Γ Εθνική

Α.Ο. Τσιλιβή – Αίας Γαστούνης 2-2: Έ(Χ)ασε την ευκαιρία…

Με τον έναν βαθμό στις αποσκευές του επέστρεψε από τη Ζάκυνθο ο Αίας Γαστούνης,  μένοντας στο 2 – 2 με το Τσιλιβή στο Δημ. Στάδιο Ζακύνθου,  σε ένα ματς  που η νίκη  ήταν μονόδρομος  για τους γηπεδούχους!

Οι οποίοι τώρα πλέον, και με βάση και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής,  μόνο με «θαύμα»  θα μείνουν στη Γ΄ εθνική! Αντίθετα με τη Γαστούνη ,  που αν κερδίσει τη Μ. Τετάρτη στην έδρα της το Διαβολίτσι  στο εξ αναβολής ματς, πιάνει κορυφή και πάλι!

Οι φάσεις και τα γκολ του ματς

Ο Κουλούρης στο 29′ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Αίαντα μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων! Ωστόσο στο 33′ από κόρνερ του «αγέραστου» Στ. Λιβέρη, ο Αγγελίδης ανενόχλητος ισοφάρισε σε 1-1 για το σύνολο του Χάρη Ράντου. Η ολική ανατροπή για τον Α.Ο. Τσιλιβή  ήρθε τρία λεπτά μετά, αφού και πάλι από κόρνερ του Στ. Λιβέρη,  ο  γνωστός  μας από τον ΠΑΟΒ, Σαμπανέϊ επωφελήθηκε και έκανε το 2-1 για το Τσιλιβή.   Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Όμως ο σύλλογος του Πλάνου δεν άντεξε  στην επανάληψη,  και από φάουλ του Βασιλικόπουλου στο 61′ , ο Μπαρδούσης με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Χαρακτινό και έκανε το  τελικό 2-2. Καθως  στη συνέχεια και οι δυο ομάδες απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες να πάρουν το τρίποντο, με το σκορ εν τέλει να μην αλλάζει.

Διαιτητής του συγκεκριμένου πολύ δύσκολου αγώνα ήταν ο Απόστολος Καυκάς (Μεσσηνίας) με βοηθούς τους Μάριο Καρβούνη και Ηλία Μπουρίκα από τον ίδιο νομό.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Ράντος Χ.): Χαρακτινός, Μπατσής (72′ Παπαδόπουλος), Καστάνο (79′ Τσίνα), Λιβέρης, Μούστα, Χαλκιόπουλος, Σέλληνας (79′ Μαλαφούρης), Αγγελίδης, Μαρούδας, Σαμπανέϊ, Παναγιωτόπουλος (67′ Παπαδάκης)

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Ανδριόπουλος Θ.): Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος, Μπαρδούσης, Βατσής, Τσακοπιάκος (83′ Μπουρούκης), Σταθάτος (83′ Βράπι), Δούλος, Κουλούρης, Γκρίλλας (39′ Γεωργιόπουλος), Κάρδαρης (67′ Καλογερόπουλος)