Μπάσκετ

Κόροιβος – Δάφνη Δαφνίου 58-62 παρ. (κ.α. 55-55): «Έχυσε» την καρδάρα!

• Τρομερά παράπονα από την διαιτησία έχει η ηλειακή ομάδα

Πισωγύρισμα για τον Κόροιβο ο οποίος γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την Δάφη Δαφνίου με 62-58 στην παράταση και δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το διπλό της περασμένης αγωνιστικής στην Ελευθερούπολη, μένοντας εκτός θέσεων που οδηγούν στα πλέι – οφ.

Οι κυανόλευκοι πάντως έχουν τρομερά παράπονα από την διαιτησία του Σαββατιάτικου ματς, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, ο κινητήριος μοχλός της ομάδας, Μάριος Ματαλών είχε ήδη χρεωθεί με 3 φάουλ, μένοντας ουσιαστικά εκτός για ένα ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο α’ ημίχρονο κερδίζοντας τις εντυπώσεις και παγώνοντας το κλειστό της Ήλιδας, όμως δια χειρός κυρίως του Χρυσόπουλου ο Κόροιβος έμεινε κοντά στο σκορ, με το 30-32 του ημιχρόνου να δείχνει ότι αυτό που θα ακολουθούσε θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον.

Αντίθετα, όμως, το γ’ δεκάλεπτο ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και ο Μάινς με τρίποντο έκανε το 39-38 στο 28΄ και το 30λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-41 με λέι-απ του Τζόελ Γκάτζο.

Στην τελευταία περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Κόροιβο να ξεφεύγει με 6 πόντους (52-46), 2.21 πριν το τέλος με καλάθια των Ματαλών, Ρουτκάουσκας και Χρυσόπουλου. Με 0-6 σερί η Δάφνη ισοφάρισε 52-52, 1.18΄ πριν το τέλος, ο Χρυσόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 53-52 αλλά ο Κουφόπουλος με τρίποντο έγραψε το 53-55, 13΄΄ πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση ο Ρουτκάουσκας κέρδισε φάουλ στα 7΄΄έβαλε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη αλλά ο Χρυσόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (55-55).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Δάφνη ήταν πιο εύστοχη, με αποτέλεσμα στο τέλος η ομάδα του Χαϊδαρίου να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-32, 39-41, 55-55 κ.α., 58-62 παρ.

Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 5 (1), Ρουτκάουσκας 14, Δημητρακόπουλος, Ματαλών 6 (1), Χρυσόπουλος 20 (4), Χατζηδάκης, Κάτζος 3 (1), Αθανασούλας 4, Μπεκρής, Τάταρης 6 (1).

Δάφνη (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 12 (3), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 8 (1), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 8 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 4, Γκάτζο 8, Μπάλος, Αρνόκουρος 2, Κανονίδης 18 (2).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

O Κόροιβος είχε συνολικά 10/25 δίποντα και 8/42 τρίποντα (!), με 14/29 βολές,46 ριμπ., και 12 ασ., με 15 λάθη (και 6 κλεψ.).

Η Δάφνη είχε συνολικά ομαδικά 13/28 δίποντα και 8/34 τρίποντα, με 12/28 βολές, 41 ριμπ., και 12 ασ., με 10 λάθη (και 7 κλεψ.).

Διαγόρας Δρ. – Απόλλων Πάτρας 92-77

Ολυμπιακός Β΄ – Ελευθερούπολη 89-85 παρ.

Ολυμπιακός Β΄ 5-1 5

* Εκκρεμούν οι αγώνες Δάφνη – Ανατόλια, Τρίτων – Καρδίτσα, Χαρ. Τρικούπης – Αγρίνιο, Αμύντας – Ελευθερούπολη (20/11) και Οίαξ-Ολυμπιακός Β΄ (4/12). Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει με -6 βαθμούς.