Αθλητισμός

107ο Πανελήνιο Πρωτάθλημα Στίβου: Σε θέση μάχης 18 Ηλείοι αθλητές & αθλήτριες

Μέσα σε μια δύσκολη περίοδο λόγω της Πανδημίας, για δεύτερη χρονιά, βρισκόμαστε στην τελική ευθεία για το κορυφαίο αθλητικό ραντεβού της Ελλάδας στο Στίβο για το 2021, τη σημαντικότερη όσο και παλαιότερη αθλητική διοργάνωση στην Ελλάδα, το 107ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών – Γυναικών.

Το ερχόμενο Σάββατο και την Κυριακή, 5 και 6 Ιουνίου, θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών – Γυναικών, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ23, καθώς και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Κ-23 Α/Γ και Κ-18 Α/Γ, την Δευτέρα και την Τρίτη 7 και 8 Ιουνίου.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών – Γυναικών διεξάγεται για 8η φορά στην Πάτρα, οι επτά προηγούμενες ήταν το 1995, το 2010, το 2016, το 2017, το 2018, το 2019 και το 2020. Σπάνιο το γεγονός να επαναλαμβάνεται η διοργάνωση στην ίδια επαρχιακή πόλη, κι αυτό έχει εξήγηση – άρτιες εγκαταστάσεις, ιδανικές συνθήκες Αγώνων στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο του Δήμου Πατρέων, τεχνογνωσία, αξιοπιστία, ταχύτητα και εμπειρία που σε αυτά η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου έχει δοκιμαστεί με απόλυτη επιτυχία.

Όλες οι προηγούμενες διοργανώσεις του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Στίβου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο σημείωσαν μοναδική οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία και στην ουσία υπαγόρευσαν στη διοίκηση της Ομοσπονδίας να αναθέσει εκ νέου τους αγώνες στην Πάτρα, δεδομένου και του γεγονότος ότι κανένα άλλο Στάδιο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν πληροί τις προδιαγραφές για ασφαλείς και αξιόπιστους αγώνες.

To πρόγραμμα των αγώνων και οι Ηλειακές Συμμετοχές:

ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ

9:00: Άλμα επί κοντώ Γ (προκριματικός)-Οριο: 3,70 μ.
9:00: Σφυροβολία Α (προκριματικός)-Οριο: 57 μ.
9:00: Δισκοβολία Γ (προκριματικός)-Οριο: 41 μ.
9:15: Τριπλούν Α (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 15μ.
9:15: 100 μ. με εμπόδια Γ (προκριματικές σειρές).
9:35: 110 μ. με εμπόδια Α (προκριματικές σειρές).
10:00: Ύψος Γ (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 1,70 μ.
10:00: 400 μ. Γ (προκριματικές σειρές).
Γεωργία – Μαρία Δεσπολάρη (Απόλλων Πύργου)
10:25: 400 μ. Α (προκριματικές σειρές).
10:45: Τριπλούν Γ (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 12,20 μ.
Δήμητρα Κυριαζή (Κόροιβος Αμαλιάδας)
11:00: Σφαιροβολία Α (προκριματικός)-Οριο: 15,90 μ.
11:00: Ακοντισμός Γ (προκριματικός)-Οριο: 44 μ.
Μαργαρίτα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου)
11:10: 100 μ. Γ (προκριματικές σειρές).
11:35: 100 μ. Α (προκριματικές σειρές).
16:45: Σφυροβολία Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:00: Δισκοβολία Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:05: Τριπλούν Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:30: Άλμα επί κοντώ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:40: Σφαιροβολία Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:45: 100 μ. με εμπόδια Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:55: Ύψος Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:00: 110 μ. με εμπόδια Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:15: 100 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
19:21: 100 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
19:30: 100 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
19:36: 100 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
19:40: Ακοντισμός Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:45: Τριπλούν Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:50: 400 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
19:56: 400 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
20:05: 400 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
20:11: 400 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
20:15: 1.500 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
20:25: 1.500 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
20:35: 1.500 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
20:45: 1.500 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
20:55: 3.000 μ. με ΦΕ Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
21:10: 3.000 μ. με ΦΕ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
Σταυρούλα Χρυσαειδή (Πανιώνιος, έχοντας καταγωγή από το Καταράχι του Πύργου)
21:35: 4Χ100 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
21:44: 4Χ100 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
21:50: 4Χ100 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
21:59: 4Χ100 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
22:08: 4Χ100 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 3).

