Μπάσκετ

ΑΣ Παπάγου-Κόροιβος 105-87: Ήττα η οποία σηκώνει… συζήτηση!

Η αποβολή του Κοξχάουζεν στο τρίτο δεκάλεπτο «απονεύρωσε» επιθετικά τον Κόροιβο.

Ένα παιχνίδι το οποίο αναμενόταν να αποτελέσει διαφήμιση για το μπάσκετ, εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο του Παπάγου στο δεύτερο μέρος. Και αυτό καθώς η ομάδα της Αθήνας έπιασε εξαιρετική απόδοση από τη μια πλευρά, αφετέρου δυο σφυρίγματα σε βάρος του Κοξχάουζεν, τεχνικές ποινές, τελείωσαν τον Κόροιβνο.

Δυο τεχνικές ποινές οι οποίες σηκώνουν κουβέρντα και οι οποίες είχαν σαν αποτέλεσμα ο Κόροιβος να στερηθεί για σχεδόν ένα ημίχρονο το επιθετικό όπλο του, σε ένα χρονικό σημείο όπου η διαφορά ήταν στους έξι για τους γηπεδούχους.

Ο Κόροιβος με τον Ντρου Κοξχάουζεν να μπαίνει «ζεστός», σκοράροντας 3χ3 τρίποντα, πήρε προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 22-26. Ένας Κόροιβος να παίξει κατά κύριο λόγο με τρεις κοντούς, Κοξχάουζεν, Καλαϊτζάκη και Αλεξάντερ. Η ηλειακή ομάδα βρήκε ρυθμό, επιθετικές λύσεις και μπορώντας να αμυνθεί με επάρκεια, απέναντι σε μια ομάδα η οποία όποτε δοκίμασε να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, συνάντησε έναν Κόροιβο διαβασμένο. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Λιόγας, αποφάσισε να βάλει ταχύτητα στην ομάδα, χρησιμοποιώντας στη θέση του σέντερ τον Πέτρο Νοέα, για έναν Κόροιβο ο οποίος επιχείρησε να πάει σε ένα uptempo ματς, ακόμα και αν χρειαζόταν για τις ανάγκες της άμυνας να τραβηχτεί στον πάγκο ο Κοξχάουζεν για να πρεσάρει στην περιφέρεια με τον Ναυπλιώτη. Σε γενικές γραμμές, ο Δημήτρης Λιόγας δούλεψε πολύ με τις αλλαγές του σε αυτό το παιχνίδι.

Σειρά του Δερμιτζάκη

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τις δυο ομάδες κάπως νευρικά, με τον Μάριο Δερμιτζάκη να βρίσκει με σουτ τριών πόντων ξανά τον δρόμο για το καλάθι και να δίνει στον Κόροιβο για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα εφτά πόντων (22-29). Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Παπάγου να σημαδεύει τον Κοξχάουζεν για να τον φθείρει αμυντικά και να τον κουράσει, τον Κοξχάουζεν όμως να σημαδεύει το καλάθι του Παπάγου με επιτυχία και να το κάνει και με επιτυχία. Και όταν ο Κοξχάουζεν δεν έβρικε το ελεύθερο σουτ, έβρισκε τον Δερμιρτζάκη ο οποίος με 2χ2 τρίποντα, έβαλε τον Κόροιβο μπροστά 24-35. Και με κάρφωμα του Καραγεωργίου, ο Κόροιβος έκανε και το 24-37. Ο Κόροιβος έπαιρνε ψηλά τα σκριν και οι αλλαγές στην άμυνα του Παπάγου δεν λειτουργούσαν.

Ρεσιτάλ του Κοξχάουζεν

Με καλή άμυνα ο Παπάγου και τρία σερί εύστοχα τρίποντα, κατάφερε από τους δώδεκα πόντους πίσω να μειώσει στους τρεις, 4΄.39΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Δυο απανωτά τρίποντα όμως του Κόξι, εκτόξευσαν τη διαφορά στους εννέα, πριν από μια ακατανόητα διπλωματική απόφαση των διαιτητών να τον χρεώσουν με τεχνική ποινή επειδή έκανε μια γκριμάτσα προς την εξέδρα. Με τον Κοξχάουζεν στον πάγκο, ο Κόροιβος έμοιαζε να χάνει τον ρυθμό του επιθετικά, ομως ήταν η ώρα του Πέτρου Νοέα με ένα καλάθι-φάουλ να σημειώνει το έμμεσο τρίποντο και να κάνει το 45-50. Ο Κόροιβος στα τελευταία δευτερόλεπτα σημάδεψε τους ψηλούς, έκανε το 47-53 με μια βολή από τον Καρρά και ένα δίποντο από επιθετικό ριμπάουντ του Πέτρου Νοέα, για να μειώσει ο Παπάγος σε 49-53 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Προβάδισμα Παπάγου

Οι γηπεδούχοι, ψαλίδισαν τη διαφορά, βρίσκοντας τον δρόμο για το καλάθι και με τρίποντο του Ματσάγκου απέναντι σε ζώνη 3-2 του Κοροίβου, η αθηναϊκή ομάδα πήρε το προβάδισδμα για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα. Με δεύτερο τρίποντο του Ματσάγκου και τρίτο του Παπάγου, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με σερί 14-5, 63-58, την ώρα που ο Καρράς είχε χρεωθεί το τρίτο του φάουλ. Με το τέταρτο επιθιετικό του ριμπάουντ ο Γάργραλης και δυο βολές, έκανε το 65-59 και υποχρέωσε τον Λιόγα να πάει σε τάιμ άουτ, έχοντας δεχθεί ο Κόροιβος σε τέσσερα λεπτά δεκαέξι πόντους. Ο Παπάγος έτρεξε, ο Κόροιβος παρασύρθηκε και με τρίποντο του Σανδραμάνη, η διαφορά ανέβηκε και στο +9. Ο Δημήτρης Λιόγας αποφάσισε να πάει το ματς σε άλλο ρυθμό. Με Καρρά και Νοέα μέσα, προσπάθησε να οδηγήσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι.

Αποβολή Κοξχάουζεν και τίτλοι τέλους

Εκεί που ο Κόροιβος άρχιζε να βρίσκει τον ρυθμό του και να επιστερέφει, ο διαιτητής χρέωσε τον Κοξχάουζεν με δεύτερη τεχνική ποινή για floppying. Ήταν ουσιαστικά το σημείο καμπής, αυτό το οποίο στέρησε από τον Κόροιβο ένα σπουδαίο επιθετικό όπλο. Με τρίποντο του Γκρίφιν, ο Παπάγος έκανε το επί μέρους 30-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά του σε διψήφιο αριθμό. Με τον Κοξχάουζεν να σταματά στους 24 πόντους και να παρακολουθεί το υπόλοιπο παιχνίδι από τον πάγκο, τα πράγματα είχαμν γίνει για τον Κόροιβο πολύ δύσκολα, ειδικά από τη στιγμή την οποία ο Αλεξάντερ δεν είναι ο κλασικός σουτέρ. Με υπομονή ο Κόροιβος αν και έμεινε και χωρίς τον Καρρά, κατέβασε τη διαφορά στο -8. Μέχρι και ο μικρός, ο Τσίπας μπήκε για να δώσει ανάσες στους βασικούς γκαρντ και να έρθει ο Καλαϊτζάκης να μειώσει σε 87-81 και με καλάθι και φάουλ του Αλεξάντερ να μειώσει και στο -5. Ωστόσο γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +11 με τον Κόροιβο να στερείται επιθετικών λύσεων από μακριά και κατά συνέπεια να μην μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι.