Αθλητισμός

Α2 Εθνική Μπασκετ: Κόροιβος-Αγρίνιο 77-50-Επέβαλλε την ανωτερότητα του!

Πολύ εύκολα ήρθε το δεύτερο φετινό ροζ φύλλο αγώνα για τον Κόροιβο ο οποίος χθες το απόγευμα στο εξ’ αναβολής ματς για την πρώτη αγωνιστική της Α2 Εθνικής νίκησε με 77-50 το Αγρίνιο και μετά από τέσσερις αγωνιστικές έχει ρεκόρ 2-2.

Οι κυανόλευκοι, στο Κλειστό της Ήλιδας, επέβαλλαν από πολύ νωρίς την ανωτερότητά τους και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δυο πλευρές του γηπέδου πήραν από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά (25-13). Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Κώστα Δελέγκου συνέχισε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +16 υπέρ του (41-25) χάρη σε τρίποντη «βόμβα» του Μαστρογιαννόπουλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι, με τον Κόροιβο να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση ασφαλείας από το Αγρίνιο (58-42). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως έστω και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +30 (75-45) δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη, για να ολοκληρωθεί τελικά η αναμέτρηση με σκορ 77-50.
Από την ηλειακή ομάδα διακρίθηκαν οι Παπαρέγκας και Μίτροβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Αγρίνιο ξεχώρισε ο Φάρσκι με 15 πόντους.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Ουσταμπασίδης-Γεράνιος
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-25, 58-42, 77-50.
Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 16 (3), Μίτροβιτς 15 (2), Ναούμης, Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 6, Μιχαλούτσος 2, Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 8 (1), Νάνος.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Μπάλος 2, Βακουφτσής, Παπαθανασόπουλος 3 (1), Κεραμάρης, Φάρσκι 15, Τσούκας 7, Μήτσου 7 (1), Κυριλης 1, Κόκκιος 3, Νικολαΐδης 6 (1), Γκάτζιος 6.

* Εκκρεμούν οι αγώνες Χ. Τρικούπης-Μαρούσι και Ελευθερούπολη-Δάφνη
* Ρεπό έχουν κάνει Οίαξ, Αγρίνιο, Χ. Τρικούπης, Καρδίτσα.

Στις 24/11 το Χαρίλαος Τρικούπης – Μαρούσι
Στις 24/11 θα διεξαχθεί η αναμέτρηση του Χαρίλαου Τρικούπη με το Μαρούσι, η οποία αναβλήθηκε λόγω προβλημάτων υγείας των φιλοξενούμενων.

Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την 1η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Αναλυτικά :
«Ο αναβληθείς αγώνας ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών ορίζεται να διεξαχθεί στις 24/11/2021 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ».