Αθλητισμός Γ Εθνική

Γ΄Εθνική – Μπαράζ Ανόδου: Νίκη για τον Πανηλειακό, αγκαλιά με την άνοδο!

Πανηγυρίζει νίκη και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση ο Πανηλειακός!

Η επιστροφή στη Γ’ Εθνική και στον «χάρτη» του ελληνικού ποδοσφαίρου δεν απέχει παρά μόνο ελάχιστα «βήματα» για τον Πανηλειακό, σήμερα πέτυχε μία πολύτιμη νίκη στο κρισιμότερο ραντεβού του στο «Μαρακανά» με αντίπαλο τον Πανθυρεατικό και ουσιαστικά κλείδωσε την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες.

Κατά 99% ο Πανηλειακός θα κάνει πραγματικότητα το όνειρό του και θα βρεθεί στη Γ’ Εθνική καθώς μετά τη σημερινή νίκη επί του Πανθυρεατικού με 2-1, εντός έδρας, χρειάζεται μόνο έναν βαθμό για την άνοδο.

Την ερχόμενη Τετάρτη, στον αγώνα που θα διεξαχθεί στην Πάτρα, ακόμη και η ισοπαλία (αν όχι η νίκη) μπορεί να εξασφαλίσει την άνοδο στον Πανηλειακό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το 6ο λεπτό, με το εύστοχο πέναλτι του Στρέπμπα ο Πανθυρεταικός προηγούνταν με 0-1. Όμως στο 30ό λεπτό ο Π. Τσίγκρηλας μεττά από έξοχη προσπάθεια του Έλιοτ κατάφερε να ισοφαρίσει.
Με ωραία εκτέλεση κόρνερ του Σάκη Τζανέτου, ο προωθημένος Δημήτρης Τσίγκρλας που βρισκόταν στην περιοχή με μία άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-1, για να δώσει το προβάδισμα στον Πανηλειακό.
Με σκορ 2-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης Πανηλειακός-Πανθυρεατικός ενώ τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και το σκορ παρέμεινε 2-1, υπέρ του γηπεδούχου Πανηλειακού.