Α1 Κατηγορία – Dedalos Security: Όσα έγιναν στην 34η αγωνιστική

ΧΑΒΑΡΙ – ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΝΤΖΟΪΟΥ 3-2

Έκανε το καθήκον του αλλά δεν ήταν αρκετό…

Του Γ. Μικελόπουλου

(georgemikel1989@gmail.com)

Το Χάβαρι νίκησε με 3-2 τον Ενιπέα Λαντζοΐου το απόγευμα της Κυριακής ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό για να σωθεί απευθείας αφού οι νίκες των Σαβαλίων και της Θύελλας τον κράτησαν εντός ζώνης μπαράζ, όπου και θα διεκδικήσει την παραμονή του κόντρα στο Βαρθολομίο με πλεονέκτημα έδρας. Στα καθαρά αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με το τακουνάκι μέσα από την περιοχή του Σταυρούλια όμως ο Ενιπέας ισοφάρισε στο 20’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαντίλη με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, το Χάβαρι πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το σουτ του Καραπάνου και στο 74’ ο Δόσης με κεφαλιά  έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του γράφοντας το 3-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσαντίλης έφυγε στην κόντρα και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μείωσε σε 3-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις

ΧΑΒΑΡΙ: Ρούνης Π., Ζώντος, Σαφαρής, Κοκκώνης, Ρούνης Κ., Καμαρινός, Μαρίτσας, Κυριαζής (69’ Δόσης), Καραπάνος (86’ Πολυζώης), Σταυρούλιας, Μπατζακόπουλος (75’ Ραυτόπουλος)

ΕΝΙΠΕΑΣ: Δασκαλόπουλος, Μπακάλης Β., Γκουβέρος (46’ Γαλανόπουλος), Τσαντίλης, Κύτταρης (46’ Πετρόπουλος), Σταματελάτος (70’ Παπαγεωργίου), Μπιλάι, Μπακάλης Π., Τσίγκρηλας Π., Οικονομίδης, Τσίγκρηλας Δ.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΑΡΑΧΙΟΥ – ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ 2-0

Σήκωσε…. Θύελλα παραμονής!

Την απευθείας παραμονή που πριν μερικές αγωνιστικές έμοιαζε με θαύμα, μπορεί να πανηγυρίζει από το απόγευμα της περασμένης Κυριακής η Θύελλα που σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-0 επί του Ξενοφώντα αλλά και της ήττας του Αμπελόκαμπου από το Τραγανό σώθηκε απευθείας πετυχαίνοντας έναν πραγματικό άθλο! Στα αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και με ένα δοκάρι από πλευράς Κρεστένων στο 35’ με τον Μιλοσέσκι, αλλά με την έναρξης της επανάληψης και συγκεκριμένα, στο 48’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα όταν ο Διαμαντάκος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Κουτρουμπη για το 1-0. Στο 70’ ο Μπάρκας σημάδεψε ξανά το δοκάρι του Βυθούλκα και στο 77’ ο Γιούρτας με ατομική ενέργεια και σουτ «κλείδωσε» τη νίκη των νεοφώτιστων, δίνοντας το έναυσμα για τα πανηγύρια, τα οποία κορυφώθηκαν με τη λήξη του αγώνα στον Αμπελόκαμπο.

ΘΥΕΛΛΑ: Βυθούλκας, Παπαδάτος (70’ λ.τρ. Σκουρής), Καρανάσης, Δημητρουλόπουλος (46’ Τριγάζης), Βασιλακόπουλος, Κατελούζος, Τζουβάνης, Νεοφώτιστος (80’ Μπλάθρας), Θεοδωρόπουλος, Διαμαντάκος, Γιούρτας

ΞΕΝΟΦΩΝ: Κουτρουμπής, Μυλωνάς, Κωστόπουλος (46’ Μαντζαράπης), Δημάκης,  Μιχαλόπουλος, Κουτσογιαννάκης Π., Μιλοσέσκι, Αλεξόπουλος, Μπάρκας, Μπακατσέλος, Κωνσταντόπουλος

