Μπάσκετ

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Κόροιβος 113-80: Παράδοση άνευ όρων στο «Στ. Βενέτης»

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων το Σάββατο στο «Στ. Βενέτης» με αποτέλεσμα να υποστεί μια πολύ βαριά ήττα με 113-80.

Στους κυανόλευκους στοίχισε πολύ η απουσία του βασικού της γκαρντ Μάριου Ματαλών που ήταν τραυματίας ωστόσο είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία έξω τα 6.75μ δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στην διεκδίκηση του ματς ενώ και ο Σιγκούνας μπορεί να βρέθηκε στην αποστολή, όμως δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις, αγωνιζόμενος μόλις για 4′ λεπτά.

Ο Διαγόρας με σερί 18-0 στο τέλος της α΄ περιόδου έφτασε νωρίς στο +23 (33-10) και στη β΄ περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +30 (42-10, 56-20 και 67-32) με τον Κόροιβο να υστερεί τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά (είχε 3/19 τρίποντα στο α΄ ημίχρονο).

Έτσι, το β΄ μέρος απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με μοναδικό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση να είναι θα ξεπεράσει η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη τους 100 πόντους. Ο Πετροδημόπουλος το πέτυχε και αυτό και στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές, προκειμένου να γίνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Οι νικητές είχαν 10/23 τρίποντα και 30/45 δίποντα, ενώ είδαν τους Λιακόπουλο (30 π., 5 ασίστ) και Καράμπουλα (22 π., 8/10 σουτ εντός παιδιάς) να δίνουν μια ακόμη παράσταση. Το μόνο θετικό για τον Κόροιβο η επιστροφή του Σιγκούνα και η καλή εμφάνιση των Δημητρακόπουλου και Τάταρη.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Παντελίδης-Ρίζος (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 33-10, 67-32, 91-54, 113-80

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 2, Κουκάς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεβέντης, Καράμπουλας 22 (4/4 βολές, 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πολυτάρχου 8 (2), Πετροδημόπουλος 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λιακόπουλος 30 (9/12 βολές, 9/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρασταμάτης 5 (1/6 τρίποντα), Παπαδολιάς 6 (6 ριμπάουντ), Βλάχος, Μαχαίρας 9 (8 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Κεραμιδάς): Μάινς 4 (2/10 σουτ), Ρουτκάουσκας 7 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χουχούμης 12 (2), Δημητρακόπουλος 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Χρυσόπουλος 7 (1), Χατζηδάκης 8 (6 ριμπάουντ), Σιγκούνας, Κάτζος 8 (2), Αθανασούλας 6 (2), Μπεκρής, Τάταρης 12 (2)