Στα γήπεδα της Α1 κατηγορίας – Αναλυτικά οι αγώνες

ΗΛΕΙΑΚΟΣ  ΛΕΧΑΙΝΩΝ – ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ 3 – 4 : Τέτοιες νίκες σου δίνουν… τον τίτλο!

«Αγγλικό» ματς και «Αγγλικό» σκορ είχαμε χθες στα Λεχαινά, με τον πρωτοπόρο της Α1 Ενιπέα να παίρνει τη νίκη στο 90΄ με τον Σ. Στροφύλλα και να μένει μόνος στην κορυφή, μια εβδομάδα πριν το εντός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Κρέστενα !  Μόλις  στο 5΄ κόρνερ Τσαντίλη, κεφαλιά Κωτσάκη άουτ. Στο 6′ ανατροπή Μπουρούκη από τον Κύτταρη και πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μπουρούκης ρίχνοντας στην άλλη γωνία τον Κουρλό και  τη μπάλα στα δίχτυα(1 – 0). Στο  17΄ ανατροπή Τσαντίλη στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Κούλης ειπε παίζεται! Στο 27′ σέντρα Τσαντίλη, δυνατή κεφαλιά Μπατζακόπουλου στο πρώτο δοκάρι, σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Σερέτης. Στο 29′ κόρνερ Τσαντίλη, με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα, κεφαλιά του Στροφύλλα άουτ. Στο 32′ ωραία  ασίστ του Γκρίλλα, μόνος του ο Δούλος, πλασέ άουτ. Στο 34′ σουτ Μπατζακόπουλου μέσα από την περιοχή άουτ. Και στο

35′ κάθετη στην πλάτη της άμυνας, ο Τσαντίλης(κορυφαίος παίκτης του γηπέδου),  πιάνει φοβερό σουτ πάνω στο βηματισμό και γιορτάζει με ένα απίθανο γκολ τα γενέθλιά του(1 – 1)! Στο 37′ πέναλτι σε ανατροπή του Μπατζακόπουλου, το εκτελεί ο Στροφύλλας, αποκρούει ο Σερέτης. Και στο 44′: σε αντεπίθεση του Ενιπέα, τετ α τετ ο Μπατζακόπουλος, υπό πίεση πλάσαρε άουτ. Στην επανάληψη και στο 50′ γυριστό σουτ Γκίνη από το ύψος της περιοχής άουτ. Ενώ στο 53′ αντεπίθεση του Ενιπέα, φοβερή ενέργεια Μπατζακόπουλου και ντρίμπλες, γύρισμα από πλάγια, με το κεφάλι ο Λεντιόν έβαλε αυτογκόλ(1 – 2). Και στο 56′ τετ α τετ του Μουσερή  άουτ. Στο 60′ φοβερό σουτ Τσαντίλη σε κόρνερ ο Σερέτης. Στο 61′ κόρνερ Τσαντίλη στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά Στροφύλλα άουτ. Και στο 64′ σέντρα του νεοεισελθόντα Κράγκαρη στο δεύτερο δοκάρι, από κοντά ο Γκίνης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα(2 – 2). Στο 66′: Σουτ Κράγκαρη, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 68′ κάθετη ασίστ του Μπουρούκη στον Γκίνη, μόνος του, πλασέ πάνω στον Κουρλό.  Στο 70′: κόρνερ Τσαντίλη, με κεφαλιά ο Κύτταρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα(2 – 3). Στο 75′ σουτ Κράγκαρη μέσα από την περιοχή άουτ. Και στο 84′ σέντρα του Στριγά, άστοχη έξοδος του Κουρλού, με κεφαλιά ο Κωστόπουλος τη μπάλα στα δίχτυα(3 – 3). Για να φτάσουμε στο 90΄, σύγχυση στην περιοχή του Ηλειακού και καραμπόλες μέσα στην περιοχή, το εκμεταλλεύεται   ο Στροφύλλας και 3 – 4!

Ηλειακός: Σερέτης, Στριγάς, Χριστοφοράτος, Σαραντούλιας, Κωστόπουλος, Λ. Κόστα, Παναγιωτόπουλος (56′ Κασσιανός), Γκίνης, Μουσερής, Μπουρούκης, Κουρλός (46′ Κράγκαρης).

Ενιπέας: Κουρλός, Βαγγόπουλος, Δαλαβούρας (75′ Γκουβέρος), Τσαντίλης, Κωτσάκης, Κύτταρης, Γκρίλλας, Δούλος (71′ Αστερόπουλος), Στροφύλλας, Τριανταφύλλης, Μπατζακόπουλος (83′ Καλαντζής).

