Super league

Η Ηλεία και η Β’ Εθνική

Πρεμιέρα έχουμε σήμερα στο 62ο κατά σειρά πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (Super League 2).

Η Β’ Εθνική ξεκίνησε την περίοδο 1959-’60 ως πανελλήνιο τουρνουά ανόδου στην Α’ Εθνική. Συμμετείχαν 24 ομάδες σε τρεις ομίλους. Δύο χρόνια μετά, τη σεζόν 1962-’63 πήρε την ονομασία “Β’ Εθνική”.

Η πιο επιτυχημένη ηλειακή ομάδα, ο Πανηλειακός είναι αυτός που έχει καταγράψει και τις περισσότερες συμμετοχές στην κατηγορία, 13 στο σύνολο ενώ εκτός των ερυθρόλευκων έχουν λάβει μέρος στη Β’ Εθνική από μια φορά οι Αστέρας Αμαλιάδας και ΠΑΕ Πύργος.

Η «Πατρίς σπορ» θυμάται σήμερα τα πεπραγμένα των τριών αυτών ομάδων στις παρουσίες τους στο δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα του ελληνικού ποδοσφαίρου.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (13)

Την περίοδο 1971-72 η ομάδα του Πανηλειακού θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στον πρώτο όμιλο της Β εθνικής και σε συνολικά 38 αγώνες θα τερματίσει στην 11 θέση με συγκομιδή 76 βαθμών και απολογισμό 30 τερμάτων υπέρ, 37 κατά. Την περίοδο 1972-73 για τον πρώτο επίσης όμιλο της Β εθνικής ο Πανηλειακός σε 38 αγώνες θα τερμάτιζε στην 17 θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 68 βαθμών και απολογισμό τερμάτων 24 υπέρ, 40 κατά.

Την περίοδο 1973-74 για τον πρώτο όμιλο της Β εθνικής σε 38 αγώνες η ομάδα τερμάτισε στην 16 θέση με συγκομιδή 34 βαθμούς και απολογισμό 34 τέρματα υπέρ, 45 κατά. Την περίοδο 1974-75 για τον πρώτο όμιλο της Β εθνικής ο Πανηλειακός τερμάτισε στην 17 θέση του πίνακα με 29 βαθμούς και 33 τέρματα υπέρ, 74 κατά. Την περίοδο αυτή έγινε αναδιάρθρωση της Β εθνικής με την μείωση πολλών ομάδων και έτσι ο Πανηλειακός υποβιβάστηκε. Θα επέστρεφε στην Β εθνική την περίοδο 1976-77 για να υποβιβαστεί ξανά τερματίζοντας 18ος. Την σεζόν 1982-83 οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν και πάλι στην Β’ Εθνική όμως γνώρισαν ξανά τον υποβιβασμό καταλαμβάνοντας την 20η θέση.

Την περίοδο 1994-95 ο Πανηλειακός έκοψε πρώτος το νήμα στο πρωτάθλημα της Β εθνικής. Βασικοί διεκδικητές του τίτλου εκτός του Πανηλειακού ήταν και οι άλλες δύο ομάδες της Πελοποννήσου Παναχαϊκή (2η με 59 βαθμούς) και ΠΣ Καλαμάτα (3η με 59 βαθμούς επίσης). Ο Πανηλειακός θα τερμάτιζε πρώτος μαζεύοντας 67 βαθμούς σε 34 αγώνες, ενώ βρήκε δίχτυα 70 συνολικά φορές και πήγε στην σέντρα 36.

Μετά από 7 χρόνια στην Α’ Εθνική, οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν  στην Β’ Εθνική την σεζόν 2001-02 όπου και τερμάτισαν 10οι  με 30 βαθμούς και ρεκόρ 8 νίκες, 6 ισοπαλίες και 12 ήττες. Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, ο Πανηλειακός πήρε την άνοδο τερματίζοντας δεύτερος με 60 βαθμούς και απολογισμό 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες. Μετά από χρονιά στην μεγάλη κατηγορία, ο Πανηλειακός αγωνίστηκε ξανά στην δεύτερη κατηγορία το 2004-05 καταλαμβάνοντας την 8η θέση με 16 βαθμούς ενώ την επόμενη, η ομάδα υποβιβάστηκε με μόλις 9 βαθμούς, τερματίζοντας στην 16η θέση της βαθμολογίας.

