Γ Εθνική

Γ’ Εθνική – 4ος Όμιλος: Ο απόηχος της 15ης αγωνιστικής

Οι δύο Ηλειακές ομάδες στην «κόψη του ξυραφιού».

Ο ΠΑΟ Βάρδας ηττήθηκε 4-2 από την Παναχαϊκή στο «Γρ. Καλάκος» για την 15η αγωνιστική στον 4ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Ενώ ο Αίας ηττήθηκε 3-0 στα Βραχνέικα από τον Διαγόρα.

Με τις δυο Ηλειακές ομάδες που μας εκπροσωπούν στη Γ΄Εθνική, να βρίσκονται πλέον στην «κόψη του ξυραφιού».

Ας δούμε όμως τι δηλώνουν οι προπονητές τους:

ΧΡΗΣΤΟΣ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ(ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΑΟΒ):

«Η διαιτησία μας έβαλε να… σκοτωθούμε»!

«Καθαρές» κουβέντες είπε μετά το τέλος του αγώνα ΠΑΟΒ – Παναχαική,  ο προπονητής του ΠΑΟ Βάρδας, Χρήστος Παρασκευόπουλος, τόσο για την εικόνα της ομάδας του κόντρα στην Παναχαϊκή, όσο και για τα πολλά παράπονα που είχε ο σύλλογος της Βάρδας από τη διαιτησία.

«Έβαλαν τις δύο ομάδες να σκοτωθούν μεταξύ τους με αυτή την διαιτησία, έχουμε πολλά παράπονα ως ΠΑΟ Βάρδας. Θεωρώ ότι η διαιτητική τριάδα έκανε πολύ σοβαρά λάθη», τόνισε αρχικά ο τεχνικός των «πρασίνων» και συνέχισε λέγοντας:

«Αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, για την καλή εικόνα και το πάθος που έβγαλαν κόντρα σε μια ομάδα με ποιότητα σαν την Παναχαϊκή, που κάνει πρωταθλητισμό. Πιστεύω πως από δικά μας λάθη κρίθηκε το παιχνίδι και ειδικά στο πρώτο 20λεπτο ήμασταν κυρίαρχοι, η Παναχαϊκή δεν έχει δεχτεί άλλη φορά τόσο πίεση από ομάδα της Γ’ Εθνικής. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, αλλά στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να μετουσιώσουμε σε γκολ τις όποιες ευκαιρίες μας παρουσιάστηκαν. Πλέον, κοιτάμε το επόμενο ματς που είναι εξίσου σημαντικό όσο ήταν και αυτό».

ΑΛ. ΓΑΒΡΙΛΟΠΟΥΛΟΣ (Τεχνικός Αίαντα):

«Η ομάδα μου δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι!»

Το  βάρος της ήττας  της  ομάδας  του από τον Διαγόρα  στα Βραχνέικα, ανέλαβε ο  τεχνικός του Αίαντα  Γαστούνης Αλέξης Γαβριλόπουλος, ο οποίος ξεκαθάρισε ότι είναι υπεύθυνος επειδή κάποια θέματα της ομάδας, δεν τα έχει διαχειριστεί ο ίδιος καλά.

Όπως ανέφερε, η ομάδα του δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, έχοντας πνευματικά μείνει πίσω στη Γαστούνη. Αναλυτικά  τα όσα δήλωσε:

«Η ήττα μας στα Βραχνέικα ήταν ένας διασυρμός  για την ομάδας μας, η οποία δεν άξιζε τίποτα, καθως δεν  μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι και δεν παρουσιάσαμε τίποτα.  Και  φυσικά κέρδισε δίκαια  η καλύτερη ομάδα.  Καθαρά υπεύθυνος για αυτή την ήττα είμαι  εγώ. Γιατί κάποα θέματα  δεν τα έχω διαχειριστεί σωστά.  Όπως ανέφερε, η ομάδα του δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, έχοντας πνευματικά μείνει πίσω στη Γαστούνη.  Εμείς παρουσιαστήκαμε  σαν να είχαμε  σωθεί, χωρίς κάποιο στόχο, και  σαν να είμαστε αδιάφοροι.  Το ματς πλέον αυτό αποτελεί παρελθόν, θα προσπαθήσουμε  να ηρεμήσουμε  στη συνέχεια, και να δούμε τι φταίει, ώστε να ανασυνταχθούμε».

