Γ Εθνική

Γ’ Εθνική: Εκτός με Θύελλα ο ΠΑΟΒ, εντός με Αχαϊκή ο Αίας στην πρεμιέρα!

  • Στις 11/10 θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα

Πραγματοποιήθηκε χθες στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση των 10 ομίλων της Γ’ Εθνικής για την αγωνιστική περίοδο 2020-21. Στην πρεμιέρα του 9ου ομίλου που συμμετέχουν οι ηλειακές ομάδες, ο ΠΑΟ Βάρδας θα ταξιδέψει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Θύελλα, ενώ ο Αίας Γαστούνης θα υποδεχθεί στην έδρα του την Αχαϊκή του Αλέξη Γαβριλόπουλου.

Ο ηλειακός «εμφύλιος» ανάμεσα στους ερυθρόλευκους και τους «πράσινους» θα διεξαχθεί την 8η αγωνιστική ενώ ο Αίας έχει ρεπό την 9η αγωνιστική και ο ΠΑΟΒ την 12η.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του 9ου ομίλου

1η αγωνιστική             

Παναιγιάλειος       –       ΑΟ Διαβολιτσίου

Ζάκυνθος    –       Διαγόρας Βραχνέικων

Θύελλα Πατρών   –       ΠΑΟ Βάρδας

Αίας Γαστούνης   –       Αχαϊκή

Παλληξουριακός  –       ΑΟ Τσιλιβί

Εθνικός Σκουλικάδου    –       Πάμισος

Ρεπό: Ναυπακτιακός Αστέρας

2η αγωνιστική             

Ναυπακτιακός Αστέρας –       Παναιγιάλειος

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       Ζάκυνθος

Διαγόρας Βραχνέικων    –       Αίας Γαστούνης

ΠΑΟ Βάρδας       –       Παλληξουριακός

Αχαϊκή        –       Εθνικός Σκουλικάδου

ΑΟ Τσιλιβί –       Πάμισος

Ρεπό: Θύελλα Πατρών

3η αγωνιστική             

Παναιγιάλειος       –       Ζάκυνθος

Θύελλα Πατρών   –       Ναυπακτιακός Αστέρας

Αίας Γαστούνης   –       ΑΟ Διαβολιτσίου

Εθνικός Σκουλικάδου    –       Διαγόρας Βραχνέικων

Πάμισος      –       ΠΑΟ Βάρδας

ΑΟ Τσιλιβί –       Αχαϊκή

Ρεπό: Παλληξουριακός

4η αγωνιστική             

Θύελλα Πατρών   –       Παναιγιάλειος

Ζάκυνθος    –       Αίας Γαστούνης

Ναυπακτιακός Αστέρας –       Παλληξουριακός

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       Εθνικός Σκουλικάδου

Διαγόρας Βραχνέικων    –       ΑΟ Τσιλιβί

ΠΑΟ Βάρδας       –       Αχαϊκή

Ρεπό: Πάμισος

5η αγωνιστική             

Παναιγιάλειος       –       Αίας Γαστούνης

Παλληξουριακός  –       Θύελλα Πατρών

Εθνικός Σκουλικάδου    –       Ζάκυνθος

Πάμισος      –       Ναυπακτιακός Αστέρας

ΑΟ Τσιλιβί –       ΑΟ Διαβολιτσίου

ΠΑΟ Βάρδας       –       Διαγόρας Βραχνέικων

Ρεπό: Αχαϊκή

6η αγωνιστική             

Παλληξουριακός  –       Παναιγιάλειος

Αίας Γαστούνης   –       Εθνικός Σκουλικάδου

Θύελλα Πατρών   –       Πάμισος

Ζάκυνθος    –       ΑΟ Τσιλιβί

Ναυπακτιακός Αστέρας –       Αχαϊκή

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       ΠΑΟ Βάρδας

Ρεπό: Διαγόρας Βραχνέικων

7η αγωνιστική             

Παναιγιάλειος       –       Εθνικός Σκουλικάδου

Πάμισος      –       Παλληξουριακός

ΑΟ Τσιλιβί –       Αίας Γαστούνης

Αχαϊκή        –       Θύελλα Πατρών

ΠΑΟ Βάρδας       –       Ζάκυνθος

Διαγόρας Βραχνέικων    –       Ναυπακτιακός Αστέρας

Ρεπό: ΑΟ Διαβολιτσίου

8η αγωνιστική             

Πάμισος      –       Παναιγιάλειος

Εθνικός Σκουλικάδου    –       ΑΟ Τσιλιβί

Παλληξουριακός  –       Αχαϊκή

Αίας Γαστούνης   –       ΠΑΟ Βάρδας

