Τσιλιβή – Πανηλειακός 1-1: Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι! (VIDEO)

Αήττητος για τρίτο συνεχόμενο ματς έμεινε στη Ζάκυνθο, ο Πανηλειακός, που μπροστά σε 150 περίπου φιλάθλους τους που δεν σταμάτησαν επί 90 λεπτά να φωνάζουν, αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στο Τσιλιβή για την 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου παρά την εχθρική διαιτησία που άφησε τους ερυθρόλευκους με παίκτη λιγότερο για σχεδόν είκοσι λεπτά.

Η ομάδα του Κώστα Λούσκου προηγήθηκε στο σκορ με τον Π. Τσίγκρηλα λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και είδε τον Πρέντι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 74’ γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στο Τσιλιβή να ισοφαρίσει στο 78’ με τον Μαρούδα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα στα εναπομείναντα λεπτά, ο Πανηλειακός για ένα ακόμα παιχνίδι, έδειξε χαρακτήρα και άντεξε επιστρέφοντας από το νησί του Ιονίου με τον βαθμό, αλλά κυρίως φτιάχνοντας ψυχολογία μέσω του αήττητου σερί που δημιουργεί το τελευταίο διάστημα.

Ο αγώνας

Με το «καλημέρα» απείλησαν οι ερυθρόλευκοι όταν στο 2’ μετά την επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Πρέντι, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαρακτινού. Στο 3’ απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, θα διώξει δύσκολα στη γωνία του ο Καρακίτσος και στο 11’ μετά από εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη, ο Μούστα με κεφαλιά δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Παηλειακού. Στο 15’ ωραία προσπάθεια του Λιβέρη από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Υψηλό που σούταρε πάνω στα σώματα και στο 17’ ο ίδιος παίκτης άγγιξε το γκολ όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 29’ μετά από κόρνερ του Λιβέρη, η κεφαλιά του Μούστα πέρασε λίγο άουτ ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το πλασέ του Νικολόπουλου που μπλόκαρε όμως εύκολα ο Χαρακτινός. Στο 32’ νέα καλή στιγμή για το Τσιλιβή με το Βερνάρδο να βρίσκει τον Υψηλό και αυτός με γυριστό σουτ να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Καρακίτσο που αντέδρασε σωστά μπλοκάροντας τη μπάλα. Στο 39’  ο Λιβέρης πάσαρε στον Υψηλό και αυτός σούταρε δυνατά για να μπλοκάρει δύσκολα στη γωνία ο Καρακίτσος με διπλή προσπάθεια, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου αφού στο 43’ και στο 44’ αντίστοιχα Αμαραντίδης και Υψηλός δεν μπόρεσαν να νικήσουν ξανά τον τερματοφύλακα της πυργιώτικης ομάδας.

Στην επανάληψη, ο Πανηλειακός μπήκε με διάθεση να πιέσει και αφού έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή στο 48’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πρέντι που μπλόκαρε ο Χαρακτινός, άνοιξε το σκορ στο 50’ όταν ο Μπαβέλης εκτέλεσε φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να αιφνιδιάζει το Χαρακτινό. Η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη, ο Λούσκος από αριστερά τη γύρισε στον ολομόναχο Παναγιώτη Τσίγκρηλα, ο οποίος σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στον πάγκο της ομάδας και των φίλων της, που έκαναν το ταξίδι και τη στήριζαν βροντερά από το πρώτο λεπτό!  Στο 58’ ο Πανηλειακός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν ο Π. Τσίγκρηλας πέρασε τον Μπατσή από αριστερά, σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά της εστίας του Χαρακτινού. Στο 74’ σημειώθηκε η φάση που άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα στο ματς, όταν ο διαιτητής Χρονάς απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Πρέντι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Τσιλιβή έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Μαρούδα μετά από σέντρα του Ελέζι και πίεσε για την ανατροπή όμως στο 86’ ο σκόρερ σημάδεψε το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Καρακίτσος απομάκρυνε σωτήρια το σουτ του Ελέζι κρατώντας τον πολύτιμο βαθμό για τον Πανηλειακό αφού το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ελέζι στο 93’ να βρίσκει για 3η φορά το δοκάρι της εστίας των ερυθρόλευκων.

Οι συνθέσεις

TΣΙΛΙΒΗ: Χαρακτινός, Μπάτσης, Κόκας (26′ λ.τρ. Ελέζι), Μούστα, Γεωργίου, Λιβέρης, Μανωλακάκης (62′ Μαρούδας), Βερνάρδος, Υψηλός, Παναγιωτίδης, Αμαραντίδης (62′ Γκέκα)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Κύτταρης, Δ.Τσίγκρηλας, Μπαβέλης, Σταματελάτος, Λούσκος, Μπάλλας (60′ Αρβανίτης), Π. Τσίγκρηλας, Πρέντι, Παπαπέτρου