Μπάσκετ

Αμύντας – Κόροιβος 89-87 παρ. (81-81 κ.α.): Έχει μπλέξει για τα καλά!

Για τα καλά σε περιπέτειες έμπλεξε πλέον ο Κόροιβος μετά τη νέα ήττα (τέταρτη συνεχόμενη) που υπέστη το περασμένο Σάββατο στον Υμηττό από τον Αμύντα αυτή τη φορά, με 89-8 στην παράταση.

Οι κυανόλευκοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Σιγκούνη που εδώ και λίγες μέρες αποχώρησε με προορισμό την κροατική Όσιγιεκ αλλά και τον τραυματία Τάταρη, προσπάθησαν και είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη ακόμα και στο έξτρα πεντάλεπτο όταν και προηγήθηκαν, ωστόσο στο φινάλε λύγισαν και πού δύσκολα πλέον θα γλιτώσουν τα πλέι άουτ.

Το παιχνίδι παρ’ όλα αυτά ξεκίνησε με τους καλυτέρους οιωνούς για τον Κόροιβο ο οποίος βρήκε ρυθμό στην αρχή και κατάφερε σε μόλις πέντε λεπτά να προηγηθεί με +10 (9-19).

Σταδιακά οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο, σε κάθε σημείο του γηπέδου και ισοφάρισε (31-31) για πρώτη φορά στο ματς με τρίποντο του Καπρή, ενώ λίγο αργότερα ακολούθησε lay-up του Κωνσταντακόπουλου, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του Σπύρου Σαμόλη ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην αθηναϊκή ομάδα. Στα επόμενα λεπτά η πρωτοπορία πέρασε στα… χέρια και των δύο αντιπάλων, όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο οι «πορτοκαλί» κατάφεραν να κάνουν το +4, με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια (44-40, 20’).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Αμύντας αύξησε τη διαφορά απόσταση, η οποία «άγγιξε» και το +11 (51-40, 23’), ωστόσο ένα σερί των κυανόλευκων ήταν αρκετό για να λήξει ισόπαλο το δεκάλεπτο (60-60).

Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να καταβάλουν τεράστιες προσπάθειες για να κατακτήσουν το ροζ φύλλο. Στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου, ο Κόροιβος πέρασε μπροστά με 5 (60-65) όμως οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 και προσπέρασαν με 70-65. Χρυσόπουλος και Δημητρακόπουλος μείωσαν στον πόντο 77-76, Χατζηδάκης (με βολές) και Αθανασούλας έκαναν το 79-81, αλλά ο Ζούπας έστειλε το ματς στην παράταση (81-81).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος πήρε ξανά το προβάδισμα, όμως η άμεση αντίδραση και η ψυχραιμία του Αμύντα δια χειρός Ζούπα που έκανε το 87-84 και 89-85 στα 7΄΄ πριν το τέλος τον οδήγησαν τελικά στην πέμπτη του φετινή νίκη, με τον Χρυσόπουλο στο φινάλε απλά να διαμορφώνει το τελικό 89-87.

Για τους νικητές ο Ζούπας είχε 16 πόντους (5/9 διπ., 1/2 τριπ., 8 ασίστ), με τον Χάλαρη ωστόσο να κλέβει την παράσταση με 28 πόντους (10/15 διπ. 2/3 τριπ.) και 13 ριμπάουντ ενώ για τον Κόροιβο ο Χατζηδάκης πέτυχε 30 πόντους με 20/23 βολές, , 5/9 διπ., 8 ριμπ.