Το 2013-2014 ο Πανηλειακός επέστρεψε στην Β’ Εθνική και στον 1ο όμιλο τερμάτισε 10ος με 35 βαθμούς, 10 νίκες, 5 ισοπαλίες και 11 ήττες. Η σεζόν 2014-15 ήταν και η τελευταία των ερυθρόλευκων στην κατηγορία με τον σύλλογο να αποχωρεί στο μέσο της χρονιάς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (1)

Αποτελεί την, μέχρι στιγμής, μεγαλύτερη διάκριση στην ιστορία του Αστέρα Αμαλιάδας και καταγράφεται το 1973 όταν συμμετείχε για πρώτη και μοναδική φορά στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, έχοντας καταλάβει την προηγούμενη χρονιά την 2η προνομιούχα θέση της ερασιτεχνικής Κατηγορίας.

O Aστέρας Αμαλιάδας της περιόδου 1973 όταν οι «βυσσινί» αγωνίστηκαν για μία και μοναδική φορά στην ιστορία τους στην Β’ Εθνική

Στη μοναδική του παρουσία στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας σημείωσε 7 νίκες, 12 ισοπαλίες και 19 ήττες σε σύνολο 38 αγώνων, με τέρματα 36-70 και κατέλαβε την 18η θέση σε σύνολο 20 ομάδων του 1ου ομίλου, πίσω από τον Πανηλειακό και μπροστά από τους Παννεμεατικό και Εθνικό Αστέρα Καισαριανής, γνωρίζοντας τον υποβιβασμό. Οι 7 νίκες που απέσπασε στο πρωτάθλημα ήταν όλες εντός έδρας, επικρατώντας αναλυτικά των Πανναυπλιακού και Παναργειακού με 1-0, των Εθνικού Αστέρα Καισαριανής και Ιωνικού Νικαίας με 2-1,  των Παναιγιάλειου και Παννεμεατικού με 3-1, με σπουδαιότερη τη νίκη με 4-3 επί του ΟΦΗ.[5] Την ίδια χρονιά έφθασε στο Β’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας 1972-73, αφού απέκλεισε στα πέναλτυ με 3-2 (κανονικός αγώνας 0-0) τον Ίκαρο Νέας Ιωνίας, ομάδα Β΄ Εθνικής και ακολούθως αποκλείστηκε από τον Εθνικό Πειραιώς που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, από τον οποίο ηττήθηκε με 6-0 στο Στάδιο Καραϊσκάκη.  Κατέλαβε την 18η στον 1ο όμιλο και υποβιβάστηκε. Είχε 7 νίκες, 9 ισοπαλίες και 19 ήττες με τέρματα 36-70.

ΠΑΕ ΠΥΡΓΟΣ (1)

Η περίοδος 1995-96 ήταν η πλέον επιτυχημένη για τον σύλλογο του Πύργου, καθώς θα τερμάτιζε δεύτερος στην Γ’ Εθνική με 63 βαθμούς, 4 μόλις λιγότερους από τον πρωτοπόρο Παναιτωλικό, σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα και κόντρα σε ιστορικές ομάδες όπως οι: Ατρόμητος Αθηνών, Φωστήρας Ταύρου, Καλλιθέα, Παναιγιάλειος και άλλες.  Την περίοδο 1996-97 ο Πύργος θα αγωνισθεί στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ο σχεδιασμός της ομάδας ήταν υψηλού επιπέδου και οι προσδοκίες μεγάλες, η ομάδα μάλιστα μπήκε πολύ δυνατά στο πρωτάθλημα και τις πρώτες αγωνιστικές φιγούραρε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, δημιουργώντας ελπίδες στην κοινωνία του Πύργου ότι την επόμενη χρονιά η πόλη θα διέθετε δυο ομάδες στην Α’ Εθνική, αφού ο Πανηλειακός αγωνιζόταν ήδη εκεί. Η συνέχεια βέβαια ήταν δυσανάλογη αφού ο Πύργος αντιμετωπίζοντας τεράστια οικονομικά προβλήματα (και όχι μόνο) θα έπαιρνε την κάτω βόλτα με αποκορύφωμα τον αγώνα του δεύτερου γύρου κόντρα στην ομάδα των Τρικάλων όπου και δεν μπόρεσε ούτε καν να συμπληρώσει 11άδα. Η χρονιά εντέλει από όνειρο κατέληξε εφιάλτης και ο Πύργος υποβιβάστηκε στην Γ’ Εθνική τερματίζοντας τελευταίος με μόλις 17 βαθμούς και τον τραγικό απολογισμό των 18 γκολ υπέρ και 116 κατά.