Μπάσκετ

A2 EΣΚΑΗ: «Εθισμένος» στις 30αρες ο ΑΣΣ Αμαλιάδας, «τρένο» και το ΣΕΦΑ

Την ξέφρενη τους πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ συνέχισαν ΑΣΣ Αμαλιάδας και ΣΕΦ Ανδραβίδας που υπέταξαν ΑΕ Προαστείου και ΝΕΠ αντίστοιχα. Το καλό για τις ηλειακές ομάδας βέβαια τρίτωσε καθώς ο Πανωλενειακός σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη επί της Κρήνης.

Η ομάδα της Αμαλιάδας νίκησε άνετα και την Α.Ε. Προαστείου στο Κλειστό της Ήλιδας, κερδίζοντας άλλο ένα παιχνίδι με μεγάλη διαφορά (97-64). Ήταν η 8η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους Αμαλιαδίτες, που είναι πανίσχυροι και το δείχνουν κάθε αγωνιστική. Και με αυτό τον τρόπο, θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ηλειακό ντέρμπι με το Σ.Ε.Φ.Α., την επόμενη Τετάρτη στο «Αέθλειον».Ο Α.Σ.Σ.Α. παρά τα προβλήματα με μικροτραυματισμούς όλη την εβδομάδα που στέρησαν από την ομάδα ποιοτικές προπονήσεις, σκόραρε 97 πόντους και νίκησε μια πολύ καλή ομάδα.Μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο με προβλήματα στην άμυνα και σκορ 19-18.Στο β΄ δεκάλεπτο η Αμαλιάδα πάτησε γκάζι και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 44-27.Με πολύ όρεξη στην επίθεση συνεχίστηκε το γ΄ δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει στο 73-51. Ίδιο σκηνικό στην τελευταία περίοδο με το τελικό 97-64.

Το Σ.Ε.Φ.Α. πέτυχε επίσης  σπουδαία νίκη στο Κλειστό των Ροϊτίκων επί της δυνατής Ν.Ε.Π. (70-71), με καλάθι του Αλέξανδρου Κουρή, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη  έφτασε τις επτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι πήγε σχεδόν πόντο-πόντο από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν. 36-39 ήταν το σκορ ημιχρόνου και 56-55 στο 30΄ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμά τους, με βραχεία όμως κεφαλή. Έτσι, το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 70-69, το Σ.Ε.Φ.Α. είχε την τελευταία επίθεση με χρόνο 7΄΄. Ο Τσιρώνης  αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Κουρής πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κάτω από το καλάθι και ευστόχησε, 1΄΄ πριν τη λήξη. Το τελευταίο σουτ των Πατρινών από τον Σ. Σπυριδωνίδη στη λήξη του χρόνου μετά από μακρινή πάσα, ήταν άστοχο και οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Ο τρίτος της παρέας, Πανωλενιακός, πανηγύρισε το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, στο Κλειστό των Ροϊτίκων επί της Κρήνης με 58-63. Μια πολύ σπουδαία νίκη αν αναλογιστεί κανείς τις απουσίες που είχε παραμένοντας έτσι στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη ήταν εξαιρετική για 30 λεπτά. Κέρδιζε 27-37 στο ημίχρονο και στο 28΄ έφτασε ακόμα και στο +20. Κάπου εκεί χαλάρωσε και η Κρήνη άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στον πόντο, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ηλειακή ομάδα και εν τέλει ο Πανωλενειακός πήρε τη νίκη με 5 πόντους διαφορά.