Γ Εθνική

Αίας Γαστούνης – Εθνικός Σκουλικάδου 2-0: Αρνητής… υποβιβασμού!

Με πρωταγωνιστή τον Παπαχριστόπουλου που πέτυχε και τα δύο γκολ , οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με το δεξί στην επανέναρξη της Γ’ Εθνικής και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαχριστόπουλο που σημείωσε και τα δυο γκολ της αναμέτρησης, ο Αίας Γαστούνης υπέταξε χθες στην έδρα του τον Εθνικό Σκουλικάδου με 2-0 και μπήκε με το δεξί στην επανέναρξη της Γ’ Εθνικής, πανηγυρίζοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τον κρατά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Αλέξης Γαβριλόπουλος μην έχοντας καθαρόαιμο επιθετικό στην διάθεση του, αποφάσισε να μετατοπίσει τον Παπαχριστόπουλου από τα μετόπισθεν στην κορυφή της επίθεσης, θέση που πάντως έχει παίξει και στο παρελθόν και δικαιώθηκε για την επιλογή του αφού ο πανύψηλος ποδοσφαιριστής έκανε την διαφορά με αντίπαλο τους Ζακυνθινούς.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν περισσότερο το ματς και προηγήθηκαν με το ξεκίνημα, διατηρώντας στην συνέχεια τον έλεγχο μέχρι και το 75’ όταν και σφράγισαν τη νίκη, χωρίς επί τους ουσίας να απειληθούν ιδιαίτερα σε ολόκληρο το ενενητάλεπτο.

Ο αγώνας

Ο Αίας έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και μόλις στο 2’ από σέντρα του Στανή, ο Παπαχριστόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν  όμως το σουτ του Κακολύρη από καλή θέση έφυγε άουτ. Στο 40’ μετά από φάουλ του Βασιλικόπουλου, ο Δούλος έκανε τον πλασέ όμως ο Χατζηλάρης απομάκρυνε και στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Σταθάτος μετά από ατομική ενέργεια σούταρε άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με καλή φάση για τον Αίαντα αφού μετά από κόρνερ του Βασιλικόπουλου και σουτ του Βατσή, ο Χατζηλάρης απομάκρυνε ενστικτωδώς με το κεφάλι. Στο 55’ σουτ του Παπαχριστόπουλου δεν βρήκε στόχο και στο 60’ η κεφαλιά του Ρίλντι μετά από κόρνερ του Βασιλικόπουλου είχε την ίδια κατάληξη. Δυο λεπτά αργότερα ο Χατζηλάρης είπε και πάλι «όχι» σε σου του Βράπι μέσα από την περιοχή και στο 66’ ο Εθνικός απείλησε όταν ο Μαρούδας σούταρε από ιδανική θέση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 68’ σουτ του Δούλου μπλόκαρε δύσκολα με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας του Σκουλικάδου ενώ στο 70’ ο Χατζηλάρης νίκησε από κοντά τον Ριτσούλι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αίας σφράγισε τη νίκη όταν ο Παπαχριστόπουλος έφυγε στην κόντρα και αφού πέρασε και τον Χατζηλάρη διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με το παιχνίδι στην συνέχεια να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Λιβέρη (Εθνικός Σκουλικάδου) στο 85’ και του Δούλου (Αίας Γαστούνης) στο 90’.

Οι συνθέσεις

ΑΙΑΣ: Καρακίτσος, Στανής, Βασιλικόπουλος, Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Δούλος, Βράπι (79′ Θεοδωρόπουλος), Ριτσούλι, Σταθάτος (73′ Ρούνης), Παπαχριστόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χατζηλάρης, Νικολακόπουλος, Γέρσιν, Λιβέρης, Μούστα, Λυρτζής, Βαλάντης, Μπλάτζιος, Μαρούδας (87′ Περιστέρης), Κακολύρης (80′ Σουμελάς), Αγαλιώτης (46′ Κακολύρης).