Μπάσκετ

Α1 ΕΣΚΑΗ: Μεγάλες νίκες παραμονής για Ολυμπιονίκη και ΑΕ Λεχαινών

Εξαιρετική ήταν η περασμένη Δευτέρα για τους δυο ηλειακούς εκπροσώπους μας στην Α1 ΕΣΚΑΗ αφού αμφότεροι σημείωσαν σπουδαίες νίκες και παρέμειναν ολοζώντανοι στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Ολυμπιονίκης πήρε μεγάλο διπλό στο Αίγιο επί του Ήφαιστου/Αχιλλέα με 53-60 και πλέον είναι πολύ κοντά στην παραμονή του Α1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα της Αρχ. Ολυμπίας με όπλο την καταπληκτική άμυνα στο β΄ ημίχρονο (δέχτηκε μόλις 5 πόντους στη γ΄ περίοδο) ανέτρεψε το εις βάρος της -9 του ημιχρόνου και έφτασε στη νίκη. Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Βασίλη Στούκα στο γόνατο.

Με την σειρά της, η Α.Ε.Λ. κέρδισε τον «τελικό» με την Απολλωνιάδα στο «Αέθλειον» με 81-73 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για την σωτηρία. Η ομάδα των Λεχαινών μετά από ένα παιχνίδι όπου η εναλλαγή στο προβάδισμα ήταν διαρκής, πήρε κεφάλι στο σκορ με 5 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος και έφτασε στη νίκη με οχτώ.