Μπάσκετ

Η ΑΕΚ άλωσε το Αλεξάνδρειο, νίκησε 91-85 τον Άρη

Ανατρέποντας το εις βάρος της σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε σήμερα στο Αλεξάνδρειο, στο δεύτερο «μικρό τελικό» για τα πλέι οφ της Α1, επί του Αρη με 91-85. Αποτέλεσμα που της έδωσε τη δεύτερη νίκη της στη σειρά και χρειάζεται έτσι μία ακόμη για να «καθαρίσει» τον αντίπαλό της και να τερματίσει στην 3η θέση της βαθμολογίας στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αρης τελείωσε τον αγώνα έχοντας τον Δημήτρη Πρίφτη στα αποδυτήρια, μετά από δύο τεχνικές ποινές και τον Γουίλ Κάμινγκς στο νοσοκομείο, μετά από χτύπημα που δέχτηκε από τον Λαρεντζάκη, στο πρώτο ημίχρονο, στα πλευρά.

Ο Αμερικανός γκαρντ δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Κορυφαίοι για την Ενωση ήταν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (19 π., 4 ασ, 1κλ), Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (19π.) και για τον Αρη οι Σπύρος Μούρτος (18π), Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (18π., 12 ριμπ), Μιχάλης Τσαϊρέλης (17π). Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες είναι στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (3/6).

Χαλαρές άμυνες, ενέργεια από αμφότερους τους αντιπάλους και τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά, χάρις το ομαδικό πνεύμα τους (10 ασίστ, 4 κλεψίματα), την επιθετική αποτελεσματικότητα και την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (20), ήταν τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 7’ με 12-16, ο Αρης μείωσε στο 10’, στο μισό καλάθι (21-22), για να αποκτήσει εκ νέου διαφορά η Ενωση, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-28). Γεγονός που προέκυψε ύστερα από διαδοχικούς πόντους από τους Βασιλειάδη, Σάκοτα και τον Δημήτρη Πρίφτη να δέχεται τεχνική ποινή. Οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» με σερί 12-0, έχοντας βασικούς εκτελεστές τους Γιάνκοβιτς, Μούρτο, πήραν τα ηνία με 35-28 στο 15’, με τη διαφορά να «ανεβαίνει» στο +10 (47-37), δύο λεπτά αργότερα.

Η απόσταση για τον Αρη έμεινε στο ίδιο επίπεδο με την έναρξη της τρίτης περιόδου (55-47), με το ματς να… «ανάβει» στο 25’. Ο διαιτητής Μαγκλογιάννης καταλόγισε αμυντικό φάουλ στον Καββαδά πάνω στον Μαυροκεφαλίδη, αντί για το αντίθετο, ο Πρίφτης διαμαρτυρήθηκε έντονα, με συνέπεια να του δοθεί δεύτερη τεχνική ποινή και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με αποβολή. Το σκηνικό έστειλε σε βολές τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος «έγραψε» το 55-50, ενώ λίγο αργότερα η Ενωση έφερε τη μάχη στα ίσια (56-56).

Ο Αρης επανέκαμψε με τους Τσαϊρέλης Γιάνκοβιτς (29’ 65-60), με τον Ελονού να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ, μετά από πολύ ώρα, στο 31’ (68-69). Τρίποντο από τον Τσαϊρέλη έκανε ξανά «αφεντικό» στο παρκέ τους γηπεδούχους (71-69), ο Λαρεντζάκης εκτέλεσε με τη σειρά του από τα 6.75 (71-72), βάζοντας εκ νέου την Ενωση μπροστά στο σκορ, με τον Αρη να ισοφαρίζει στο 35’ (76-76).

Με συνεχείς πόντους από τον Ελονού η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 36’ με +5 (76-81), ο Γιάνκοβιτς, με 4/4 βολές, μείωσε στο μισό καλάθι (37’ 80-81), ο Ντίξον με 1/2 βολές και ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο, έστειλαν την ΑΕΚ στο 85-80, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς για την Ενωση.

Τα δεκάλεπτα:
21-22, 51-43, 68-63, 85-91

Διαιτητές:
Σχινάς, Μπήτης, Μαγκλογιάννης

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 17 (4), Κάμινγκς 8 (2), Γιάνκοβιτς 18 (2), Καββαδάς 5, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 2, Ζάρας 10, Χρηστίδης, Σίμτσακ 5, Μούρτος 18.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 19 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Ελονού 12, Σάκοτα 2, Βασιλειάδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 11 (2).

*Χωρίς τους τραυματίες Τζάστιν Τζάκσον, Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς ο Αρης στο ματς, για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε ο επίσης τραυματίας, Ντόνι ΜακΓκράθ

* Λιγότερος, από κάθε άλλη φορά στη φετινή σεζόν, ο κόσμος στις κερκίδες του Αλεξανδρείου. Περίπου 1.500 υποστηρικτές του Αρη επέλεξαν να παρακολουθήσουν δια ζώσης την αναμέτρηση

*Υβριστικά συνθήματα, με ένταση, από την κερκίδα κατά του διαιτητή Σχινά, στα 1’23’’ για το φινάλε του αγώνα, με τον διαιτητή να δίνει εντολή να καταγραφούν.