Μπάσκετ

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Νίκησε 64-54 την ΚΡΗΝΗ, έκανε το 19 στα 19 και βλέπει απευθείας άνοδο

Πήρε το 19ο σερί ροζ φύλλο αγώνα ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ δείχνοντας ότι η πολυπόθητη απευθείας άνοδος είναι δύσκολο να χαθεί.

Μετά από μια εβδομάδα με πολλά προβλήματα στην προετοιμασία και κάνοντας μια εμφάνιση κάτω από τα φετινά στάνταρ αυτό που μένει είναι η νίκη .Πλέον είναι στο +3 από τη δεύτερη Γαλλήνη που είναι δύσκολο να ανατραπεί στις τελευταίες 7 αγωνιστικές.

Με υψηλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ να σκοράρει 20 πόντους αλλά να δέχεται 18 στα πρώτα 10 λεπτά.

Με την γνωστή δυνατή του άμυνα και δεχόμενος μόνο 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο πήγε στα αποδυτήρια με 41-27.

Η ΚΡΗΝΗ έκανε τη δική της καλή προσπάθεια στο γ δεκάλεπτο μειώνοντας στο 30´ 50-43.

Πέρνοντας πάλι δύναμη από την άμυνα του ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ δέχτηκε μόνο 11 πόντους φθάνοντας στο τελικό 64-54.

Για άλλη μια φορά ενεργή η παρουσία των φιλάθλων στο Κλειστό της Ήλιδας.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-27, 50-43, 64-54.

Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Κιούφης): Παπαγιάννης 1, Θεοδωρόπουλος 8(2), Καλλιώρας , Κιούφης 13, Αρβανιτάκης ,Δασκαλόπουλος 1, Αντωνόπουλος 7(1), Μαντούβαλος 2, Πίκιος 11(1), Αγραπιδάκης 2, Λυμπέρης 19.

ΚΡΗΝΗ (Στούμπανος): Στεφανίδης, Μιαούλης 7, Αγγελόπουλος , Κοντογέωργας 3(1), Αναστασόπουλος 2, Στούμπανος 11, Μπιλιάνης Ι Κ 1, Μπιλιάνης Ι Σ 5, Λιασσάς 8, Γεωργακόπουλος 4, Λαμπρόπουλος 13.