Αθλητισμός

Από νίκη σε νίκη η ποδοσφαιρική ομάδα του 4ου Λυκείου Πύργου! (PHOTOS)

Την ξέφρενη πορεία του συνέχισε το 4ο Λύκειο Πύργου, καθώς για την β΄ φάση του σχολικού πρωταθλήματος υπέταξε το πρωί της Τρίτης στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου και το Λύκειο Ρίου, επικρατώντας με 2-0 χάρη σε γκολ των Βαγγόπουλου και Γεωργίου.

Το ματς είχε μεγάλη αγωνία, ήταν ενδιαφέρον και το παρακολούθησαν 300 περίπου θεατές, οι περισσότεροι από αυτούς μαθητές. Το παιχνίδι κρίθηκε στο β΄ημίχρονο, με τον Βαγγόπουλο στο 69\’ να κάνει το 1-0 με διπλή προσπάθεια σε σύγχυση στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ ο Γεωργίου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η σύνθεση του 4ου Λυκείου Πύργου (Δημ. Νταής): Μάκος, Αγγελόπουλος, Μοσχούλιας, Αθανασόπουλος (70+Μαραγκός), Γεωργίου, Δημόπουλος, Αρβανιτίδης, Μπηλιώνης, Στρίγγας, Βαγγόπουλος, Μισύρης.

Λύκειο Ρίου: Σταρόπουλος(70?λ.τρ Χατζηγιάννης), Τόλιας, Νταλιπάι,Καριώρης, Νταλαμάρας, Αβούρης, Μπαμπαλιούτας, Παπασπηλιόπουλος(70? Παπανικολάου), Παπαχριστόπουλος, Παλαιολογόπουλος, Χαλκίδης

• Διαιτητής ήταν ο Τσάκαλης που απέβαλε προς τη λήξη του αγώνα τους Παπαχριστόπουλο και Νταλαμάρα για διαμαρτυρία

* Τα «μώρα» από τον Πύργο περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Λακωνία-Κεφαλονιά. Θα παίξουν πάντως εκτός έδρας και πιθανότατα μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε.

*Στους άλλους αγώνες που έδωσαν σήμερα τα Λύκεια της Ηλείας στο μπάσκετ, το 1ο Αμαλιάδας στα αγόρια έχασε στις λεπτομέρειες 49-46 απο το Λύκειο Κάτω Καστριτσίου Αχαΐας (στην παράταση -κανονική διάρκεια 42-42), ενώ το 2ο Λύκειο Πύργου στα κορίτσια έχασε 11-44 απο το Λύκειο Παραλίας Πατρών.

Η σύνθεση του 1ου Αμαλιάδας: Κλαδης 14, Κυριαζης 4, Μπουτζαρελης 1, Ασημακοπουλος 2, Δημακος 13, Α. Αντωνοπουλος 12 , Γεωργιόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Αντωνόπουλος, Παπαδημητρίου