Αλέξης Σπηλιόπουλος (Τεχνικός Διαγόρα):

«Η δουλειά μας βγαίνει στο γήπεδο»!

«Πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη του Διαγόρα κόντρα στον Αίαντα Γαστούνης εμφανίστηκε στις δηλώσεις το , ο προπονητής του Διαγόρα   Βραχνεΐκων, Αλέξης Σπηλιόπουλος.

Κάνοντας την ανάλυση του αγώνα στάθηκε στο πόσο σημαντικό είναι που η ομάδα του επέστρεψε με καλό ποδόσφαιρο στα θετικά αποτελέσματα.

Αναλυτικά:

«Το σημαντικότερο απ’ όλα ήταν να κατακτήσουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης και αυτό πράξαμε. Μετά από 1 ισοπαλία και 2 ήττες, καταφέραμε να κερδίσουμε, ενώ το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβεί και την προηγούμενη αγωνιστική, όπου το αποτέλεσμα μας αδίκησε.

Η δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο και το αποτέλεσμα κόντρα στον Αίαντα μας δίνει και μεγάλη ψυχολογική ώθηση για τους στόχους μας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά, που δείχνουν ζήλο και πάθος, ενώ πλέον έχουμε και πλουραλισμό στους σκόρερς. Όσο για το ματς κόντρα στον Εθνικό, κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και θα πάμε για τη νίκη».

Σoύλης Παπαδόπουλος (Τεχνικός  Παναχαϊκής):

«Ήμασταν καλύτεροι και νικήσαμε δίκαια»!

Τη δική του αναλυτική τοποθέτηση για το παιχνίδι της Βάρδας έκανε ο Σούλης Παπαδόπουλος που στάθηκε στην αντίδραση της ομάδας του και στα δύο γκολ που δέχθηκε, ενώ αναφέρθηκε και στη στάση των γηπεδούχων.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής έδωσε το σύνθημα για βελτίωση στη συνέχεια, ενώ εξήρε την διαχείριση της ομάδας του.

Αναλυτικά η τοποθέτησή του μετά το φινάλε της αναμέτρησης:

«Σήμερα ήταν ένα πολύ  δύσκολο για εμάς, ο αντίπαλος έπαιξε πολύ δυνατά και καλά έκανε αλλά στα αλλά παιχνίδια που τον είχα δει δεν ήταν ίδια εικόνα και θέλω να πιστεύω πως ήταν μόνο το όνομα της Παναχαϊκής που όλοι θέλουν να την νικήσουν. Πήραμε μια σπουδαία νίκη. Οι αντίπαλοι μας είχαν δυο ευκαιρίες καλές στα πρώτα λεπτά, μετά όμως ήμαστε καλύτεροι, πετύχαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και ένα δεύτερο. Στο β΄ ημίχρονο είχαμε πει να μην κάνουμε εύκολα φάουλ, έγινε όμως φάουλ, δεχτήκαμε την ισοφάριση και ο αντίπαλος άρχισε τις καθυστερήσεις, πίστεψε πως μπορούσε να μας κερδίσει όμως πετύχαμε  δύο γκολ που ήταν πολύ ωραία,  και πήραμε προβάδισμα. Από ότι μου είπαν το 3-2 ξεκίνησε από θέση οφ-σαιντ  και δεν το έδωσε ο διαιτητής με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ Βάρδας να μπει πάλι στο ματς όμως εμείς πετύχαμε  ένα ακόμα γκολ και επίσης ξέχασα να πω για το πέναλτι που δεν μας έδωσε στο 44΄. Ήμασταν καλύτεροι και νικήσαμε δίκαια όμως πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη για να μην δεχόμαστε γκολ. Διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα, πήραμε σπουδαία νίκη και συνεχίζουμε».