Αθλητισμός

Super League: Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Με τον Μάρκους Μπεργκ σκόρερ και πολύ καλή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Πειραιά είχε ακόμη μία κάκιστη εμφάνιση το τελευταίο διάστημα για ντέρμπι και έτσι μετά την Τούμπα (2-0 από τον ΠΑΟΚ) και το ΟΑΚΑ (1-0 από την ΑΕΚ), έχασε και στην (κατάμεστη) Λεωφόρο φέτος, λίγες ημέρες μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του στην Τουρκία.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκε παθιασμένα, σκόραρε με υπέροχο σουτ στην κίνηση με τον Μπεργκ στο 15’ και… έψαχνε συνεχώς το 2ο γκολ (κυρίως στο πρώτο 45λεπτο, διότι στο β’ έκανε διαχείριση), αλλά ο Καπίνο και η ατυχία του στέρησαν ακόμη ένα τέρμα, απέναντι σε ένα μέτριο ΟΣΦΠ που δεν έκανε φάση για γκολ με τον πορτιέρο του ΠΑΟ να μην έχει επέμβαση σε 94 λεπτά αγώνα.

Πηγή: iefimerida.gr