Τον άθλο της παραμονής ολοκλήρωσε η Θύελλα μετά και τη νίκη της επί του Ξενοφώντα

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ – ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ 2-1

Πρώτος στόχος επετεύχθη και τώρα όλα για όλα με Αμπελόκαμπο

Το θετικό αποτέλεσμα που θα του εξασφάλιζε την θέση στα πλέι – άουτ έψαχνε κόντρα στο Κουρτέσι ο Κένταυρος Μαγούλας, με την ομάδα του Χρ. Παπαζώη να επικρατεί τελικά με 2-1 και να ετοιμάζεται πλέον για τα μπαράζ με τον Εθνικό Αμπελοκάμπου, όπου θα διεκδικήσει την παραμονή με μειονέκτημα έδρας. Στα καθαρά αγωνιστικά, ο ΑΠΟΚ άγχωσε τους γηπεδούχους αφού μόλις στο 11’ ο Σωτηρόπουλος με ψηλοκρεμαστή σέντρα – σουτ σημείωσε το 0-1. Ο Κένταυρος αντέδρασε άμεσα και στο 15’ ο Σ. Στροφύλλας με καρφωτή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Τσιάκα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 22’ η Μαγούλα έφερε τούμπα το ματς όταν ο Αβραμόπουλος επιχείρησε τη σέντρα και ο Κατσώλης με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου αφού στη συνέχεια δυο φορές ο Σ. Στροφύλλας απέτυχε από κοντά να σημειώσει τρίτο τέρμα για την ομάδα του. Στην επανάληψη, οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δυο εστίες με τον Κένταυρο να διατηρεί σχετικά εύκολα τη νίκη που τον κάνει να ελπίζει σε παραμονή μέσω των μπαράζ.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Μικελόπουλος, Μπαλαούρας, Σταυρόπουλος (46’ Νανόπουλος Κ.), Κλειδέρης, Νανόπουλος Θ., Καρβουνιάρης, Καράμπελας, Αβραμόπουλος (68’ λ.τρ. Γκόρδης), Στροφύλλας Δ., Κατσώλης, Τσιάκας

ΑΠΟΚ: Κόστα, Σωτηρόπουλος, Κουργιαλάς Δ., Μούζος, Κωστόπουλος Π., Μπακάλης Π., Κράγκαρης, Σαρανταυγάς, Γκοτσούλιας, Καπώνης, Μπακάλης

ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ – ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ 6-0

Με εξάρα σφράγισε την δεύτερη θέση και το αποτέλεσμα!

Στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε η Δόξα Ν. Μανολάδας μετά και τη νίκη της με 6-0 επί του Αίαντα και πλέον θα αντιμετωπίσει στα πλέι – οφ τη Νίκη Τραγανού με πλεονέκτημα έδρας. Στα αγωνιστικά, οι Μαυραετοί είχαν εύκολο έργο και προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Καζαντζή ενώ στο 35’ ο Μηλαδόπουλος έκανε το 2-0. Στο 38’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο  Καζαντζής έγραψε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Αντωνόπουλος στο 55’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 και στο 61’ ο Παρασκευόπουλος έκανε πέντε τα τέρματα της ομάδας του Γ. Λαγού. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 75’ ο τερματοφύλακας Κανελλόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΔΟΞΑ: Κανελλόπουλος, Σιούλας (30’Μπάμιατζης), Αυγερινός, Δημητρόπουλος Κ.Σ.  (46’ Παρασκευόπουλος), Σοφιανόπουλος, Καταβάτης, Δημητρόπουλος Κ.Π., Καζαντζής (57’ Νεκίτι), Αντωνόπουλος, Λιβάνης, Μηλαδόπουλος

ΑΙΑΣ: Γελαδάς, Λούρμπας, Μόττας, Τσουραπάς, Γιαρικάνης, Αθανασακόπουλος (60’ Τσέλα), Κότσαλης, Δημητρίου, Τσώλος, Λογώνης, Κατσανάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ 4-2

Πήρε τον «τελικό» και γιορτάζει την παραμονή του!

