Γ Εθνική

Αίας Γαστούνης – Αναγέννηση Άρτας 2-0: Επαγγελματική νίκη…

Σπουδαία νίκη!
  • Με Σταθάτο στο 36΄και Δούλο στο 90΄, με τον Λαδά στο 69΄ να αποκρούει πέναλτι του Παπαρούνη, κρατώντας όρθια την ομάδα του!

Σπουδαία νίκη με σκορ  2-0 επί της δυνατής  Αναγέννηση  Άρτας  , πέτυχε χθες το απόγευμα στην έδρα του ο Αίας  Γαστούνης, και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας φτάνοντας τους 15 βαθμούς!

Δυνατό ξεκίνημα  για τους γηπεδούχος!

Ο Αίας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 11 λεπτά είχε τρεις φάσεις για γκολ. Στο 6΄ σουτ του Σταθάτου μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Μπακόλας και στο 10΄ από γύρισμα του Κατελούζου, ο Καράμπελας δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό, σουτ του Σταθάτου πέρασε λίγο άουτ. Από τον 20΄ και μετά η Αναγέννηση φάνηκε και αυτή στο γήπεδο. Στο 31΄ σουτ του Μπότσαρη απέκρουσε ο Λαδάς, ώσπου στο 36΄ ο Αίας ήταν αυτός που σκόραρε. Από πάσα του Δούλου, ο Σταθάτος νίκησε τον Μπακόλα, γράφοντας το 1-0. Στο 40΄ ύστερα από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Αίαντα, ο Κατελούζος δεν πρόλαβε να πλασάρει και στο 42΄ στην τελευταία φάση του α΄ ημιχρόνου ο Σκανδάλης είχε σουτ που μπλόκαρε σταθερά ο Λαδάς.

«Καθάρισαν» … Λαδάς και Δούλος στην επανάληψη!

Στο β΄ ημίχρονο, και στο  50΄βολέ του Ντε – Μόρα  στο «Γ»  του Λαδά έφυγε σύριζα άουτ,  ενώ στο 61΄καρφωτλη κεφαλιά του Μπότσαρη εδιωξε με υπερένταση ο Λαδάς!  Όμως  στο 69 ΄ η Αναγέννηση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Βατσή. Το εκτέλεσε ο Παπαρούνης, αλλά ο Λαδάς απέκρουσε, κρατώντας το 1-0.  Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 66΄ ο Αχαιός διαιτητης Πετρόπουλος αρνήθηκε πέναλτι πάνω στον  Ντελγκάδο Φονσέκα1 Στο 74΄ σουτ του Ριτσούλι εξ επαφής , έδιωξε ο Μπακόλας  εντυπωσιακά, και στο 90΄ ο Δούλος ύστερα από φάση διαρκείας, βγήκε  μόνος  και κεραυνοβόλησε…  τον Μπακόλα  για το τελικό (2-0).

Αίας Γαστούνης: Λαδάς, Στανής (81΄ Μπουρδέκας), Κατελούζος, Ρίλντι, Βατσής, Τσακιοπιάκος, Σταθιάτος (72΄ Παπαχριστόπουλος), Δούλος, Βράπι, Καράμπελας (72΄ Ριτσούλι-90΄ Μαργαρίτης), Φονσέκα (81΄ Ρούνης).

Αναγέννηση Άρτας: Μπακόλας, Τσέλα, Κωστάκης (75΄ Μπόκος), Τσιλιγιάννης, Παπαρούνης, Γούλας, Ντε Μόρα (75΄Δ. Παπακίτσος), Μανιώτης, Α. Παπακίτσος (56΄ Δημητρέλλος) Σκανδάλης (81΄ Σχισμένος), Μπότσαρης.