Αθλητισμός

«Χρυσός» ο Πιλίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U-23 (pic)

Ο Γιώργος Πιλίδης κρέμασε στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U-23 του Βελιγραδίου.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U-23 στο Βελιγράδι ανέβηκε ο Γιώργος Πιλίδης.

Ο Έλληνας παλαιστής κέρδισε το χρυσό μετάλλιο αφού στον τελικό των 56κ επικράτησε του Ρώσου Αμπντουρακχαμάνοφ.

Στον μεγάλο τελικό προηγήθηκε με 2-0 του Ρώσου εκείνος όπως “επέστρεψε” για το 3-2 αλλά 20” πριν το φινάλε ο Πιλίδης θα πάρει δυο πόντους, θα φτάσει στο 4-3 και θα γράψει ιστορία!

Η πορεία προς τον τελικό

Στον προκριματικό γύρο ο Πιλίδης αντιμετώπισε τον Αμανζόλοφ. Ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε με 4-2 του Καζακου με τους καθοριστικούς πόντους να έρχονται δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Στη φάση των 16 το εμπόδιο του Ινδού Παρβίντερ δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την πορεία του Πιλίδη, ο οποίος επικράτησε με 4-1.

Στα προημιτελικά ο Ελληνας πρωταθλητής χρειάστηκε πάλι ανατροπή στα τελευταία δευτερόλπετα.

Οχτω δεύτερα πριν το τέλος ο Πιλίδης πήρε δύο σημεία και υπερτέρησε στην ισοπαλία με τον Μαργκαριαν. Το τελικό 2-2 με τον Αρμένιο αθλητή ήταν αρκετό ώστε να πάρει την πρόκριση στον ημιτελικό.

Εκεί αντιμετώπισε τον Τούρκο Ακαρ και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση 9-3 και προκρίθηκε στον τελικό.

Πηγή: gazzeta.gr