Γ Εθνική

ΠΑΟ Βάρδα – Α.Π.Σ. Ζάκυνθος 1-1: (X)αμένοι βαθμοί!

• «Φωνάζουν» για τη διαιτησία του Αχαιού Σαφαρίκα και των βοηθών του  οι «Πράσινοι»!

Ένα από τα πιο δύσκολα αλλά και σημαντικά παιχνίδια της χρονιάς έδωσε χθες το μεσημέρι  στην έδρα του ο ΠΑΟΒ,  απέναντι στην φιλόδοξη Ζάκυνθος,  μένοντας  στο  1-1 για την 7η αγωνιστική του 9ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι «Πράσινοι» του Μίκι Τσίρκοβιτς ήταν καλοί, ιδίως στο β΄ μέρος,  απέναντι στους «κυανοκίτρινους » που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και καλύτεροι στο πρώτο μισό 25λεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα να έχουν δοκάρι με τον Σπύρη στο 20′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Κάμερον άνοιξε το σκορ για τους παίκτες του Νίκου Μαρίνου. Όμως ο Λαθύρης για τον ΠΑΟ Βάρδας επτά λεπτά μετά στο 31′  συγκεκριμένα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 1-1. Στο δεύτερο μέρος  ο ΠΑΟΒ απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους  να έχουν και πάλι παράπονα για τη διαιτησία του Αχαιού  Ευάγγελου Σαφαρίκα (Αχαΐας) με βοηθούς τους Μιχαήλ Ανδριανό και Λεωνίδα Τσούτση από τον ίδιο νομό, υποστηρίζοντας  ότι το γκολ της Ζακύνθοτ προήρθε  από εμφανή θέση οφ – σαιντ, ενώ στο 50΄ ο Λαθύρης  σπρώχτηκε στην περιοχή φάτσα με το τέρμα, όμως ο Αχαιός διαιτητής είπε παίζεται! Έτσι  έμεινε το «Χ» που μάλλον… δεν άρεσε  σε κανέναν!

Οι φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

Πρώτη  καλή στιγμή στο 16΄ όταν φάουλ του Γ. Πολίτη έφυγε σύριζα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι  του Φιλιά! Στο 18΄ ο Κάρδασης  έπιασε το σουτ από ευνοϊκή θέση, με τον Σταθόπουλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ! Ενώ στο 20΄ο Σπύρη, «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι του επανεμφανισθέντα  χθες Κ. Σταθόπουλου.  Στο 21΄ ο Καλλιβωκάς, έσωσε επί της γραμμής τέρματος  σίγουρο  γκολ, ύστερα   από εντυπωσιακή προσπάθεια του Λαθύρη που πέρασε και τον Φιλιά!  Ότι δεν πέτυχε ο ΠΑΟΒ , το πέτυχε στο 24΄η Ζάκυνθος, όταν ο Άγγλος Κάμερον  από μπαλιά του Τραγούδα,  έφυγε στην αντεπίθεση από ελεγχόμενη θέση οφ – σαιντ σύμφωνα με τον ΠΑΟΒ,  και «κεραυνοβόλησε» τον γκολκίπερ του ΠΑΟΒ. Ευτυχώς όμως για τους γηπεδούχους  που αντέδρασαν, και έτσι στο 31΄ο Δ. Μικελάτος με έξοχη ασίστ βρήκε ωραία τον Λαθύρη  που έφυγε  μόνος και με την συμβολή της ρίζας της δοκού, διαμόρφωσε το 1 – 1!  Στην επανάληψη ο ΠΑΟΒ μπήκε δυνατά και στο 50΄ ο Λαθύρης φάνηκε να ανατρέπεται, όμως  δεν δόθηκε τίποτα!  Με τον ΠΑΟΒ να αγγίζει το γκολ στο 61΄, όταν ο Λαθύρης και πάλι έφυγε από αριστερά και σέρβιρε στον αμαρκάριστο Δ. Μικελάτο που έπιασε το σουτ φάτσα με τον Φιλιά, όμως η μπάλα έφυγε σύριζα άουτ!  Έκτοτε ο ρυθμός έπεσε, και απλά στο 83΄ ωραίο φάουλ του Κάρδαρη  για τη Ζάκυνθο έφυγε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΒ, ενώ στο 88΄ στην τελευταία φάση του ματς, ο Δ. Μικελάτος από ευνοϊκή θέση, σούταρε ψηλά άουτ!

Οι συνθέσεις  των δυο αντιπάλων

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Τσίρκοβιτς Μ.): Σταθόπουλος, Λιόσης, Μωραΐτης (87′ Γκεβόρι), Νικολόπουλος, Καρμακόλιας (31′ Μπακατσέλος), Τσιρίκος (74′ Θεοδωρόπουλος), Π. Πολίτης, Γ. Πολίτης (86′ Σ. Μικελάτος), Δ. Μικελάτος, Λαθύρης, Παναγάκης (46′ Φερεκίδης).

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Μαρίνος Ν.): Φιλιάς, Κακολύρης (74′ Καψάσκης), Σπύρη, Κούνια, Καλλιβωκάς, Σούρμπης (84′ Ντάσης), Τραγούδας (74′ Τελέν), Κωστάκης (66′ Τζατζανάς), Κάμερον , Κάρδαρης (84′ Κονδύλης), Κοναγκάγια.