Αθλητισμός

«Αυτοκράτορας» ήταν ο Κόροιβος! (73-69)

Ένα τεράστιο ντέρμπι έλαβε χώρα στο κλειστό της Ηλιδας, με τον Κόροιβο να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση, κάμπτοντας την αντίσταση του Άρη με 73-69. Μορφή του παιχνιδιού ήταν και πάλι ο Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος έβαλε και τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος Ρομπ Λόουερι.

Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν κυρίως στους Βεζένκοφ και Πάσαλιτς, ενώ στο τέλος δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να αντέξουν την πίεση της κατάμεστης κερκίδας.

Στους φιλοξενούμενους άνηκε το ξεκίνημα του παιχνιδιού, που μετά από το αναγνωριστικό 4-5 του 2ου λεπτού έκαναν την έκρηξή τους, μετατρέποντας το σκορ σε 4-20! Το σερί 15-0 των Θεσσαλονικέων ανέκοψε η είσοδος του Ρομπερτ Λόουερι, ο οποίος με 5 σερί πόντους μείωσε σε 9-20. Οι Ριντ και Βεζένκοφ ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +16: 9-25, όμως ο Κόροιβος έμεινε όρθιος και το δεκάλεπτο έληξε 14-25. Μορφή του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς με 14 πόντους!

Ο Λόουερι συνέχισε να δίνει ρυθμό και φλόγα στους Ηλείους και έχοντας τη συμβολή του Γκιγιέρμο Ρούμπιο και την καλή άμυνα του Αγγελόπουλου πάνω στον Βεζένκοφ, η διαφορά μειώθηκε σε 24-31 στο 14′. Ωστόσο, Πάσαλιτς, Τόμας και Ριντ με διαδοχικά τρίποντα διατήρησαν τον Άρη στη θέση του οδηγού και το σκορ έγινε 35-45, 1’12» πριν τελειώσει το ημίχρονο. Εκεί ο Κόροιβος έσφιξε την άμυνά του και χάρη στην εμπειρία του Ρούμπιο και την ενέργεια του Λόουερι και του Κανονίδη μείωσε στο 41-45 του ημιχρόνου.

Οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκαν τον Σάσα Βαζένκοφ και τον Βασίλη Σίμτσακ, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-9, φτάνοντας στο 43-54 και κερδίζοντας παράλληλα το τέταρτο φάουλ του εξαιρετικού Γκιγιέ Ρούμπιο. Ωστόσο, ο Κόροιβος συνέχισε να έχει παλμό και με σερί 8-0 (πέντε πόντοι Βασίλιεβιτς και τρίποντο Αγγελόπουλου) για το 51-54. Μάλιστα, στο 28′ το σκορ έγινε 55-56 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκάρετ στον αιφνιδιασμό. Ο Πάσαλιτς απάντησε με δύσκολο καλάθι για το 55-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ο Μιχάλης Γιαννακίδης έφερε τον Κόροιβο σε απόσταση αναπνοής με παλικαρίσιο λέι απ, ενώ ο Βασίλιεβιτς τον έβαλε για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού: 59-58. Ο Βεζένκοφ με μεγάλο τρίποντο κράτησε όρθιο τον Άρη: 59-61 και με 1/2 βολές έκανε το 59-62. Όμως, ο θαυματουργός Σάσα Βασίλιεβιτς είχε έτοιμη την απάντησή του και με τρίποντο και φάουλ άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού για το 63-62. Ο Βόσνιος ήταν ο παίκτης-κλειδί και στη συνέχεια, καθώς έβαλε όλες τις βολές, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τα μεγάλα σουτ και το ματς έληξε 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 41-45, 55-58, 73-69

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Μαγκέτ, Ρόμπερτ 19(9/12β., 2/6δίπ., 2/2τρ.), Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Ντέιβις 4, Βασίλιεβιτς 15(5/5β., 2/4δίπ., 2/5τρ.), Κανονίδης 6, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 15.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19(2/4β., 4/4δίπ., 3/6τρ.), Μανωλόπουλος, Ριντ 7(1), Τόμας 11(2/2β., 3/4τρίπ.), Βεζένκοφ 23(5/8β., 6/10δίπ., 2/5τρ.), Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 3.

Πηγή: superbasket.gr