Θύελλα Πατρών   –       Διαγόρας Βραχνέικων

Ναυπακτιακός Αστέρας –       ΑΟ Διαβολιτσίου

Ρεπό: Ζάκυνθος

9η αγωνιστική             

Παναιγιάλειος       –       ΑΟ Τσιλιβί

Αχαϊκή        –       Πάμισος

ΠΑΟ Βάρδας       –       Εθνικός Σκουλικάδου

Διαγόρας Βραχνέικων    –       Παλληξουριακός

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       Θύελλα Πατρών

Ζάκυνθος    –       Ναυπακτιακός Αστέρας

Ρεπό: Αίας Γαστούνης

10η αγωνιστική           

Αχαϊκή        –       Παναιγιάλειος

ΑΟ Τσιλιβί –       ΠΑΟ Βάρδας

Πάμισος      –       Διαγόρας Βραχνέικων

Παλληξουριακός  –       ΑΟ Διαβολιτσίου

Αίας Γαστούνης   –       Ναυπακτιακός Αστέρας

Θύελλα Πατρών   –       Ζάκυνθος

Ρεπό: Εθνικός Σκουλικάδου

11η αγωνιστική           

Παναιγιάλειος       –       ΠΑΟ Βάρδας

Διαγόρας Βραχνέικων    –       Αχαϊκή

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       Πάμισος

Ναυπακτιακός Αστέρας –       Εθνικός Σκουλικάδου

Ζάκυνθος    –       Παλληξουριακός

Αίας Γαστούνης   –       Θύελλα Πατρών

Ρεπό: ΑΟ Τσιλιβί

12η αγωνιστική           

Διαγόρας Βραχνέικων    –       Παναιγιάλειος

Αχαϊκή        –       ΑΟ Διαβολιτσίου

ΑΟ Τσιλιβί –       Ναυπακτιακός Αστέρας

Πάμισος      –       Ζάκυνθος

Εθνικός Σκουλικάδου    –       Θύελλα Πατρών

Παλληξουριακός  –       Αίας Γαστούνης

Ρεπό: ΠΑΟ Βάρδας

13η αγωνιστική           

ΑΟ Διαβολιτσίου  –       Διαγόρας Βραχνέικων

Ναυπακτιακός Αστέρας –       ΠΑΟ Βάρδας

Ζάκυνθος    –       Αχαϊκή

Θύελλα Πατρών   –       ΑΟ Τσιλιβί

Αίας Γαστούνης   –       Πάμισος

Εθνικός Σκουλικάδου    –       Παλληξουριακός

Ρεπό: Παναιγιάλειος

*Στον β’ γύρο οι έδρες αντιστρέφονται

Σέντρα τελικά στις 11 Οκτωβρίου

Η πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής, όπως αποφασίστηκε θα γίνει τελικά στις 11 Οκτωβρίου και το φινάλε στις 18 Απριλίου 2021. Ο λόγος που η Γ’ Εθνική καθυστερεί να ξεκινήσει έχει να κάνει με το γεγονός πως ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο για την Super League 2 και την Football League.

Έως και την αυγή του Οκτώβριο θα τακτοποιηθεί και η προκήρυξη του πρωταθλήματος που παραμένει σε εκκρεμότητα προκειμένου να γίνει γνωστό και  πόσες ομάδες θα προβιβάζονται και πόσες θα υποβιβάζονται.

Κατά την διαδικασία της κλήρωσης ο πρόεδρος Επιτροπής Διοργανώσεων Παναγιώτης Δημητρίου τόνισε πως η ΕΠΟ προσπαθεί για να έχουν κόσμο τα γήπεδα στην Γ’ Εθνική. Θυμίζουμε πως ήδη διέρρευσε κυβερνητικό πλάνο για φιλάθλους από την 3η αγωνιστική της Super League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 1ος, ο 2ος και ο όμιλος της Κρήτης θα έχουν εμβόλιμες αγωνιστικές που θα γίνουν σε 4 Τετάρτες. Ειδικότερα στις 21/10, 18/11, 16/12, 7/1.

Το πιο σημαντικό στοιχείο πάντως είναι ότι η ΕΠΟ θα ζητήσει να έχει θεατές στα γήπεδα της Γ’ Εθνικής με ένα ποσοστό που λογικά θα είναι περίπου 20%.

Θυμίζουμε ότι η κυβέρνηση επεξεργάζεται πλάνο για επιστροφή κόσμου από την 3η αγωνιστική της Super League, γεγονός που σημαίνει πως εάν όλα πάνε καλά οι ομάδες θα έχουν μια τουλάχιστον έξτρα οικονομική ανάσα.

Όλη η επικαιρότητα