Έστω και στο φινάλε ο Ολυμπιακός Σαβαλίων κατάφερε να σώσει για μια ακόμα χρονιά την παρτίδα αφού μετά τη νίκη του με 4-2 επί του Ηλειακού Βαρθολομιού, η ομάδα του Γ. Δούμα παρέμεινε απευθείας στην Α1 κατηγορία σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που θα παίξουν πλέι – άουτ με το Χάβαρι με μειονέκτημα έδρας. Το προχθεσινό παιχνίδι στα Σαβάλια ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 28’ με το κοντινό πλασέ του Γεωργίου μετά την κεφαλιά – πάσα του Χριστόπουλου με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο 55’ ο Χοτζάι ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ράλλη και ο Ηλειακός ισοφάρισε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκίνη. Η χαρά της ισοφάρισης όμως δεν κράτησε πολύ για τους φιλοξενούμενους αφού στο 59’ ο Καράμπελας με πλασέ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του και στο 61’ ο Γεωργίου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η ομάδα του Ν. Αριδάκη μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 76’ με τον Μπακογιάννη, όμως στο 90’ ο μεγάλος πρωταγωνιστής του προχθεσινού αγώνα, Γεωργίου με το τρίτο του γκολ στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλλιας, Ν. Μπουγονικολός, Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Χοτζάι, Χριστόπουλος (81΄ λ.τρ. Χρόνης), Κολτσίδας, Λαμπρόπουλος (64΄ Παπαδόπουλος), Δ. Μπουγονικολός, Καράμπελας, Γεωργίου (90΄ Κανάνι)

ΗΛΕΙΑΚΟΣ: Δούρος, Α. Βούτος, Βαγγελάκος, Κωνσταντακόπουλος, Σακκάτος (85΄ λ.τρ. Πανόπουλος), Γκίνης, Μπακογιάννης, Ζωγόπουλος (81΄ Γιούλης), Μαγκαφάς (90΄Λυκογιάννης), Ράλλης, Καλλιβωκάς

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΑΜΠΟΥ –ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ: 1 – 3

Έπαιξε για την ιστορία της η μεν,  «αυτοκτόνησε» ο δε!

Του Γ. Παπαφωτόπουλου

Αυτό που έκτιζε  όλη τη χρονιά και ιδίως στον α΄ γύρο ο Εθνικός  Αμπελοκάμπου , το γκρέμισε  οριστικά  στο φινάλε της  κανονικής περιόδου με την εντός έδρας ήττα του, με σκορ 3 – 1 από την Νίκη Τραγανού, που έκανε βέβαια το καθήκον της, και τον έστειλε στα μπαράζ παραμονής κόντρα  στον Κένταυρο  Μαγούλας, αλλά με πλεονέκτημα έδρας!  Μόλις στο 16΄ ο ταλαντούχος Ι. Κασσιανός από ασίστ του Γιαννακόπουλου έκανε το 0 – 1 που ήταν και σκορ α΄ ημιχρόνου! Στην επανάληψη και στο 58΄ ο Γιαννακόπουλος με δυνατό πλάγιο σουτ διαμόρφωσε το  0 – 2, βάζοντας ουσιαστικά «ταφόπλακα» στα όνειρα  των γηπεδούχων για απευθείας παραμονή ! Κάτι που ολοκλήρωσε με το 0 – 3 στο 67΄ο Καλογερόπουλος με κεφαλιά! Μάλιστα στο 77΄οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τσίτσος(δέχτηκε την κόκκινη κάρτα στη φάση αυτή), όμως ο Δ. Κασσιανός που το εκτέλεσε , νικήθηκε από τον γκολκίπερ Φλίγκο! Το τελικό 1 – 3 διαμόρφωσε στο 82΄με κοντινό σουτ ο Κ. Τσακοπιάκος!