_________________

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ – ΜΑΚΡΙΣΙΑ 4-2 : Bαθμολογική «ανάσα!»

Τεράστιας σημασίας νίκη με 4-2 επί του ΑΟ Μακρισίων πήρε χθες το απόγευμα ο Αίας Γαστούνης που μετά από πολύ καιρό βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια στο β’ γύρο για την απευθείας παραμονή. Στο 13’ ο Δ. Παναγιώτοπουλος με σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους για το 1-0 όμως στο 24’ ο Καββαθάς με νέο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Αίας πήρε ξανά το προβάδισμα στο 51’ και πάλι με τον Δ. Παναγιωτόπουλο και στο 67’ μετά το κόρνερ του Μπράβου, ο προωθημένος Μπελεκούκιας με προβολή έγραψε το 3-1. Στο 89’ ο ΑΟΜ μείωσε προσωρινά σε 3-2 με κοντινό σουτ του Ασημακόπουλου όμως στο 92’ ο Κοκολάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Δύο λεπτά νωρίτερα, είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη από πλευράς φιλοξενούμενων ο Πετρόπουλος.

Οι συνθέσεις

ΑΙΑΣ: Λούρμπας, Ζώντος, Κοκολάκης, Μπελεκούκιας, Κορκός, Κότσιφας (80’ Λαγανόπουλος), Λόξας (85’ Παπαδόπουλος), Μπράβος, Δ. Παναγιωτόπουλος, Νικολόπουλος, Ραυτόπουλος (76’ Κλάδης)

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Καρανικολός, Μπατζάκας (46’ Ασημακόπουλος), Γκουβέρος, Διονυσόπουλος, Καρβουνιάρης, Μπαλαούρας, Μούτσος, Καββαθάς, Σταματελάτος, Πετρόπουλος, Μπάλλας

ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ 3-0: Σκαρφάλωσε πέμπτος!

Τα στραβοπατήματα των Μακρισίων και Δόξας εκμεταλλεύτηκε χθες στην έδρα του ο Αλφειός που νίκησε εύκολα με 3-0 την Ολυμπιάδα Γουμέρου και αναρριχήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Στο 10’ ο Πεσκελίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ αφού στο 15’ ο Θεοδωρακόπουλος σταμάτησε τον Ροδόπουλο στο 20’ μετά το σουτ του Αβραμόπουλου που κατέληξε στο δοκάρι, ο Μακρής πήρε την επαναφορά και έγραψε το 2-0. Το 3-0 σημείωσε στο 35’ ο Νικολόπουλος μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Κανάνι. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε μιας και τα πάντα είχαν κριθεί και η Ολυμπιάδα άγγιξε την μείωση του σκορ στο 70’ όμως το σουτ του Ροδόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΛΦΕΙΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Πρίφτης, Ντάβαρης, Μανέτας, Δρογγίτης, Δαβουρλής (15΄ λ.τρ. Μακρής), Νικολόπουλος, Αβραμόπουλος, Κακολύρης (70΄ Σεμπέκος), Πεσκελίδης (65΄ Καλαντζής), Κανάνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Φιλιππόπουλος, Μαραθιάς (46΄ Ν. Γεωργίου), Κολοβάδης, Μπίρμπας, Π. Φωτακόπουλος, Γ. Φωτακόπουλος, Γ. Ροδόπουλος, Καλαντζής, Κωνσταντόπουλος (57΄ Δ. Γεωργίου), Διαμαντάκος (75΄ Ν.Ροδόπουλος), Χρυσ. Αγγελόπουλος (75΄ Ι. Φωτακόπουλος)

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ 1-0 : Πήρε το πρώτο ντέρμπι και πάει για το δεύτερο!

Ο Ξενοφών Κρεστένων χάρη στο γρήγορο γκολ του Αναμουρλίδη αναδείχθηκε νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας κόντρα στον Ολυμπιακό Σαβαλίων παρά το γεγονός πως για περίπου μισή ώρα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πλατανίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι κορυφής με τον Ενιπέα που θα αναδείξει τον πρωταθλητή χειμώνα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 3′ με το γυριστό του Κωνσταντόπουλου που έφυγε ψηλά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7′ όταν ο Μιλοσέσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δημάκης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αναμουρλίδης έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το προχθεσινό παιχνίδι διεξήχθη σε έναν ακατάλληλο και βαρύ αγωνιστικό χώρο,  που δυσκόλεψε αφάνταστα τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών αφού έπρεπε να φτάσουμε στο 60′ για να δούμε την επόμενη καλή στιγμή στο ματς, με τον μακρινό πλασέ του Κολτσίδα και την δύσκολη απόκρουση του Κουτρουμπή σε κόρνερ. Στο 65′ ο Ξενοφών έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Πλατανίτης είδε την δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα πάνω στον Μπούτσι και αποβλήθηκε όμως άντεξε αφού στο 80′ το σουτ του Σταυρούλια κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στην τελευταία φάση του αγώνα, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέσκι έφυγε σύριζα άουτ.

