Γ Εθνική

Αίας Γαστούνης – ΠΑΟ Βάρδας 2-1: Έδειξε πιο έτοιμος…

Στο 69′ ο Καράμπελας με πλασέ έκανε το 1 – 0, στο 74’ ο Σταθάτος το 2 – 0, και στο 87΄ ο Λαθύρης διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1!

Ο Αίας Γαστούνης  ήταν ο νικητής, στο πρώτο έστω και φιλικού χαρακτήρα Ηλειακό ντέρμπι της νέας σεζόν που ήδη διανύουμε!

Νίκησε  με σκορ 2-1 τον ΠΑΟ Βάρδας σε φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο της Γαστούνης το απόγευμα του Σαββάτου, δείχνοντας ότι, παιχνίδι με παιχνίδι γίνεται όλο και καλύτερος! Αντίθετα ο ΠΑΟΒ , του Χρήστου Παρασκευόπουλου, που είχε απουσίες (Μαυρόπουλος Τσιρίκος, Φερεκίδης, Δ. Πλαστουργός),  κουράστηκε στο β΄ ημίχρονο… δείχνοντας ότι βρίσκεται πιο πίσω σε ετοιμότητα, αλλά και σε φιλικά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς όσο αγωνίστηκε, ο Πορτογάλος Ντελγκάδο, ο οποίος εντυπωσίασε μέχρι το 37΄, καθώς στο λεπτό αυτό, αποχώρησε τραυματίας από ένα χτύπημα που δέχθηκε πάνω στη φάση από τον Βασίλη Βασιλόπουλο, του Παμβουπρασιακού.

Η εικόνα του ματς και τα γκολ:

Στο α΄ μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο με τον ΠΑΟΒ να χάνει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει στο 41΄ με τον Πυρρή, όταν πλάσαρε άουτ σε κενή εστία, από 20-25 μέτρα περίπου, με τον γκολκίπερ Μπακάλη εξουδετερωμένο! Νωρίτερα και στο 29′, ατομική προσπάθεια του Ντελγκάδο, που έκλεψε από τον Λαθύρη, μπήκε περιοχή, σούταρε άουτ. Όμως στην επανάληψη, ο Αίας, με τον Ανδρέα Ρούνη στην 11άδα στη θέση του Φονσέκα που τραυματίστηκε στο 37’ και αντικαταστάθηκε, κυριάρχησε στον άξονα της μεσαίας γραμμής, έφτιαξε φάσεις και σκόραρε δύο φορές.

Στο 47′ σουτ Καράμπελα έδιωξε ο Τσεκούρας δύσκολα! Στο 69′, ωραία σέντρα του Σταθάτου από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στον Καράμπελα ο οποίος έκανε το κοντρόλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην απέναντι γωνία!  Στο 74’ από κούρσα του Στανή και κάθετη στον Σταθάτο, αυτός νίκησε στο τετ-α-τετ τον Τσεκούρα και 2 – 0!  Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΒ, ήταν να μειώσει το σκορ στο 87΄΄,  ύστερα από αντεπίθεση, σέντρα του Θεοδωρόπουλου από δεξιά,  και εύστοχο πλασέ του Λαθύρη.

Στο 89′ πλασέ του Θεοδωρόπουλου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, πριν καταλήξει στα δίχτυα!

Συμπερασματικά…

Η Σαββατιάτικη νίκη, που ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για την ομάδα του Αλ. Γαβριλόπουλου  τον Αίαντα, ήταν μια «ένεση» ηθικού!  Η ομάδα όμως χρειάζεται ακόμα ενίσχυση. Χρειάζεται κάτι στην επίθεση  δίπλα στον Καράμπελα, και φυσικά χρειάζεται εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο, καθώς με έντεκα παίκτες δεν μπορεί να βγει πέρα μια ολόκληρη σεζόν.

Αντίθετα οι παίκτες του Χρήστου Παρασκευόπουλου, έδειξαν ότι ακόμα  είναι ανέτοιμοι έχουν βαριά πόδια από την προετοιμασία, χρειάζονται ακόμα περισσότερα  φιλικά, και ίσως… έναν παίκτη στο κέντρο που θα «κάνει παιχνίδι»!

Οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν!

Αίας: Μπακαλης, Βατσης (82΄ Δουλαβερης), Ριλντι, Στανης, Κατελουζος (79΄ Παπαχριστοπουλος), Τσακοπιακος, Δουλος, Φονσεκα (37΄ λ. τρ. Ρουνης), Σταθατος (82΄Γιαννακοπουλος), Βραπι, Καραμπελας (72΄ Ντρεου).

ΠΑΟΒ: Τσεκουρας, Βασιλοπουλος (65΄ Ταρναρης), Καφεντζης, Σακελλαροπουλος Παπασπηλιοπουλος (70΄ Νικολακοπουλος) Λιοσης, Μικελατος (65΄ Θεοδωροπουλος) Λαθυρης Πυρρης, Θωμας (73΄ Διονυσοπουλος), Πλαστουργος