Μπάσκετ

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη – Μαρούσι 76-64: Είναι σαφώς ανώτερος και το Σάββατο «σφραγίζει» την παραμονή …

Καταιγιστικός ήταν χθες ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη, στον πρώτο αγώνα για τα πλει αουτ της Α2 Εθνικής μπάσκετ, αφού νίκησε εύκολα με 76-64 το Μαρούσι και έκανε ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή.

Πλέον η ομάδα της Ηλείας θέλει μια ακόμη νίκη για να κλειδώσει την παραμονή και αυτή την νίκη μπορεί να την κατακτήσει το απόγευμα του Σαββάτου, στον δεύτερο αγώνα με το Μαρούσι, στην έδρα της Αθηναϊκής ομάδας.

Άλλωστε χθες έδειξε ότι σαν ομάδα είναι σαφώς καλύτερη και με λίγη προσοχή, θα νικήσει και μέσα στο Μαρούσι και δεν θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι.

Ο αγώνας με λίγα λόγια

Παρότι ξεκίνησε κάπως νωθρά και βρέθηκε να χάνει 0-4 στο πρώτο λεπτό, αλλά και με 8-13, έχοντας οι φιλοξενούμενοι σε πολύ καλή ημέρα τον Μάνο Χατζηδάκη που είχε πετύχει τους 5 από τους 13 πόντους του Αμαρουσίου, ο Κόροιβος στην συνέχεια έδειξε τις … διαθέσεις του και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, βρέθηκε μπροστά στο πρώτο 10λεπτο με 22-15, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +13, με την ομάδα της Ηλείας να προηγείται με 41-28. Ο Λεϊμάνις στο 2ο 10λεπτο έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και παρά τη μείωση του σκορ από το Μαρούσι, ο νεαρός γκαρντ με δικό του τρίποντο έκανε το τελικό 41-28 για το α’ μέρος. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο β’ ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με τους παίκτες του Κώστα Κεραμιδά να παίρνουν πόντους σχεδόν αποκλειστικά από τα 6,75. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Κόροιβο όμως σε ρυθμό ρελαντί να κάνει το 2-1 και να έχει το πάνω χέρι για την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Παντελίδης-Μαλαμάς (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 22-15, 41-28, 63-47, 76-64

Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 19 (1), Καπώνης 4 (1), Λαμπρόπουλος 10 (2), Μαραγκάκης 4, Γκιουζέλης 10 (2), Κάτζος, Τσιάκος 3, Ρούνης, Λεϊμάνις 15 (1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 11 (3).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 7, Στασινός 5, Ξυδάς 15 (3), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3, Λυκογιάννης 16 (4), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος 8 (2).