Μπάσκετ

ΝΒΑ: Ασταμάτητος ο Αντετοκούνμπο με νέο double double, «3 στα 3» για τους Μπακς

Aκόμη μία εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημειώνοντας στο φετινό ΝΒΑ τρίτο διαδοχικό double double, επέτρεψε στους Μπακς να νικήσουν 124-113 των Νικς μέσα στο Μιλγουόκι, κάνοντας έτσι το «3 στα 3».

Ο Έλληνας σούπερ-σταρ είχε 31 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ επίσης μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής, συμβάλλοντας έτσι τα μέγιστα στο επιτυχημένο αποτέλεσμα της ομάδας του.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε από τα «ελάφια» και ο Κρίς Μίντλετον με 30 πόντους, αλλά και ο Έρικ Μπλέντσο, που έφτασε με την σειρά του σε double double (16 πόντοι και 13 ασίστ). Από τους Νικς ξεχώρισε ο Χάρνταγουεϊ με 24 πόντους και ο Καντέρ που έκανε double double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι μόλις η όγδοη φορά στην ιστορία των Μπακς που …ανοίγουν την σεζόν με 3-0, ενώ έχουν κάνει το 4-0 η και μεγαλύτερο σερί, μόνο δύο φορές, με πιο πρόσφατη την σεζόν 2001-02.

Από εκεί και πέρα οι Λέικερς δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη μπροστά στους φίλους στο Λος Άντζελες, καθώς γνώρισαν την ήττα με 143-142 από τους Σπερς, που ήταν η τρίτη σε ισάριθμα ματς από την αρχή της σεζόν, στον έως τώρα καλύτερο αγώνα της περιόδου.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς, με μακρινό τρίποντο στα 2,4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε για τους Λέικερς σε 128-128 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όμως αποδείχθηκε μοιραίος, αφού αρχικά με το σκορ στο 142-141 υπέρ των Λέικερς αστόχησε σε 2 βολές και λίγο αργότερα, με το σκορ στο 143-142 για το Σαν Αντόνιο, αστόχησε σε σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Στην παράταση και η Ουάσινγκτον κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Πόρτλαντ , με σκορ 125-124 και πρωταγωνιστή τον Μορίς που πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ .

Τέλος οι Γουόριορς δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Σανς, πανηγυρίζοντας μία άνετη νίκη με σκορ 123-103, έχοντας πρωταγωνιστή τον Στεφ Κάρι (29 πόντοι και 8 ασίστ), με πρωταγωνιστή τον Σλοβένο Λούκα Ντόντσιτς (19 πόντοι) οι Μάβερικς νίκησαν 115-109 τους Μπουλς στο Ντάλας, ενώ οι Μάτζικ επιβλήθηκαν των Σέλτικ με 93-90 μέσα στη Βοστώνη, έχοντας κορυφαίο τον Νίκολα Βούτσεβιτς με double double (24 πόντοι και 12 ριμπάουντ).