Το προχθεσινό ντέρμπι συνοδεύτηκε από εκατέρωθεν διαμαρτυρίες για τη διαιτησία για την ακύρωση δυο γκολ. Ο μεν Ξενοφών για ένα  που του ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα, ο δε Ολυμπιακός για ένα  που ακυρώθηκε ως  οφσάιντ.

ΞΕΝΟΦΩΝ: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης, Αναμουρλίδης, Κολόκας, Μιλοσέσκι, Α. Κουτσογιαννάκης (72′ Λιαμπότης), Δημάκης, Παναγόπουλος (68′ Ηλιόπουλος), Κωνσταντόπουλος (94′ Π. Κουτσογιαννάκης), Μπουτσικάκης (84′ Χαραλαμπόπουλος).

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλλιας, Ν. Μπογονικολός (35′ λ.τ. Κατσίγιαννος), Μ. Μαρκόπουλος, Κ. Τσακοπιάκος, Χοτζάι, Χ. Μαρκόπουλος, Αθανασούλης, Αβραμόπουλος, Κολτσίδας, Σταυρούλιας, Μπούτσι.

ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ – ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ 1-1: «Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι της Βουπρασίας

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου ΑΠΟ Κουρτεσίου και Δόξα Ν. Μανολάδας στο ντέρμπι της Βουπρασίας. Στο πρώτο ημίχρονο, στην μοναδική καλή φάση του αγώνα από πλευράς Μαυρετών, ο Ψυχογιός αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Παναγόπουλου και στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 70’ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα όταν ο Καζαντής κέρδισε πέναλτι από τον Κοσκορή και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 όταν ο Γ. Σωτηρόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Α. Κωστόπουλος παρενέβη στην πορεία της μπάλας στέλνοντας την στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΚ: Ψυχογιός, Φιλιππακόπουλος, Ι. Σωτηρόπουλος (85΄ Αλ. Α. Καπώνης), Διαμαντόπουλος, Κ. Κουργιαλάς, Γκούσκος, Α. Κωστόπουλος, Καλουτάς, Κουλούρης, Α. Κόσκορης, Γεωργόπουλος (30΄ λ.τρ. Δ. Ψυχογιός ).

ΔΟΞΑ: Σταθόπουλος, Χαβαριώτης (90΄ Κουργιαλάς), Τσιρίκος (65΄ Αθανασόπουλος), Μούζος, Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Αναγνωστόπουλος (46΄ Α. Μπακάλης), Καζαντζής, Παναγόπουλος, Ν.Μπακάλης.

*Το Δ.Σ. του ΑΠΟ Κουρτεσίου εύχεται περαστικά και σιδερένιος στον πρώην Πρόεδρο του συλλόγου και νυν μέλος του ΔΣ της ΕΠΣ Ηλείας, Σπήλιο Καπώνη για το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΑΡΑΧΙΟΥ 4-0: Χριστούγεννα πάνω από τη ζώνη!

Πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού θα βρουν τα Χριστούγεννα την Προοδευτική η οποία νίκησε με 4-0 τη Θύελλα που συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 10’ με τον Παργινό όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι επέβαλαν την κυριαρχία τους στο γήπεδο και προηγήθηκαν στο 25’ με την κεφαλιά του Νικολετάκη μετά από σέντρα του Πατσούρα για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 και στο 60’ ο Πέρδικας ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Παντελής.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Κυριακόπουλος, Πατσούρας (70΄ Κ. Περδίκας), Κατσιμιτσίρης, Λιάκος, Γ. Πέρδικας, Ζ. Βαλογιάννης, Παντελής (86΄ Λ. Σάμαρης), Τ. Βαλογιάννης, Μπιτούνης, Κουρκουμέλης (50΄ Φάμπιο), Μπουρλάκης (60΄ Τ. Σάμαρης) Νικολετάκης.

ΘΥΕΛΛΑ: Αθανασόπουλος, Τσιμάνης, Παναγιωτόπουλος, Τόλιας, Φώτης (46΄ Κάρδαρης), Αγγελόπουλος (70΄ Δεσύλλας), Τζουβάνι (75΄ Σούφης), Κωστόπουλος, Κότσι (50΄ Καραχάλιος), Λούσκος, Παργινός.