Μπάσκετ

Α1 ΕΣΚΑΗ: Επιστροφή στην κανονικότητα για ΑΣΣ Αμαλιάδας!

Δεν θα μπορούσε να μείνει μακριά από τις νίκες για δεύτερη αγωνιστική ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας που την περασμένη Δευτέρα νίκησε με 86-60 τα Αραχωβίτικα και παρέμεινε στη 2η θέση πίσω από την πρωτοπόρο και αήττητη Ε.Α.Π.

Ο Α.Σ.Σ.Α. με μια γεμάτη εμφάνιση από το πρώτο λεπτό καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη και δοκίμασε σχήματα δίνοντας πολύ χρόνο σε όλους τους αθλητές. Με 11-0 ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Α.Σ.Σ.Α. με πίεση σε όλο το γήπεδο και γρήγορο ρυθμό. Με 26-12 ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο με 11 αθλητές να έχουν πάρει ήδη χρόνο συμμετοχής. Στο ημίχρονο συνεχίζοντας σε υψηλούς ρυθμούς πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 46-28. Δαιμονισμένο τρίτο δεκάλεπτο με εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με επιμέρους σκορ 25-12, έστειλε το σκορ στο 71-40, κερδίζοντας το χειροκρότημα της γεμάτης κερκίδας. Τελικό σκορ 86-60 με την Αμαλιάδα να κόβει ταχύτητα στο δ΄ δεκάλεπτο και τα Αραχωβίτικα να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Για άλλη μια φορά ο γιατρός – καρδιολόγος κ. Γιώργος Παναγούλιας προσέφερε τις υπηρεσίες του και η οικογένεια του Α.Σ.Σ.Α. τον ευχαριστεί θερμά.

Αντίθετα, ο Ολυμπιονίκης υπέκυψε στην ανωτερότητα του Εσπέρου με σκορ 76-51, στην Πάτρα. Η ομάδα της Αρχ. Ολυμπίας από τη β΄ περίοδο και μετά έμεινε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (41-25 το ημίχρονο) και δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια.