Διαβολίτσι – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-1: Tο σώμα στη Μεσσηνία, το μυαλό στην Γαστούνη…

Μια ακόμα ήττα γνώρισε στο Διαβολίτσι, ο Ολυμπιακός Ζαχάρως που υπέκυψε με 3-1 στον τοπικό ΑΟΔ που είχε το κίνητρο της παραμονής σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους που έχουν αποχαιρετίσει εδώ και καιρό την κατηγορία και στο ματς αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, έχοντας βέβαια στο μυαλό τους, το ματς κυπέλλου της Τετάρτης κόντρα στον Αίαντα Γαστούνης που είναι και ο μοναδικός στόχος που τους έχει απομείνει.

Σκόρερ για την ομάδα του Ντ. Παναγιωτακόπουλου ο Τζανέτος που μείωσε προσωρινά σε 2-1 μετά τα γκολ των Βιγιαφάνε και Φωτόπουλου προτού ο Αθανασόπουλος διαμορφώσει το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας

Οι Πρωταθλητές Μεσσηνίας «καίγονταν» για τη νίκη στο ματς προκειμένου να παραμείνουν ζωντανοί στην υπόθεση της παραμονής και μόλις στο 10’ ο Γεωργιόπουλος από αριστερά έβγαλε για τον Βιγιαφάνε που με πλάσε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα για το 1-0. Στο 40′ ο Κατσιώλης από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ και στο 44’ το Διαβολίτσι έφτασε στο 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου με την όμορφη σέντρα σουτ του Φωτόπουλου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 69’ ο Ντ. Παναγιωτακόπουλος πέρασε τον Τζανέτο στο παιχνίδι και στο 87’ ο έμπειρος μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού Ζαχάρως με σουτ νίκησε τον Κωνσταντακόπουλο για το 2-1, βάζοντας την ομάδα του έστω και προσωρινά ξανά στην διεκδίκηση του ματς. Τελικά, στο 95’ ο Βιγιαφάνε έβγαλε την μπαλιά για τον Αθανασόπουλο που με πλασέ κλείδωσε την νίκη για τους «νερατζούρι» γράφοντας το τελικό 3-1.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Φωτόπουλος, Σεντεμέντες, Εμέκα, Κυριαζόπουλος, Μουλιάτος (65′ Χότζα), Γκελκέρια, Γραμματικόπουλος (61′ Αθανασόπουλος), Βιγιαφάνε, Γεωργιόπουλος (46′ Πλαστουργός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πλατής, Κύτταρης, Παπαδόπουλος, Τσίτσος, Κατελούζος, Καλαντζής, Καπλάνης, Κατσιώλης (69′ Τζανέτος), Πλαστουργός (46′ Σκοζάι), Φ. Παναγόπουλος, Κανάνι.