Γ Εθνική

Ηρόδοτος – Αστέρας Αμαλιάδας 3-0: Ιδανικός «αυτόχειρας»!

Ιδανικός «αυτόχειρας» ήταν στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου της Γ΄ εθνικής ο Αστέρας Αμαλιάδας, χάνοντας ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα την ισοπαλία, με το βαρύ 3 – 0!

Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι έως το 54΄οπου και κρατούσαν άνετα το 0 – 0, «κατέρρευσαν» όμως  με την επιπόλαιη αποβολή του Ρόβα, και ήρθε στο 67΄ο διαιτητής Λάμπρου με ένα πέναλτι «φάντασμα» να τους τελειώσει! Ενώ από το 79΄ έπαιξαν με  εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Μαρουκάκη που μόλις είχε περάσει αλλαγή!!!

Η  εικόνα του αγώνα!

Πρώτο σουτ του Κέρι στο 7′ πέρασε άουτ.  Στο 8′ ο Μπουντόπουλος σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν έκανε καλή κατοχή της μπάλας για σουτ και η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη!  Στο 21′ ένα σουτ του Προβιδάκη από διαγώνια θέση έξω από την περιοχή πέρασε αρκετά άουτ, και  στο 24′ άλλο ένα μακρινό σουτ του Φραγκουλάκη μπλόκαρε εύκολα ο Τσάμης!  Στο 25′ από ωραία μπαλιά του Ρόβα ο Κέρι σε καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα σε προσπάθεια για σουτ! Και  στο 30′  πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, και διπλή μάλιστα, με διαδοχικά σουτ των Μπουντόπουλου (αρχικά ψηλοκρεμαστό έξω από την περιοχή) και Κέρι (μέσα από την περιοχή στην επαναφορά μετά την πρώτη παρέμβαση από τον γκολκίπερ) που αποκρούστηκαν από τον Κασμερίδη! Στο 36′ μια κεφαλιά του Μελισσόπουλου πέρασε άουτ , Και στο 45΄ένα μακρινό φάουλ του Φραγκουλάκη, πέρασε ψηλά άουτ! Για να λήξει έτσι το α΄ μέρος, σε ένα ματς που ηταν πιο δυνατό στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, με συνέπεια ο διαιτητής Λάμπρου – Εύβοιας να βγάλει συνολικά στο πρώτο μέρος πέντε κίτρινες κάρτες – οι τρεις για τον Αστέρα στους Ρόβα, Μπουντόπουλο, Κασνέτσι, και στον Κασαπάκη, Κανδηλάκη για τους γηπεδούχους!

Στην επανάληψη και στο 48′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν από μακρινό φάουλ του Κέρι που χτυπήθηκε σαν σέντρα-σουτ ο Μπαρμπαρούσης πετάχτηκε από κοντά για κεφαλιά αγγίζοντας ελάχιστα όμως τη μπάλα η οποία πέρασε άουτ πολύ κοντά δίπλα από το κάθετο δοκάρι! Για να φτάσουμε  στο 54′  και την αποβολή για τον Αστέρα , και αλλοίωση των μετέπειτα συνθηκών του αγώνα αφού μένει με παίκτη λιγότερο λόγω της δεύτερης κίτρινης – κόκκινης κάρτας που έδειξε ο διαιτητής στον Ρόβα για ένα – απλό – φάουλ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή! Έτσι το εκμεταλλεύονται οι γηπεδούχοι και   στο 63′ έχουμε το 1-0 για τον Ηρόδοτο με κεφαλιά του Ετόφ και λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Τσάμη, αφού  η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του και κάτω από τα πόδια του ταυτόχρονα! Στο 66′ πέναλτι για τον Ηρόδοτο σε ανατροπή του Κασαπάκη που είδε μόνο ο διαιτητης κ. Λάμπρου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0 ο Φραγκουλάκης, παρότι ο Τσάμης βρήκε λίγο τη μπάλα πέφτοντας σωστά! Στο 78′ κόκκινη κάρτα στον νεοεισελθώντα  για τον Αστέρα Μαρουκάκη,  για αγκωνιά στον Κανδυλάκη προσπαθώντας να πάρει θέση για μια εκτέλεση κόρνερ!  Ο παίκτης του Αστέρα είχε μόλις λίγα δευτερόλεπτα πριν μπει στο γήπεδο και δεν είχε καν ακόμα ακουμπήσει τη μπάλα! Έτσι ο Αστέρας συνεχίζοντας πλέον με εννιά παίκτες, δέχτηκε στο 81′ και το 3-0 με νέα κεφαλιά του Ετόφ μετά από σέντρα του Μπάμπη! Στο   στο 89′ προβολή του Ετόφ μετά από χτύπημα κόρνερ, πέρασε άουτ και στο 90+3′ σουτ του Φραγκουλάκη πέρασε άουτ, στην τελευταία φάση του αγώνα!

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Παπαματθαιάκης): Κασμερίδης, Προβιδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Κασαπάκης (69′ Καρατζάογλου), Αργκιλέσι (88′ Φουκαράκης), Φραγκουλάκης, Μωραΐτης (86′ Καργιωτάκης), Μελισσόπουλος (82′ Γαρεφαλάκης), Ετόφ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Σ. Παπαδόπουλος): Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Κασνέτσι (68′ Μπουζούρας), Ν’Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης (78′ Μαρουκάκης), Κέρι, Τόρες

* Αήττητος Σπάτων – Εθνικός 1-1 (44′ Νικλητσιώτης – 34′ Κατσικοκέρης)

• Λήξη Αγώνα / Ηρόδοτος – Αστέρας Αμαλιάδας 3-0
  • 82′ Τρίτο γκολ για τον Ηρόδοτο: Ο Ετόφ με κεφαλιά γράφει το 3-0 για την ομάδα του.
  • 79′ Με 9 παίκτες συνεχίζουν οι «βυσσινή», μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που έβγαλε ο διαιτητής στον Μαρουκάκη, ο οποίος κατά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Κανδυλάκη, θα τον ρίξει στο έδαφος.
  • 78′ 2η αλλαγή για τον Αστέρα: Στη θέση του Μπαρμπαρούση ο Μαρουκάκης.
  • 68′ Αλλαγή για τον Αστέρα: Στη θέση του Κασνέτσι θα περάσει ο Μπούζουρας.
  • 67′ Δεύτερο γκολ για τον Ηρόδοτο μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη.
  • 64′ Γκολ για τον Ηρόδοτο, με τον Ετόφ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσάμη
  • 54′ Me 10 παίκτες θα συνεχίζουν τον αγώνα οι «βυσσινί», μετά την αποβολή του Ρόβα, ο οποίος βγήκε από το παιχνίδι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
  • 48′ Mεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αμαλιάδας, με τον Κέρι να εκτελεί φάουλ από τα πλάγια και να στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Μπαρμπαρούση δυστυχω΄ς να μην καταφέρνει να κάνει την κεφαλιά.
  • Αποτέλεσμα Ημιχρόνου 0-0
  • 30′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα: Ο Κασμερίδης θα διώξει το μακρινό σουτ του Μπουντόπουλου, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα θα καταλήξει στον Κέρι, αυτός θα σουτάρει, αλλά ο Κασμερίδης θα επέμβει άμεσα.
  • 25′ Μια ακόμη ευκαιρία για τους «βυσσινί» στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Παγώνη να δίνει στο Κέρι, με τον δεύτερο να μην καταφέρνει να κάνει το πλασέ.
  • 7′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Αστέρα Αμαλιάδας, με τον Κέρι να σουτάρει απειλητικά, όμως δυστυχώς η μπάλα βγήκε άουτ
  • Αρκετός κόσμος στο στάδιο της Νέας Αλικαρνασσού στην πρώτη στη μάχη της ανόδου στη Football League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ηρόδοτος (Μ. Παπαματθαιάκης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μωραΐτης, Μελισσόπουλος, Ετόφ.

Αναπληρωματικοί: Μπαλάφας, Καταρτζόγλου, Κουράκης, Φουκαράκης, Καργιωτάκης, Καραγκιόζη.

Αστέρας Αμαλιάδας (Σ. Παπαδόπουλος): Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Κασνέτσι, Ενγκουέν, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες.

Αναπληρωματικοί: Αρβανίτης, Αντωνόπουλος, Μπουζούρας, Λέτσο, Μπουτσικάκης, Σταθάτος.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Λάμπρου (Εύβοιας), με επόπτες τους Ζήρδα και Δέτση (Αθηνών).

• Στον άλλο αγώνα της 1ης ημέρας των play offs ανόδου, ο Αήττητος Σπάτων υποδέχτηκε τον Εθνικό.

Αήττητος Σπάτων – Εθνικός 1-1 (44′ Νικλητσιώτης – 34′ Κατσικοκέρης)