Μπάσκετ

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Μια γροθιά για τη νίκη στην Λάρισα

Μια γροθιά η ομάδα του Κόροιβου ΙΕΚ Σμαρνάκη αναχώρησε χθες για τη Λάρισα, εκεί όπου σήμερα θα αντιμετωπίσει για την 9η αγωνιστική τον ισόβαθμο στην κατάταξη της Α2 εθνικής (έχουν από 13 β.) Ερμή Αγιάς.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 και έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία, με την ομάδα της Ηλείας να θέλει τη νίκη για να παραμείνει ψηλά στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Σίγουρα ο σημερινός αγώνας είναι δύσκολος για τους Ηλείους, αφού θα έχουν απέναντι τους μια πολύ δυνατή ομάδα, όμως οι αθλητές του Κώστα Σορώτου έχουν αποδείξει ότι μπορούν να νικήσουν οποιαδήποτε ομάδα της κατηγορίας, αν είναι στην μέρα τους!

Παρόντες στην αποστολή, πάρα την ίωση που τους ταλαιπωρεί, ο κόουτς Κώστας Σορώτος και ο αθλητής Τομς Λειμάνις.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου

Νεάπολης Λάρ. 17.00 Ερμής Αγιάς-Κόροιβος ΙΕΚ ΣΜΑΡΝΑΚΗ Ταρενίδης Στ.-Λόρτος-Ταρενίδης Κ. (Βαρνάς)

Αγ. Παύλου 17.00 Ευρώπη 87 Πευκ.-Αμύντας Μπήτης-Ξενικάκης-Τζίμα (Γκούμας)

Δ. Διαμαντίδης 17.00 Καστοριά-Εθνικός Ζαχαρής-Ξέρας-Μπακάλης (Πλεξίδας)

Περιβόλας 17.00 Απόλλων Π.-Ψυχικό Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Ρίζος (Θεοδωρόπουλος)

Αγ. Θωμά 17.00 Μαρούσι-Καρδίτσα Αναστόπουλος Α.-Κυριακόπουλος-Κωσταντινίδου (Άκελ)

Μεσολογγίου 17.00 Χαρίλαος Τρικούπης-Διαγόρας Δρ. Παφίλης-Ευφραιμίδης-Τσιαπλής (Πατσαντζόπουλος)

Νίκαιας 13.00 Ιωνικός Ν.-Ιπποκράτης Μαλαμάς-Καρακάσης-Χριστινάκης (Δούκας)

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Ηρακλής Πιτσίλκας-Γερακίνης-Φακίτσας (Μπρίγκος)

Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου

Ψυχικού 17.00 Ψυχικό-Μαρούσι Ψαριανός-Μηλαπίδης-Σπυρόπουλος (Άκελ)

Ιβανώφειο 18.00 Ηρακλής-Ιωνικός Ν. Παναγιώτου-Τζαφλέρης-Παντελίδης (Σιμητόπουλος)

Η Βαθμολογία (Σε 8 αγώνες):
1. Αμύντας 14 (6-2)

  1. Καρδίτσα 14 (6-2)
    3. Ερμής Αγιάς 13 (5-3)
    4. Ιωνικός Ν. 13 (6-1)*
    5. Ηρακλής 13 (6-1)*
  2. Κόροιβος ΙΕΚ ΣΜΑΡΝΑΚΗ 13 (5-3)
    7. Διαγόρας Δρυοπιδέων 13 (5-3)
    8. Ιπποκράτης Κω 13 (5-3)
    9. Καστοριά 12 (4-4)
  3. Ψυχικό 11 (4-3)*
    11. Πευκοχώρι 11 (3-5)
    12. Μαρούσι 10 (3-4)*
    13. Απόλλων Π. 10 (2-6)
    14. Χαρίλαος Τρικούπης 10 (2-6)
  4. Καβάλα 9 (1-7)
    16. Εθνικός 8 (0-8)

Όλη η επικαιρότητα