ΕΘΝΙΚΟΣ : Φλίγκος , Αγγελόπουλος(46΄Ηλιόπουλος), Φλεβοτόμος, Τσίτσος, Διαμαντόπουλος, Λιούρης,  Νικολόπουλος, Κ. Τσακοπιάκος, Αβραμόπουλος , Κουρκουμέλης, Σπηλιωτόπουλος(59΄Κουλούρης ).

ΝΙΚΗ: Σολωμός, Κονταλής, Κολοτούρος Κ., Μπελεκούκιας, Σαραντούλιας, Κασσιανός Ι., Γιαννακόπουλος(79΄Παπαβασιλείου), Δούλος, Κολοτούρος Δ.(86΄Κολοτούρος Κ.), Καλογερόπουλος, Κασσιανός Δ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΑΒΑΣΙΛΩΝ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 3-1

Ολοκλήρωσε με νίκη το πρωτάθλημα

Του Χρ. Κανελλόπουλου

xrkanl.1@gmail.com

Με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας ο Ατρόμητος Καβασίλων που επικράτησε με 3-1 της Προοδευτικής.

Η νίκη για την ομάδα των Καβασίλων ήρθε δίκαια, αφού οι γηπεδούχοι ήσαν εμφανώς καλύτεροι.

Το 1-0 έγινε στο 21’ με εκτέλεση πέναλτι του Μπουρούκη, πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Στο 60’ ο Λόξας με πλασέ έκανε το 2-0, ενώ στο 81’ ο Καφούσιας με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιαννακόπουλου έκανε το 3-0. Το τελικό 3-1 έκανε ο Λαζανάς με πλασέ.

Να τονιστεί ότι ο αγώνας της Κυριακής ήταν ο τελευταίος για τον Νίκο Τσάμη που ανακοίνωσε πως …κρεμάει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια, και μάλιστα το ερχόμενο Σάββατο θα δοθεί προς τιμήν του φιλικό με τον Ηλειακό Λεχαινών στα Καβάσιλα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΑΒΑΣΙΛΩΝ : Αντωνόπουλος, Χατζηγιάννης, Μαργαρώνης, Κωστόπουλος (85’ Γερασιμόπουλος), Μενίκου Ντ., Τσάμης Ν., Λόξας, Γιαννακόπουλος, Καφούσιας, Μπουρούκης (78’ Παπαδόπουλος Ανδρ.), Αντωνάτος (64’ Παπαδόπουλος Ι.)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ : Σκλαβενίτης, Κατσιμιτσίρης, Πέρδικας Γ. (67’ Πέρδικας Κ.), Σάμαρης Ε., Ορλώφ, Βαλογιάννης Ζ., Λιακόπουλος (78’ Σάμαρης Κ.), Λαζανάς, Παντελής (87’ Κρίγκος), Μπουρλάκης, Νικολετάκης

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ – ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ 1-4

Τεσσάρα μετά την εξασφάλιση της παραμονής

Ο Αλφειός απαλλαγμένος από το άγχος της παραμονής, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο την Κυριακή και νίκησε με 4-1 στο Χειμαδιό τον Κεραυνό, στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Α1 Κατηγορίας.

Η ομάδα του Επιταλίου ήταν εμφανώς καλύτερη από τον αντίπαλο της και νίκησε δίκαια.

Μόλις στο 2’ ο Πρίφτης με πλασέ μετά από ασίστ του Τεκερλέκη έκανε το 0-1, ενώ στο 21’ ο Μανέτας μετά από μπαλιά του Μάζη με κοντινό σουτ έκανε το 0-2. Στο 48’ είχαμε το 0-3 από τον Μάζη με ατομική προσπάθεια και ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, ενώ στο 68’ έγινε το 0-4 με αυτογκόλ του Β. Μπάλλα μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει το Χειμαδιό ήταν να μειώσει στο τελικό 1-4 με τον Αγριδιώτη στο 75’, ενώ είχε προηγηθεί φάουλ πάνω στον Σεμπέκο.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ : Στροφύλλας Μ., Μπουλούμπασης Ν., Μαργαρώνης, Τσίκληρας, Μπάλλας Θ., Κωνσταντόπουλος, Χριστόπουλος Ι. (65’ Χριστόπουλος Γ.), Μπάλλας Β., Αγγελακόπουλος, Αγριδιώτης, Λαμπρόπουλος

ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ : Μπίζος, Δασκαλάκης, Σεμπέκος, Μανέτας, Μερτζάνης, Παναγόπουλος, Μάζης (80’ Αβράμης), Τεκερλέκης, Πρίφτης (72’ Ζουμπάκης), Νικολόπουλος (14’ λτ. Τσιμάμης), Πεσκελίδης

ΗΛΕΙΑΚΟΣ Λ.-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 0-5

Έβγαλε … 31

Με ένα ακόμη τρίποντο, το 31ο στο φετινό πρωτάθλημα, έκλεισε την κανονική περίοδο ο Πανηλειακός, που καλείται τώρα (λόγω και ενός «άδικου» βαθμολογικού συστήματος, αφού είναι πρωτόγνωρο μια ομάδα να μην κατακτά την απευθείας άνοδο όταν έχει διαφορά 19 βαθμούς από τον δεύτερο) να «σφραγίσει» την άνοδο στην Γ’ Εθνική, μέσα από την διαδικασία των πλει οφ (πρώτος αντίπαλος ο Ξενοφών Κρεστένων).

Ο Πανηλειακός λοιπόν νίκησε την Κυριακή με 5-0 τον Ηλειακό στα Λεχαινά, σε ένα παιχνίδι πάντως όπου οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Χατζηστάμου να αποβάλλεται και έτσι δεν θα μπορέσει να είναι παρών στον πρώτο αγώνα των πλει οφ!

Οι παίκτες του Πανηλειακού αιφνιδίασαν πλήρως τους αντιπάλους τους, και στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 0-4.

Το σκορ άνοιξε στο 2΄ με κεφαλιά ο Παναγιωτόπουλος μετά από κόρνερ του Νιφορόπουλου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πλαστουργός με σουτ από κοντά έκανε το 0-2. Στο 8΄ ο Παναγόπουλος έκανε το 0-3 με δυνατό σουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 10΄ έγραψε το 0-4, μετά από ωραία μπαλιά του Νιφορόπουλου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να αντιδράσουν και είχαν στο 23΄ και 25΄ δυο καλά σουτ από τους Μπάχα και Κόστα, που όμως δεν κατέληξαν γκολ.

Στο 47΄ ο Ηλειακός κέρδισε πέναλτι, όταν ο Χατζηστάμου ανέτρεψε τον Πέτρο Τσουκαλά, αλλά ο Μπάχα νικήθηκε από τον Καπετανάκη, ενώ στο 49΄ ήρθε το 5ο γκολ του Πανηλειακού, όταν ο Σωτηρόπουλος μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Παπαστεργίου και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πλαστουργός (0-5).

Στο 76΄ ο Σκοζάι «άδειασε» όποιον βρήκε μπροστά του,  μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά και απέκρουσε εκπληκτικά ο Βόσσος.

Δυστυχώς ο αγώνας δεν έληξε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανηλειακό, αφού ο Χατζηστάμου είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη) στο 80’, επειδή διαπληκτίστηκε με αντίπαλό του.

Ηλειακός Λ.: Βόσσος, Σταματόπουλος, Στριγγάς, Παπαστεργίου, Κόστα, Τριτάρης (85΄ Α. Παναγιωτόπουλος), Μπάχα, Ν. Κουρής, Μουσερής, Τσουκαλάς, Ν. Παναγιωτόπουλος (87΄ Θ. Κουρής).

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Παπαπέτρου (46΄ Βουργουντζής), Χατζηστάμου, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς (46΄ Μπουρνέλης), Σκοζάι, Στούπης, Παναγόπουλος, Πλαστουργός, Σωτηρόπουλος (58΄ Γκουβέρος).