Γ Εθνική

Αίας Γαστούνης – Παλληξουριακός 3-2: Ευκολότερα από το τελικό σκορ!

Άλλη μια φιλική νίκη προετοιμασίας πέτυχε χθες το απόγευμα στην έδρα  του ο Αίας Γαστούνης, κερδίζοντας  με σκορ 3 – 2 τον «νεοφώτιστο» Παλληξουριακό. Μια ομάδα της Γ΄ εθνικής,  που θα είναι στον ίδιο όμιλο με τον Αίαντα, και η οποία μετά από απουσία ενός χρόνου, επέστρεψε και πάλι στα γνώριμα για αυτήν «λημέρια» της Γ΄ εθνικής, ως εκπρόσωπος της ΕΠΣ Κεφαλληνίας/ Ιθάκης! Ο  Αίας  και στο  χθεσινό ματς, έδειξε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, στο α΄ ημίχρονο, όταν και αγωνίστηκε με τους λεγόμενους βασικούς, και αδικείται από το τελικό σκορ! Αντίθετα στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές τον αποσυντόνισαν, δίνοντας την ευκαιρία στον Παλληξουριακό να μειώσει!

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ

Στο 21΄από έξοχη ασίστ του Δούλου ο Κουλούρης βγήκε μόνος του, πέρασε και τον γκολκίπερ και 1 – 0! Στο 24΄ωραίο σουτ του Πολλάκη έφυγε σύριζα άουτ, και στο 27΄από φάουλ ακριβείας του Σπ. Γκρίλλα, ο προωθημένος Γ. Παπαχριστόπουλος έπιασε την κεφαλιά, που έφυγε σύριζα άουτ από την εστία του Μωραίτη! Στο 33΄ δυνατό σουτ του Ρεμούντη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ Αν. Αντωνόπουλος! Στο 34΄ νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αίαντα, με τον Δούλο να σουτάρει σε κενή εστία, και τους αμυντικούς να διώχνουν επί της γραμμής τέρματος! Όμως το 2 – 0 ήρθε στο 37΄, όταν ο Σταθάτος πήρε το πέναλτι που αξιοποίησε ο ίδιος και 2 – 0! Μάλιστα στο 40΄λίγο έλλειψε να κάνει και το 3 – 0, όταν ο Βράπι μπήκε ωραία από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκοψε στον Σταθάτο που σούταρε στην κίνηση, «σημαδεύοντας» όμως το κάθετο δοκάρι! Στην επανάληψη με το «καλημέρα» ο Ηλ. Κουλούρης με διπλή προσπάθεια και τρομερό βολέ έγραψε το 3 – 0, και κάπου εκεί ο Αίας χαλάρωσε! Δίνοντας γήπεδο στους φιλοξενούμενους, που αρχικά μείωσαν στο 64΄ με βολίδας από το ύψος του πέναλτι του Μακρίδη, και στο 84΄ με πέναλτι του Καράι, διαμόρφωσαν το τελικό 3 – 2!

Αίας: Αντωνόπουλος, Χριστοφοράτος, Βασιλικόπουλος, Μπαρδούσης, Παπαχριστόπουλος, Γκρίλλας , Βράπι, Δούλος, Κουλούρης, Τσακοπιάκος, Σταθάτος.

(Αγωνίστηκαν ακόμα και οι: Μπουζούρας,  Μπουρούκης, Μονόλιθος, Βατσής, Μανουσιάδης, Γεωργόπουλος, Σαλίου, Λαγανόπουλος και Παναγιωτόπουλος )

Παλληξουριακος: Μωραίτης, Μαρκαντωνάτος, Σιμωτάς, Χατζάι, Λουλούδας, Λυκούδης, Κουκοβίνος, Καράι, Ρεμούντης, Πολλάκης, Μαυροειδής

(ενώ έπαιξαν και οι: Μακρίδης, Γάσπαρης, Μουρελάτος, Μαρούλης Χ., Μαρούλης Β., Κατσίβελης και Μπερναλής).

*Επόμενο  δυνατό τεστ για τον Αίαντα είναι την ερχόμενη Κυριακή  στη Γαστούνη, κόντρα στον ΠΑΟ Βάρδας, στο φιλικό Ηλειακό ντέρμπι της Γ΄ εθνικής!