Αθλητισμός Ποδόσφαιρο

Η Μπάγερν «έκλεψε» το Super Cup απ’ την Ντόρτμουντ [vid]

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Μπάγερν κατέκτησε και το Super Cup γερμανίας , καθώς νίκησε 5-4 στα πέναλτι την Ντόρτμουντ, η οποία είχε αρχηγό της τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2, με την Ντόρτμουντ να προηγείται δύο φορές, με τον Πούλισιτς στο 12′ και τον Αουμπαμεϊάνγκ στο 71′ και την Μπάγερν να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με τον Λεβαντόφσκι (18′) και με αυτογκόλ του Μπούρκι, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Στο.. ρουλέτα των πέναλτι (σ.σ δεν υπήρχε παράταση), ο Μπούρκι απέκρουσε το πέναλτι του Κίμιχ. Στο 3-3, ο Ρόντε δεν κατάφερε να νικήσει τον Ούλραϊχ, ενώ η απόκρουση της εκτέλεσης του Μπάρτρα έδωσε στην Μπάγερν τον πρώτο τίτλο της για τη νέα αγωνιστική σεζόν (5-4 στα πέναλτι).