Μπάσκετ

ΜΠΑΣΚΕΤ – Α2 ΕΣΚΑΗ: Πήρε το ηλειακό ντέρμπι η ΑΕΛ, πρώτη ήττα για Πανωλενιακό

Η ΑΕ Λεχαινών ήταν η μεγάλη νικήτρια του ηλειακού ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α2 ΕΣΚΑΗ, αφού επικράτησε με 79-51 επί του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο για την ΑΕΛ με 25-9 έβαλε τα θεμέλια της νίκης . Εύστοχη και με ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 44-24. Ο Α.Σ.Σ. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ στο διάστημα αυτό δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον ρυθμό του παιχνιδιού και τις μάχες κάτω από το καλάθι και μοιραία βρέθηκε στο -20 . Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα επιμέρους 2-10 έφερε το σκορ στο 46-34 αλλά εκεί δυο κρίσιμα καλάθια του Βαρδίκου ανέβασαν κ πάλι την διαφορά για να κλείσει στο 60-39 . Τελικό σκορ 79-51 με τους δυο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές.

Δεκάλεπτα:  25-9, 44-24, 60-39, 79-51.

ΑΕ Λεχαινών(Κακολύρης) : Βαρδίκος 34(15ρ) ,Μπακογιαννης , Στριγας 4, Αναστασόπουλος 2 , Γκούτης 12(2) ,Λυκούδης 14 (10 ας) , Μάρκου , Παλλαδινος 2, Μελιτσόπουλος , Μπαγουλής 5 , Στεφανίδης 3 , Αντωνόπουλος 3
ΑΣΣ Αμαλιάδας(Κιούφης) : Λαμπρόπουλος 8 , Κίντος 5 , Φιλόπουλος , Θεοδωρόπουλος 5 , Κιούφης 17 , Δασκαλόπουλος 7 ,Κατσίγιαννης , Μαντούβαλος 2 , Νικολόπουλος , Αγραπιδάκης 4 , Ανδρουτσόπουλος 2

Πρώτη ήττα για Πανωλενιακό (68-52 από τη Νίκη Προαστείου)

Ο Πανωλενιακός υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ αφού ηττήθηκε  από την πανίσχυρη  Νίκη Προαστείου με 68-52 στο κλειστό της Ε.Α.Π. , αν και πάλεψε πολύ το ματς και λύγισε στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα:  18-16, 26-30, 43-46, 68-52.

Πανωλενιακός: Θεοδωρακόπουλος 2, Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Μάρρας 6, Παλαιόπουλος 9 (2), Διαμαντόπουλος, Μπεκυράς 8, Βλάχος 6, Κουτσόπουλος 10 (1), Παπαδόπουλος 6.