Αθλητισμός Μπάσκετ

Τρέλανε κόσμο ο Κόροιβος: Διέλυσε τον Άρη (71-55)

Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 για τον Κόροιβο, καθώς νίκησε άνετα τον Άρη με 71-55, στο κατάμεστο κλειστό της Αμαλιάδας. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους, αφού από την αρχή επέβαλε τον ρυθμό της στο ματς με σούπερ άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι το α’ δεκάλεπτο έληξε με το εντυπωσιακό 20-7, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους, στα μέσα του γ’ δεκαλέπτου, με τον Κόροιβο να κυριαρχεί απόλυτα σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

Κορυφαίοι για την ομάδα της Ηλείας ο Ντεκόζι με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ρούντρι με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τον Άρη πάλεψε ο Μπένσον με 16 πόντους

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως τη μετέδωσε το Sport24.gr

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΡΗΣ 71-55
18:46
71-53 (38′): Έπειτα από ώρα σκοράρει ο Κόροιβος, που θα σημειώσει την τρίτη νίκη του στους τελευταίους τέσσερις εντός έδρας αγώνες με τον Αρη.
18:43
69-53 (37′): Η διαφορά στους 16 με 3,5 λεπτά να απομένουν.
18:42
Ο Κόροιβος έχει βραχυκυκλώσει επιθετικά εδώ και λίγη ώρα, ωστόσο ο Αρης δεν το εκμεταλλεύεται.
18:38
69-51 (35′): Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς και οι γηπεδούχοι διατηρούν με άνεση σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά.
18:36
69-49 (33′): Νέο λέι-απ από τον Κάρσον, που δεν σταματιέται από κανέναν!
18:33
Όχι τουλάχιστον όχι χάνουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο και αδυνατούν να σταματήσουν τις διεσιδύσεις των γηπεδούχων.
18:33
Όλα δείχνουν ότι δεν υπάρχει γυρισμός για τους “κίτρινους” στο παιχνίδι.
18:29
Τέλος τρίτης περιόδου 63-42
18:26
63-39 (29′): Ο Ντίκερσον σημειώνει το πρώτο του καλάθι στο ματς.
18:25
Απίθανα πράγματα στο κλειστό της Ηλιδας!
18:25
Απογοητεύει ο Αρης μερικές ημέρες μετά την εντυπωσιακή νίκη επί του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο.
18:24
58-38 (28′): Για πρώτη φορά η διαφορά στο +20 υπέρ του Κόροιβου.
18:20
54-36 (26′): Κι άλλο τρίποντο ο Κόροιβος, που έχει 6/19 και αναγκάζει τον Παναγιώτη Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ.
18:17
49-36 (25′): Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Αρη μπήκε στο 25′ από τον Βασιλόπουλο. Οι “κίτρινοι” είχαν 0/10.
18:17
49-33 (25′): Νέο τρίποντο ο Σκουλίδας! Στο +16 πάλι ο Κόροιβος.
18:16
45-33 (24′): Ο Κάρσον κάνει πάλι όμως τη ζημιά με νέα διείσδυση.
18:15
Οι πρώτοι πόντοι του Αρη στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν από τη γραμμή των βολών 3’33” μετά την έναρξη.
18:12
Ο Αρης, από την άλλη, έχει 0/9 τρίποντα.
18:11
Όπως και στο ξεκίνημα του ματς, ο Κόροιβος “μπήκε” καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:09
1/2 από τον Ελληνα σέντερ.
18:09
39-31 (21′): Ο Ράουντρι σκόραρε και ο Σαχπατζίδης κέρδισε αντιαθλητικό (σωστό) φάουλ από τον Αθηναίου.
18:08
Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
17:58
Ομαδικά στατιστικά Κόροιβου: 8/15 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 9/11 βολές, 19 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 5 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 κόψιμο, 4 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά Αρη: 10/22 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 11/14 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 6 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη.
17:56

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 2, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας 5, Ράουντρι 6, Ντεκόζι 11, Πόσλι, Μιλεντίγιεβιτς 6, Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 2, Ντίκερσον 1.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Βον 4, Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου, Βασιλόπουλος 4, Φλιώνης 3, Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης 2, Μόραντ, Γουίβερ, Μπένσον 14 (6ρ.), Μπελ.

17:59
Επιστρέφουμε σε λίγα λεπτά για το δεύτερο ημίχρονο.

