Μπάσκετ

Α2 ΕΣΚΑΗ: Τρία στα τρία για τους Ηλείους

Τρία στα τρία είχαμε από τις ηλειακές ομάδες για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑ Η.

Η Α.Ε. Λεχαινών πέτυχε την 5η σερί νίκη της επί του Αχαιού με 79-64 και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Νίκη Προαστείου.

Ο Πανωλενιακός Καράτουλα έκανε την 4η νίκη του αφού επικράτησε του Ποσειδώνα εκτός έδρας με 74-52, ενώ ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε τον Παναχαϊκό με 70-51 (αυτή ήταν η 2η νίκη της ομάδας της Αμαλιάδας στο φετινό πρωτάθλημα).

Αναλυτικά οι νίκες των τριών ηλειακών ομάδων :

Α.Σ.Σ.ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ –  ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ: 70 – 51

Επέστρεψε στις νίκες!

Μετά από ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο όπου έκανε ένα πολύ καλό αμυντικά παιχνίδι, ήρθε η νίκη για τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αμαλιάδας προηγήθηκε με 19-14, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας άσχημες επιλογές είδε τους αντιπάλους της να προηγούνται με 32-33 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο με άμυνα για σεμινάριο και καλές επιθέσεις και με ενορχηστρωτή τον Κιούφη, κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά και τελικά να πάρει την σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-33, 55-35,70-51

Α.Σ.Σ.ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Κιούφης): Λαμπρόπουλος 1, Κίντος 4, Φιλόπουλος, Θεοδωρόπουλος 8(2), Κιούφης 29(3), Δασκαλόπουλος 13(2), Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 9, Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 1, Ανδρουτσόπουλος 3

ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ (Κεπενός): Γεωργόπουλος 8(1),Γκοτσόπουλος 4, Ντεντόπουλος 11, Παπαδόπουλος, Παναγιωτόπουλος 14(4), Λιόλιος 6, Λανδρίτσης, Στυλιδιώτης, Καρέλας, Γκορτσίλας 8

Ποσειδώνας Παραλίας-Πανωλενειακός 54-75

Πολύ καλή πορεία κάνει η ομάδα του Πανωλενειακού Καράτουλα που πανηγύρισε την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 75-54 του Ποσειδώνας Παραλίας. Ο Πανωλενειακός ήταν καλύτερος σε όλο τον αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φτάσει στη σημαντική νίκη, που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 27-38, 35-56, 52-74.

Ποσειδώνας: Θεοδωρόπουλος 10, Ζαφείρης, Δροσάτος, Δαουλάρης, Σαββόπουλος 5 (1), Κρητικός, Ροδόπουλος 6 (2), Βογιατζής 9, Μάλλιαρης 4, Προβιζιονάτος 14 (1), Δραγάνης, Μαργέλλος 4.

Πανωλενειακός: Θεοδωρακόπουλος 4, Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 7 (1), Μάρρας 11 (1), Παλαιόπουλος 2, Μπεκυράς 16, Βλάχος 7, Κουτσόπουλος 21 (3), Παπαδόπουλος 6.

ΑΕ Λεχαινών-Αχαιός ΄47 79-64

Αήττητη παρέμεινε η ΑΕ Λεχαινών που νίκησε και τον Αχαιό 47 με 79-64. Η ομάδα των Λεχαινών ήταν καλύτερη από τους αντιπάλους της καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-25, 57-40, 79-64.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 20, Στριγάς 6, Αναστασόπουλος 11 (1), Αντωνόπουλος 8 (1), Γκούτης 3, Λυκούδης 7 (1), Στεφανίδης, Μάρκου 2, Παλλαδινός 15 (3), Μελιτσόπουλος 2, Μπαγουλής 5.

14 ΕΦΑ Αιγίου 5

* Αχαιός και Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας έχουν -1 βαθμό από την περσινή χρονιά λόγω μη καθόδου σε αγώνα (ως Σφήκα ο Α.Σ.Σ.)