KΥΡΙΑΚΗ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ

9:00: Άλμα επί κοντώ Α (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 4,80 μ.
Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)
Θεόδωρος Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος με καταγωγή από την Αμαλιάδα)
9:00: Σφυροβολία Γ (προκριματικός)-Οριο:48 μ.
9:00: Δισκοβολία Α (προκριματικός Α’ γκρουπ)-Οριο: 47,60 μ.
9:15: Μήκος Γ (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 5,80 μ.
Νικολία Ποϊραζίδη (Απόλλων Πύργου)
9:30: 400 μέτρα με εμπόδια Γ (προκριματικές σειρές).
Δήμητρα Φραγκοπανάγου (Α.Ε. Λεχαινών)
9:55: 400 μέτρα με εμπόδια Α (προκριματικές σειρές).
10:00: Ύψος Α (προκριματικός δύο γκρουπ)-Οριο: 2 μ.
10:15: Δισκοβολία Α (προκριματικός Β’ γκρουπ)-Οριο: 47 μ.
10:20: 800 μ. Γ (προκριματικές σειρές).
10:40: 800 μ. Α (προκριματικές σειρές).
Δημητράκης Μεϊντής (Κόροιβος Αμαλιάδας)
10:45: Μήκος Α (προκριματικός δύο γκρουπ)- Οριο: 7,40 μ.
Νίκος Καψής (ΑΕΚ Αθηνών)
Ηλίας Κελεσίδης (Απόλλων Πύργου)
11:00: Σφαιροβολία Γ (προκριματικός)-Οριο: 12,50 μ.
11:05: 200 μ. Γ (προκριματικές σειρές).
11:15: Ακοντισμός Α (προκριματικός)-Όριο: 62 μ.
Αλέξανδρος Καστανάς (Κόροιβος Αμαλιάδας)
11:30: 200 μ. Α (προκριματικές σειρές).
16:45: Σφυροβολία Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:05: Μήκος Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:10: Δισκοβολία Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:30: Επί κοντώ Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:40: Σφαιροβολία Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
18:55: Ύψος Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:05: 400 μ. με εμπόδια Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:15: 400 μ. με εμπόδια Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:25: 200 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
19:31: 200 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
19:40: Μήκος Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
19:45: 200 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
19:51: 200 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
19:55: Ακοντισμός Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
20:00: 800 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
20:10: 800 μ. Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
20:20: 5.000 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ).
20:50: 5.000 μ. Α (ΤΕΛΙΚΟΣ).
21:15: 4X400 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
21:24: 4X400 μ. Γ (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
21:35: 4X400 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1).
21:44: 4X400 μ. Α (ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2).
ΣΥΝΘΕΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ την Δευτέρα και την Τρίτη 7 και 8 Ιουνίου):
Έπταθλο Κ. 18 Γυναικών
Νικολία Ποιραζίδη (Απόλλων Πύργου)
Έπταθλο Κ. 23 Γυναικών
Μαργαρίτα Τσουκαλά (Απόλλων Πύργου)
Ευγενία Πέπα (Κόροιβος Αμαλιάδας)
Δέκαθλο Κ. 18 Ανδρών
Δημ. Τσαμπάς, Νικ. Παναγιωτακόπουλος και Στ. Παπαναγόπουλος (Αναγέννηση Πύργου)
Δέκαθλο Κ. 23 Ανδρών
Επαμ. Γεωργακόπουλος (Απόλλων Πύργου)
Γιωργ. Παναγιωτακόπουλος (Αναγέννηση Πύργου)

Όλη η επικαιρότητα