Γ Εθνική

ΑΕ Μυκόνου – Πανηλειακός 1-0: Με την πλάτη στον τοίχο οι ερυθρόλευκοι

Ο Πανηλειακός δεν τα κατάφερε ούτε χθες στη Μύκονο.

Ο Πανηλειακός δεν τα κατάφερε ούτε χθες στη Μύκονο, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την τοπική ομάδα και βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Το θετικό είναι τουλάχιστον,ότι το Διαβολίτσι κέρδισε στην Μεσσηνία τον Φοίνικα και τον κράτησε σε κοντινή απόσταση στη βαθμολογία.

Η ΑΕ Μυκόνου μπήκε από την αρχή δυνατά και μόλις στο 8′ έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Σπυρόπουλο που έπιασε κεφαλιά από μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά απέκρουσε ο Καρακίτσος. Ένα λεπτό αργότερα ο αρχηγός της ΑΕΜ έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Παπαδόπουλος βρέθηκε στο σωστό σημείο ώστε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Πανηλειακού κάνοντας το 1-0.

Στο 29′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πάλι σε θέση βολής όταν ο Πινέιρο με αριστερό σουτ υποχρέωσε τον Καρακίτσο να διώξει σε κόρνερ!

Στην επανάληψη με τη σέντρα το Σπυρόπουλος βρέθηκε δεξιά μέσα στην περιοχή του Πανηλειακού έκανε το σουτ όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Καρακίτσου.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Πανηλειακός προσπάθησε να πιέσει μην μπορώντας όμως να φτάσει σε θέση βολής απέναντι από τον Ντούνη με εξαίρεση μια φάση στο 80′ όταν ο Παλ από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ χωρίς πίεση και έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις

ΜΥΚΟΝΟΣ: Ντούνης, Ράγια, Κέμπε, Μαντζανάς, Αρκούδας, Τράκας, Μουρίκι (76′ Αχείμαστος), Σπυρόπουλος (70′ Γιαννόπουλος), Βαλαβανόπουλος (82′ Οικονομίκος), Πινέιρο (82′ Σπόλιαριτς), Παπαδόπουλος

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ:  Καρακίτσος, Μάρκου, Ζαχί, Κασμερίδης, Τσίγκρηλας, Δημάκης, Αράπι (61′ Αλμπάνης), Παλ, Ντοματάς (76′ Ράιαν), Καλομοίρης, Αλ Μπασσάμ (76′ Θεοδωρακόπουλος)