ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ – ΑΟ ΜΑΚΡΙΣΙΩΝ 2-2 Επέστρεψε από το -2 και κράτησε την 4η θέση!

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον ΑΟ Μακρισίων χθες στα Λεχαινά, προκειμένου να επιστρέψει από το 2-0 με το οποίο έχανε και να διατηρηθεί στην τετράδα έναντι του Ηλειακού ο οποίος αν και προηγήθηκε με δυο γκολ διαφορά δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη, με την οποία θα προσπερνούσε τον αντίπαλο του στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι στο 15’ ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Μπάλλα από τον Φλίγκο όμως ο Καραβίδας έδειξε «παίζετε» και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ όταν μετά το  παράλληλο γύρισμα από αριστερά του Κουρλού, ο Μουσερής με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, ο  Ηλειακός απείλησε ξανά στο 25’ όμως αυτή τη φορά ο Καρανικολός νίκησε τον Χριστοφοράτο που βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Μουσερή. Στο 30’ ο ΑΟΜ «φλέρταρε» με την ισοφάριση, όμως το πλασέ στην κίνηση του Σταματελάτου μετά το γέμισμα του Μούτσου, απέκρουσε ο Φλίγκος, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου αφού ούτε στο 42’ ούτε και στο 44’ ο Μούτσος κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ηλειακού που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60’ οι «Γαλάζιοι Καβαλάρηδες» έφτασαν στο 2-0 όταν μετά από φάουλ του Γκίνη, η κεφαλιά του Κωστόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι όμως στην εξέλιξη της φάσης μετά από νέο γέμισμα του Μουσερή, ο Κωστόπουλος πήρε το αίμα του πίσω και με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 70΄ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το τρίτο τέρμα, όμως ο Μουσερής τετ α τετ με τον Καρανικολό, επιχείρησε να τον περάσει, με τον τερματοφύλακα του ΑΟΜ να μπλόκαρει την μπάλα πέφτοντας στα πόδια του. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με το πλασέ του Μπατζάκα που πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Φλίγκου σε προσπάθεια του Μπάλλα και έφτασαν στην ισοφάριση στο 80’ με την εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Μούτσου μετά από παράβαση που κέρδισε ο ίδιος. Στην τελευταία καλή φάση του ματς στο 90’, ο Κωστόπουλος δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι μετά το φάουλ του Γκίνη και έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις

ΗΛΕΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Χριστοφοράτος, Β. Κόστα (80′ Παναγιωτόπουλος), Σαραντούλιας, Κωστόπουλος, Γκίνης, Κράγκαρης, Λ. Κόστα (75′ Στριγάς), Μουσερής, Μπουρούκης, Κουρλός (60′ Κασσιανός)

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Καρανικολός, Μπαλαούρας (64′ Χριστόπουλος), Σκουρής, Καρβουνιάρης, Τσίτσος, Αντύπας  (60′ Διονυσόπουλος), Μούτσος, Καββαθάς, Μπάλλας  (92′ Τζίβας), Σταματελάτος, Μπατζάκας