Μπάσκετ

ΜΠΑΣΚΕΤ – Α2 ΕΣΚΑΗ: Δε… κόβει με τίποτα ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας!

Με το πόδι κολλημένο  στο γκάζι συνεχίζει να πορεύεται ο ΑΣΣ Αμαλιάδας που πέρασε πανεύκολα και από το Αντίρριο συντρίβοντας τον Φαέθωνα με 48-84 και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 ΕΣΚΑΗ.

Με διάθεση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση πρόσθεσε ένα ακόμα διπλό σε μια δύσκολη έδρα.
Δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του, ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ προηγήθηκε 15-26 στο 10΄ και 26-39 στο ημίχρονο.

Στο 30΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26 πόντους (42-68) για να φθάσουμε στο τελικό 48-84 .

Αντίθετα, ο Πανωλενειακός αν και πάλεψε πολύ στην Πάτρα κόντρα στον Κρόνο, ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό με 51-40.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο ημίχρονο (19-20) και 1.53 πριν το τέλος το σκορ ήταν 43-40. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές από πλευράς ηλειακής ομάδας και γκολ φάουλ για τον Κρόνο (46-40) και στη συνέχεια τρίποντο από τους Πατρινούς για να πάει η διαφορά στο +9 και ουσιαστικά να τελειώσει εκεί το παιχνίδι.

ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ- Α.Σ.Σ. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 48-84

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 26-39, 42-68, 48-84.

Φαέθων: Λέτσιος7(1), Μάρκος 3, Λιοφάγος, Σολδάτος 3, Κολοβός 2, Χριστοδούλου, Καραμπαμπας ,Ιωάννου 2, Αδαμόπουλος13, Τσιφτιλής ,Παγώνης 3, Παππάς 11.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Παπαγιάννης 4, Λυμπέρης 13, Θεοδωρόπουλος 21(5), Καλλιώρας 3(1), Κιούφης 13(2), Δασκαλόπουλος, Αντωνόπουλος 2, Μαντούβαλος 9, Πίκιος 19(3), Αγραπιδάκης.

ΚΡΟΝΟΣ-ΠΑΝΩΛΕΝΕΙΑΚΟΣ 51-40

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 19-20, 35-34, 51-40.

Κρόνος:  Ηλιόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος 5(1), Στεφανίδης 14(4), Μάργελλος 6, Τζιούβελης 3, Ζαννίδης 5(1), Τσαγκρώνης, Τερζής 5(1), Φραγκούλης 10.

Πανωλενειακός:  Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Μπούκλης 3(1), Διαμαντόπουλος, Μπεκυράς 14(2), Βλάχος, Κουτσόπουλος 11(1), Παπαδόπουλος 10(1).