Κόροιβος – Κολοσσός 79-76: Μεγάλος νικητής ο Κόροιβος στην αναμέτρηση – θρίλερ!

Τους … ξέρανε. Με ένα απίστευτο τρίποντο δυο δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Μάρκους Πόσλει έδωσε την τεράστια νίκη στον Κόροιβο, με 79-76 επί του Κολοσσού Ρόδου.

Ο Αμερικανός αθλητής, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, όταν η μπάλα … έκαιγε, πήρε την κατάσταση στα χέρια του, και με πέντε δικούς του πόντους στο τέλος, χάρισε στον Κόροιβο μια μεγάλη νίκη, την οποία πάντως άξιζε, αφού ήταν καλύτερος από την ομάδα της Ρόδου σχεδόν σε όλο τον αγώνα.

Πολύ καλός χθες και ο Κουέντον Ντε Κοζί, που έδωσε 18 πόντους στην ομάδα του, ενώ ο Πόσλει είχε 26.

Φυσικά κανείς από τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν υστέρησε χθες και αξίζουν σε όλους συγχαρητήρια για την μεγάλη νίκη τους, που είναι και η δεύτερη στο πρωτάθλημα σε τρεις αγωνιστικές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Γ. Πουρσανίδης κ. Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (3/13 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ράουντρι 6 (1), Ντεκόζι 18 (1), Πόσλι 26 (4), Αντωνάκης 2, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10 (1), Ντίκερσον

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 , Χάρις 5, Τζόουνς 17, Σχίζας 2, Μπρέι 19, Πρόστραν 10, Γεωργαλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5

*** Πλούσιο ρεπορτάζ και πολλά παραλειπόμενα στο δευτεριάτικο φύλλο της «εφ. Πατρίς».

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως μεταδόθηκε από το sport24.gr

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ 79-76

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52

18:16
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ο Πόσλεϊ σκοράρει για τρεις στα 2» και δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (79-76). Τάιμ άουτ από τον Άρη Λυκογιάννη.
18:10
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ο Σαχπατζίδης σκοράρει με 1/2 βολές και ισοφαρίζει, κι αμέσως μετά ο Γεωργαλλής θα κάνει το λάθος. Η μπάλα θα γλιστρήσει από τα χέρια του και θα καταλήξει εκτός της πλάγιας γραμμής (74-74 στο 1’04»).
18:09

Μπήκαμε στο τελευταίο δίλεπτο :

Κόροιβος – Κολοσσός 73-74
18:05
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες εδώ και ώρα, με τον ΝτεΚόζεϊ να πετυχαίνει ένα μεγάλο καλάθι και να ισοφαρίζει (69-69 στο 37′).
17:54
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Έχουμε -για τα καλά- ντέρμπι στην Αμαλιάδα, αφού οι φιλοξενούμενοι θα βρουν ένα μεγάλο περιφερειακό σουτ με τον Χάρις και θα πάρουν το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα (57-58 στο 32′).
17:48
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Η γ’ περίοδος ολοκληρώνεται στην Αμαλιάδα, με τον Κόροιβο στο +5 (57-52). Οι γηπεδούχοι έχουν 16/29 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (22+10), 14 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα και 5 τάπες. Οι φιλοξενούμενοι έχουν 16/28 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/14 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 14 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.
17:45
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός στη γ’ περίοδο, αλλά ο Κόροιβος διατηρεί το προβάδισμα. Στο +7 (54-47 στο 29′) τώρα οι γηπεδούχοι.
17:42
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ο Κόροιβος διατηρεί το πάνω χέρι στο σκορ (51-47 στο 28′), αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να νιώσει ασφαλής. Ακόμη κι όταν βλέπει τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να έχουν 4/18 τρίποντα. Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου είναι ακόμη χειρότεροι από τα 6μ75 (4/20 σουτ).
17:31
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξεκίνησε η δράση στο γ’ δεκάλεπτο, με τον Κόροιβο να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα (46-37 στο 23′), την ώρα που οι «θαλασσί» εξακολουθούν να είναι άστοχοι από την περιφέρεια (2/14 τρίποντα).
17:20
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: 13/22 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/7 βολές, 24 ριμπάουντ (18+6), 8 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 τάπες.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 13/24 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 21 ριμπάουντ (16+5), 9 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 τάπα
17:20
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Κάρσον 7 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 2, Ρούντρι 5 (1), Ντικόζεϊ 16 (1), Πόσλεϊ 7 (1), Αντωνάκης, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4, Ντίκερσον.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 10, Χάρις 2, Τζόουνς 8 (5 ριμπ.), Σχίζας 1, Μπρέι 5 (1), Πρόστραν 7 (1), Γεωργαλλής, Σταμάτης, Παπαδάκης, Ράιτ 2.
17:10
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Κάρφωμα από τον Ντικόζεϊ (14π.) στην εκπνοή του α’ μέρους, που δίνει το +8 (43-35) στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου. Καθώς οι παίκτες πηγαίνουν στα αποδυτήρια, ο Άρης Λυκογιάννης κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του.
16:56
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Μέσα σε ένα δίλεπτο, ο Κολοσσός μαζεύει το παιχνίδι (22-20 στο 12′), με τον Γκρίφιν να δίνει λύσεις.
16:54
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Στο +8 (22-14) κλείνει την α’ περίοδο ο Κόροιβος, με τον Άρη Λυκογιάννη να είναι έξαλλος στον πάγκο. Εξαιρετική διαχείριση από τον Ντίνο Καλαμπάκο, σε ένα παιχνίδι με πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ από την περιφέρεια (2/12 τρίποντα).
16:47
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Νταμπλ σκορ για τον Κόροιβο (20-10 στο 8′), με τον Ντικόζεϊ (9π.) να έχει αναλάβει δράση στα τελευταία λεπτά, την ώρα που οι γηπεδούχοι έχουν 8/12 δίποντα. Μόλις 1/5 τρίποντα για τους «θαλασσί».
16:41
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Τέσσερις διαφορετικοί παίκτες των γηπεδούχων έχουν σκοράρει, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (11-9 στο 6′). Οι δύο ομάδες έχουν 2/7 τρίποντα μέχρι στιγμής.
16:37
ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χαμηλός ο ρυθμός στην εκκίνηση, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει ακόμη τον στόχο από την περιφέρεια. Στο «Χ» (4-4 στο 3′) το παιχνίδι.