Μπάσκετ

Αγρίνιο – Κόροιβος 76-90: Και τώρα… Μαρούσι!

Η ηλειακή ομάδα ολοκλήρωσε με νίκη την κανονική περίοδο και τερμάτισε στην 7ηθέση της βαθμολογία μαθαίνοντας τον αντίπαλό της για τα πλέι οφ.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Κόροιβος  επικράτησε εκτός έδρας του Αγρινίου με 76-90 και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Εlite League τερματίζοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η ηλειακή ομάδα που στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει το Μαρούσι (1-1) νίκες δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Μίτροβιτς ενώ ο Λιούις έπαιξε για τέσσερα λεπτά λόγω του κανονισμού για τον χρόνο συμμετοχής των ξένων.

Το συγκρότημα του Κώστα Δελέγκου ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-19 όμως στην συνέχεια ανέβασε ρυθμό και πήγε στο ημίχρονο στο +10 (46-36).  Στο γ’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά (69-56) και στην τελευτία περίοδο έκαναν διαχείριση φτάνοντας σχετικά εύκολα στο ροζ φύλλο (90-76).

Πρώτοι σκόρερ για τον Κόροιβο οι Βύρλας με 20 και Καμάρας με 19 ενώ 16 πρόσθεσε ο Μαστόρος.

Σε όλους τους αγώνες που είχαν σχέση με τα πλέι οφ και τις θέσεις 1-8 υπήρξε σημαντική καθυστέρηση που… άρχισε από το κλειστό του Στρέφη. Εκεί πριν το τζάμπολ Τρίτωνα – Ηρακλή έπεφταν χαρτάκια στο παρκέ για… 20 λεπτά και το ματς άρχισε όταν έληγαν τα δεκάλεπτα στα άλλα γήπεδα.

Για να μην υπάρχουν υποψίες για… πονηριές, υπήρξε άμεση επικοινωνία από την ΕΟΚ που έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά με τους κομισάριους στα άλλα γήπεδα, ώστε να αρχίσουν τα δεύτερα ημίχρονα ταυτόχρονα.

Οι αγώνες των playoffs και των play out θα γίνουν 10, 13 και 17 Μαΐου, με το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων να ανακοινώνεται προσεχώς.

Αναλυτικά τα ζευγάρια των playoffs:

Ψυχικό (1) – Ερμής Σχηματαρίου (8)
Μαρούσι (2) – Κόροιβος Αμαλιάδας (7)
Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (3) – Πανερυθραϊκός (6)
Τρίτων (4) – Ελευθερούπολη (5)

Αναλυτικά τα ζευγάρια των play out:

Χαρίλαος Τρικούπης (11) – Αίας Ευόσμου (14)
Αμύντας (12) – Αγρίνιο (13)

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητές: Λόρτος-Κοϊμτζόγλου-Λουλουδιάδης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 21-19, 36-46, 56-69, 76-90

Αγρίνιο (Κεραμιδάς): Ντουζίδης 2, Π. Μπαζίνας 9 (1), Καφέζας 7, Τσούκας 2, Τσουργιάννης 11, Κυριλής, Φίσερ 18, Λότον 10, Καβαλιαράκης, Θ. Μπαζίνας 8, Μπαρδάκας 9.Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις, Νοέας 11 (3), Καμάρας 19 (2), Ερμείδης 6, Σιδηροηλίας 4, Κατσαβόπουλος, Ιατρίδης 4, Μαστόρος 16 (2), Κινινής, Ρουμελιώτης 10 (3), Βύρλας 20.

16. Καβάλα 3-27
  • Οι ομάδες από το “1” έως το “8 της κατάταξης προκρίνονται στα playoffs της Elite League. Εκεί, δίνουν σειρά αγώνων (στις τρεις νίκες), μεταφέροντας τα αποτελέσματα που είχαν με τον εκάστοτε αντίπαλο στη regular season
  • Οι ομάδες στο “9” και το “10” ολοκληρώνουν τη σεζόν μετά από το φινάλε της regular season
  • Οι ομάδες από το “11” έως το “14” συνεχίζουν στα playoyts, δίνοντας σειρά αγώνων (στις τρεις νίκες). Τα αποτελέσματα της regular season μεταφέρονται επίσης. Οι ηττημένοι των δύο σειρών υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική