Αθλητισμός

Χρύσα Βοΐλα: Βασική, αναντικατάστατη και σκόρερ στην Εθνική!

Στο Αγρίνιο διεξάγεται από την περασμένη Δευτέρα το Αναπτυξιακό Τουρνουά Κορασίδων και Παίδων με την συμμετοχή των Εθνικών ομάδων των Ελλάδας, Γαλλίας, Ουκρανίας, Σλοβακίας και Ρωσίας.

Στο αντιπροσωπευτικό σωματείο της χώρας μας στις Κορασίδες μέρος λαμβάνει και η Χρύσα Βοΐλα η οποία μάλιστα στα δυο ματς που έχει δώσει έως τώρα η Εθνική έπαιξε βασική και αναντικατάστατη ενώ χθες στη νίκη επί της Σλοβακίας με 2-1, σημείωσε και το πρώτο γκολ.

Αναλυτικά:

WU16: Ελλάδα-Γαλλία 0-2

Η Εθνική Κορασίδων με παίκτριες κάτω των 16 ετών ηττήθηκε από την Γαλλία με 2-0 στον πρώτο αγώνα της στο πλαίσιο του αναπτυξιακού τουρνουά της UEFA, ο οποίος διεξήχθη παρουσία 500 θεατών στο ΔΑΚ Αγρινίου. Τα γκολ της Γαλλίας σημείωσαν η Νιαρό στο 8ο λεπτό και η Χαφσί στο 40ό.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλασιάδου, Ράκου, Γρηγοριάδη, Βορριά (72′ Μπούκα), Ακριβάκη (72’ Τσαραντάνη), Παχάκη, Ευθυμίου, Βοΐλα, Γεωργιάδου (41’ Τσακνάκη), Πρίφτη (66’ Αναστασιάδου), Βασιλακάκου (12’ Σκοτεινιώτη, 60’ Μάρκου).

ΓΑΛΛΙΑ: Σιεμπέρ, Νολέ, Μαουλιντά, Νιαρό (62’ Μπεν Ραμπά), Νασέρ, Πινό (41’ Αλίς), Φρεμό, Πενέ (52’ Μπισόν), Μεκερί (52’ Μπενουί), Σαπέλ (52’ Σαούντ), Χαφσί (41΄ Πικάρ).

WU16: Ελλάδα-Σλοβακία 2-1

Η Εθνική Κορασίδων με παίκτριες κάτω των 16 ετών νίκησε 2-1 την Σλοβακία στον δεύτερο αγώνα της στο αναπτυξιακό τουρνουά της UEFA στο Αγρίνιο. Τα γκολ της ελληνικής ομάδας σημείωσαν η Βοΐλα στο 3ο και η Παχάκη στο 53ο λεπτό, ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 59’ η Βρεντικόβα.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλασιάδου (56’ Δραγούτσου), Ράκου (56’ Τσαραντάνη), Γρηγοριάδη (80’+1’ Αναστασάδου), Βορριά (77’ Σκοτεινιώτη), Ακριβάκη, Καββαθά (56’ Βασιλακάκου), Παχάκη (77’ Γεωργιάδου), Ευθυμίου, Βοΐλα, Τσακνάκη (41’ Μάρκου), Πρίφτη (77’ Μπούκα).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Βεσέλσκα, Λουκάτσοβα, Χαλάσοβα (50’ Μοραβκόβα), Μουντράκοβα, Τσέπκοβα (50’ Βρεντικόβα), Χρονέτσοβα, Μπαρεστσάκοβα, Βεντέγιοβα, Πελικάνοβα (50’ Φεκετεβίζιοβα), Κρσιάκοβα, Μαζούχοβα.

Η Εθνική Κορασίδων αγωνίζεται αύριο για τρίτη φορά κόντρα στη Ρωσία στις 11 π.μ. στο γήπεδο του Παναιτωλικού.