Μπάσκετ

Κόροιβος: Ο Πύργος αγκάλιασε την κορυφαία ομάδα της Ηλείας

Πολλά χαμόγελα άφησε στους φιλάθλους της Ηλείας η εμφάνιση του Κόροιβου στον αγώνα Κυπέλλου με τον Προμηθέα Πατρών στο κλειστό του Πύργου.

Παρά την ήττα στην παράταση με 79-86 η ομάδα της Ηλείας έδειξε πολύ καλά στοιχεία και θα μπορούσε να έχει πάρει αυτή την πρόκριση, αν ήταν πιο τυχερή στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα (72-72), όπου οι Πόσλεϊ, Ντε Κόζι και Χάινς δεν μπόρεσαν να πετύχουν καλάθι, σε λει απ και απανωτά φόλοου.

Στην παράταση φάνηκε η κούραση και τελικά οι Πατρινοί πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Στα χαρακτηριστικά του αγώνα ήταν η θερμή παρουσία των φιλάθλων στο κλειστό του Πύργου, όπου περίπου 1.500 θεατές, χειροκρότησαν στο τέλος τους αθλητές του Ντίνου Καλαμπάκου, δικαιώνοντας την μεγάλη προσπάθεια τους.

Λίγα λόγια για τον αγώνα

Για τον αγώνα δεν χρειάζεται να γράψουμε πολλά, αφού λίγο – πολύ είναι γνωστό το τι έγινε το Σάββατο στο κλειστό του Πύργου.

Στο ξεκίνημα ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με 4-9 (2′), ακολούθησε η αντεπίθεση του Κοροίβου και το 11-9 (6′), για να ολοκληρωθεί το 1ο 10λεπτο με 19-22.

Η ομάδα της Πάτρας είχε το προβάδισμα και στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου 10λεπτου όπου το σκορ πήγε 23-29 (13′), 29-34 (16′), 34-34 (17′) έως το προβάδισμα του Κοροίβου στο ημίχρονο με 39-38.

Η μεγάλη «μάχη» συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης με το σκορ να πηγαίνει 46-44 (23′), 49-44 (25′), 53-53 (29′), και 56-55 στο 30′.

Και φτάσαμε στο 4ο 10λεπτο όπου ο Κόροιβος είχε το προβάδισμα 60-58 (34′), 64-60 (36′), για να έχουμε το 64-66 και το προσπέρασμα του Προμηθέα στο 37′. Νέο προβάδισμα ακολούθως με 70-66 για τον Κόροιβο στο 1’35” πριν το τέλος, για να φτάσουμε σε ένα δραματικό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όπου το 72-66 έγινε 72-72. Και φυσικά στην τελευταία φάση είχαμε την τεράστια ευκαιρία των Ηλείων να πάρουν τη νίκη – πρόκριση.

Στο ξεκίνημα της παράτασης, ο Προμηθέας με περισσότερες λύσεις απέναντι στον κουρασμένο πλέον Κόροιβο, έκανε ένα σερί 2-7 και ξέφυγε αρχικά με 74-79 για να έρθει το τελικό 79-86 (7-14 η παράταση).

Κόροιβος – Προμηθέας 79-86 (παράταση)
Τα δεκάλεπτα:
 18-17, 35-28, 56-55, 72-72 (κ.α), 79-86 (παρ.).
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 8, Ντε Κόζι 18 (1), Ράουντρι 2, Σαχπατζίδης 5, Μιλεντίγιεβιτς 2, Χάινς 10, Πόσλεϊ 23 (2), Σπυριδωνίδης 6, Αντωνάκης 3 (1), Σκουλίδας.
Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας 15 (2), Σαλούστρος 14 (1), Λίποβι 8, Γερομιχαλός 6, Έβανς 12, Τουτζιαράκης 11, Ρέλεφορντ 12 (1), Μιλόσεβιτς 2, Σκούφης, Γράβας, Δημάκος 5 (1).

Ελεύθερη η είσοδος στο φιλικό Απόλλωνας – Κόροιβος

Ο Απόλλωνας ανακοίνωσε ότι στο φιλικό με τον Κόροιβο η είσοδος για τους φιλάθλους θα είναι ελεύθερη. Η ανακοίνωση έχει ως εξής: «Ο Απόλλωνας Πάτρας θα δώσει φιλικό αγώνα με τον Κόροιβο Αμαλιάδας την ερχόμενη Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017, και ώρα 17:00. Η φιλική αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο αθλητικό κέντρο του Απόλλωνα στην Περιβόλα και η είσοδος θα είναι ελεύθερη για τους φιλάθλους».

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας

Β’ Φάση (1η αγωνιστική, 23/09):

Ιωνικός Νικαίας – Τρίκαλα BC    79 – 66.
Κόροιβος – Προμηθέας Πάτρας   79 – 86 (παράταση).
Αμύντας – Κολοσσός Ρόδου      55 – 83
Ν. Κηφισιά – Χολαργός 73 – 86
Γ.Σ. Λάρισας Φάρος – Κύμη    70 – 66 (παράταση).

Ευχαριστήριο ΚΑΕ Κόροιβος

Ευχαριστήρια ανακοίνωση εξέδωσε η ΚΑΕ Κόροιβος για το προχθεσινό (23/09) αγώνα με τον Προμηθέα. Αναλυτικά :

«Η ΚΑΕ Κόροιβος αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Πύργου και δημιούργησαν μια υπέροχη ατμόσφαιρα.

Η ΚΑΕ Κόροιβος επιθυμεί επίσης να ευχαριστήσει τον Δήμαρχο Πύργου, κ. Γαβρίλη Λιατσή, τους αρμόδιους αντιδημάρχους, συνολικά τη δημοτική αρχή, καθώς και τη διοίκηση και τους εργαζόμενους του Κλειστού του Πύργου, για την άριστη συνεργασία μας στο πλαίσιο της διεξαγωγής του αγώνα.