17:49
Και τώρα μπορεί να μειώσει ακόμα περισσότερο μετά το φάουλ που κέρδισε ο Βασιλόπουλος στον αιφνιδιασμό.
17:48
37-29 (19′): Τέσσερις σερί πόντοι από τον Αμερικανό σέντερ, στο -8 ο Αρης.
17:48
Πολύ καλός είναι επίσης ο Μπένσον, που επέστρεψε.
17:47
Με τους τέσσερις Έλληνες (Φλιώνη, Τσαϊρελη, Βασιλόπουλο, Πουλιανίτη) και τον Μόραντ στο παρκέ ο Αρης έχει καταφέρει να ρίξει το τέμπο του ματς και να μειώσει στους 10 πόντους. Καλή δουλειά από τα ελληνόπουλα.
17:44
35-23 (18′): Τελευταία δύο λεπτά στο παιχνίδι και η διαφορά παραμένει σταθερά σε διψήφια τιμή.
17:40
33-21 (17′): Ενα σερί 7-0 είναι η απάντηση του Αρη, που αναγκάζει τον Καλαμπάκο να καλέσει τάιμ άουτ.
17:36
Ο Μπένσον (8π., 5ρ.) είναι ο μόνος που ξεχωρίζει από τον Αρη έπειτα από 15 λεπτά.
17:35
Η εικόνα των “κίτρινων”, πάντως, εξακολουθεί να είναι πολύ κακή.
17:35
33-16 (15′): Έριξε τη διαφορά από τους 19 ο Τσαϊρέλης.
17:31
Ο Αρης έχει 5/19 σουτ μέχρι τώρα.
17:30
Τάιμ άουτ άρον άρον ο Παναγιώτης Γιαννάκης.
17:30
29-11 (14′): Στο +18 ο Κόροιβος μετά το τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς! Απίστευτα πράγματα από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.
17:27
22-11 (12′): Ο Κόροιβος έσπασε το μικρό σερί (0-4) του Αρη. Νταμπλ – σκορ ξανά για τους γηπεδούχους.
17:22
Τέλος πρώτης περιόδου 20-7
17:22
20-7 (10′): Τρίποντο Σκουλίδα στην εκπνοή του δεκαλέπτου!
17:21
17-7 (9′): 2/2 βολές από τον Αμερικανό. Η κατοχή πάλι στον Κόροιβο.
17:21
Τελευταίο λεπτό για πρώτο δεκάλεπτο και ο Κόροιβος μπορεί να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Ράουντρι.
17:19
15-6 (9′): Στο +9 ο Κόροιβος με το όμορφο λέι-απ του Κάρσον, του κοντύτερου παίκτη του πρωταθλήματος!
17:18
Ο Αρης έχει αρχίσει το ματς με 3/12 σουτ.
17:17
Τους υπόλοιπους 7 πόντους τους έχει βάλει ο Ντεκόζι για τους γηπεδούχους.
17:16
13-6 (6′): Στη μέγιστη τιμή η διαφορά για τον Πρωτέα Βούλας.
17:15
Οι Σαχπατζίδης – Σκουλίδας έχουν μαζί 6 πόντους.
17:13
9-6 (5′): Σταθερά μπροστά στο σκορ ο Κόροιβος στα πρώτα λεπτά. Προηγήθηκε και με 9-4 λίγο πριν.
17:12
7-4 (4′): Αμερικανική υπόθεση το παιχνίδι στο ξεκίνημα. Στο +3 ο Κόροιβος.
17:08
Με διαδοχικά λάθη άρχισε το παιχνίδι.
17:06
Το τζάμπολ έγινε.
17:06
Οι παίκτες του Κόροιβου και το προνητικό τιμ του Κόροιβου άφησαν από ένα τριαντάφυλλο ο καθένας στη θέση που καθόταν ο Ηλίας Θλιβερός, μέχρι πρότινος βασικό μέτοχο της ΚΑΕ, ο οποίος απεβίωσε σε ηλικία 65 ετών τον περασμένο Ιούνιο.
17:03
Με μικρή καθυστέρηση θα γίνει το τζάμπολ.
17:02
Σχεδόν γεμάτο το κλειστό της Αμαλιάδας.
17:00

Οι Βον, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου και Βασιλόπουλος είναι οι πρώτοι πέντε από τον Αρη.

17:00

Οι Κάρσον, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας, Ράνουτρι, Ντεκόζι είναι οι πέντε που θα αρχίσουν το ματς από πλευράς γηπεδούχων.

16:56

Σε σύνολο έξι αγώνων ο Άρης έχει τέσσερις νίκες και ο Κόροιβος δύο.

16:55
Τις σεζόν 2014-15 και 2015-16, μάλιστα, ο Κόροιβος είχε νικήσει τον Αρη με 73-69 και 67-65 αντίστοιχα.
16:55

Πέρυσι ο Άρης χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 22 πόντων για να νικήσει τον Κόροιβο 99-94 στη δεύτερη παράταση.

16:54
Το παρελθόν στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων έχει δείξει ότι είναι πάντα αμφίρροπα.
16:54
Μέχρι τότε, βέβαια, το ενδιαφέρον θα επικεντρωθεί στην Αμαλιάδα.
16:53
Το μεγάλο ματς της πρεμιέρας, βέβαια, δεν είναι άλλο από το ντέρμπι των αιωνίων μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στο (κεκλεισμένων των θυρών) ΣΕΦ στις 19:30.
16:53

Στα άλλα τρία παιχνίδια:

ΓΣΛ Φάρος-Πανιώνιος 98-68

ΑΕΚ-Τρίκαλα 91-72

Κολοσσός-Ρέθυμνο 64-63

16:51
Από τα παιχνίδια της πρεμιέρας που έγιναν το Σάββατο ξεχωρίζει το διπλό του Προμηθέα στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ με 79-73.