Μπάσκετ

Elite League – Κόροιβος: Ήττα στην παράταση (82-78) από Φ.Ε.Α.

Τα 22 λάθη στα οποία υπέπεσε, «πλήρωσε»η ομάδα  του Κοροίβου, έναντι 12 των αντιπάλων, σε συνδυασμό με την αστοχία στις βολές 24/36 (66,7% ) καθώς και τα μόλις 4/24 (16,7%) στα σουτ 3 πόντων,  άφησαν ανεκμετάλλευτα τα 53 ριμπάουντ που πήρε συνολικά η ομάδα, έναντι των 37 των αντιπάλων!

Το πρωτάθλημα της Elite League – Α2 Εθνικής μπάσκετ συνεχίστηκε το Σάββατο 18/3 με τη διεξαγωγή της 23ης αγωνιστικής, κι ο Κόροιβος αγωνίστηκε εκτός έδρας με τη Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας στο κλειστό γυμναστήριο Ν.Φιλαδέλφειας “Απόστολος Κόντος”, όπου μη έχοντας καλή απόδοση (ειδικά για τα δικά του στάνταρτς) ηττήθηκε με 82-78 στην παράταση.

Ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ βρέθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σε κακή μέρα, μακριά από τον καλό του εαυτό. Η ηλειακή ομάδα ήθελε τη νίκη, προκειμένου να ενισχύσει τη θέση της μέσα στην πρώτη οκτάδα (διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα), μέσα σε μια δύσκολη εβδομάδα όπου έπαιξε από το περασμένο Σάββατο συνολικά τρεις αγώνες μιας κι υπήρξε μεσοβδόμαδα κι ο εξ αναβολής, επίσης εκτός έδρας, με τον Τρίτωνα (με ήττα του Κοροίβου σε αυτόν). Από την πλευρά της η ΦΕΑ ήθελε επίσης νίκη, στη δική της προσπάθεια για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό και να μπει στα play out.

Η εικόνα του ματς:

Σε ένα εξαρχής αμφίρροπο και νευρικό ματς, ολοκληρώθηκε με 20-19 το πρώτο δεκάλεπτο και με 35-36 το δεύτερο και μαζί το πρώτο ημίχρονο. Στην έναρξη του δευτέρου μέρους και του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος “έτρεξε” ένα 0-8 σερί κι έφτασε στο +9 με 35-44 στο σκορ, αλλά αντέδρασαν οι γηπεδούχοι μειώνοντας σε 46-48 στη συνέχεια. Ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-53 σκορ και τη μάχη να συνεχίζεται πολύ αμφίρροπη!

Ανάλογα ξεκίνησε και το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, με τη ΦΕΑ να περνά στο 35′ με 65-64 μπροστά στο σκορ που έπειτα έγινε και +4 με 70-66 (στο 37′). Τεράστιο – μακρινό και υπό πίεση – τρίποντο του Μίτροβιτς στα 9” πριν τη λήξη για το 72-74 στο προβάδισμα του Κοροίβου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στα 2” πριν τη λήξη σε 74-74 το σκορ. Στην παράταση, ο Κόροιβος εξακολούθησε να βρίσκεται κάτω από τα καλά επίπεδα απόδοσης του, βρέθηκε ξανά πίσω, ενώ τελικά ήταν καθοριστικά δυο λάθη των παικτών του σε ισάριθμες επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, έτσι ώστε να ηττηθεί με 82-78 σκορ.

Για τους γηπεδούχους καλύτεροι οι Στεργιάκης (22 π., 7 κλ., 7 ρ.), Καραχάλιος (19 π., 9 ρ.), ενώ για τον Κόροιβο ο Καμάρας είχε 20 π. (με 1/9 τρ. πάντως), ο Μίτροβιτς 15 π. (1/6 τρ., 9 ρ., 9 ασ.) κι ο Λιούις 14 π. (έπαιξε περίπου 27′ συνολικά λόγω φάουλ)

Φ.Ε.Α. Ν.Φ./Ν.Χ.: Βαφειάδης, Στεργιάκης 22 (2), Κοντός 10, Ζήρος 2, Λίτσος 8 (2), Παπανικολάου, Καραχάλιος 19, Δεϊμέζης, Καραλευθέρης 8, Γαρέζος 2, Γεωργοπαπαδάκος 11 (3)

Κόροιβος: Λιούις 14 (1), Νοέας 5 (1), Καμάρας 20 (1), Ερμείδης 1, Σιδηροηλίας 9, Ιατρίδης 6, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 15 (1), Βύρλας 8

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Φ.Ε.Α. Ν.Φ./Ν.Χ- ΚΟΡΟΙΒΟΣ 74 – 74(κ.αγ) και 82 -78(παράταση)

Καβάλα    24    1-22

• Οι πρώτες οκτώ ομάδες μπαίνουν στα Πλέι οφ σε ζευγάρια, 1-8, 2-7, 3-6, 4-5, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της Κανονικής Περιόδου – με το νικητή να κρίνεται στις 3 νίκες και την ομάδα με την υψηλότερη βαθμολογικά θέση να έχει το πλεονέκτημα έδρας – θα ακολουθήσει φάιναλ φορ σε γήπεδο που θα οριστεί από την ΕΟΚ, με τις δυο ομάδες που θα φτάσουν στον τελικό να παίρνουν τα δυο εισιτήρια για την BasketLeague και το νικητή να είναι ο πρωταθλητής
  • Οι δύο τελευταίες υποβιβάζονται απευθείας
  • Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 παίζουν Play out (για δυο θέσεις παραμονής και δυο υποβιβασμού) σε δυο ζευγάρια, 11-14 και 12-13 – θα μεταφέρουν τα αποτελέσματα από την Κανονική Περίοδο, ο νικητής θα αναδειχθεί στις τρεις νίκες και πλεονέκτημα έδρας θα έχει η ομάδα με την υψηλότερη βαθμολογικά θέση