Μπάσκετ

Κόροιβος – Χ. Τρικούπης 70-63: Συνεχίζει  να εντυπωσιάζει!

Με «οδηγό» τον Παπαρέγκα που πέτυχε 16 πόντους!

Το νικηφόρο σερί του, συνέχισε το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου ο Κόροιβος, επικρατώντας αυτή τη φορά  στην Ήλιδα, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, του Χ. Τρικούπη με 70-63 κι έφτασε έτσι τις 6 νίκες σε 9 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής, ισοβαθμώντας στην 2η θέση με τον Τρίτωνα!

Εχοντας αυτή τη φορά για πρώτο σκόρερ τον  Παπαρέγκας με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μίτροβιτς, Κάππος. Καταλυτική η παρουσία του Μιχαλούτσου με 7 επιθετικά ριμπάουντ, όπως και του Τάταρη με 4 επιθετικά ριμπάουντ (πέτυχε και 8 πόντους), ενώ ο Κόροιβος πήρε 20 επιθετικά και αυτό ήταν και το κλειδί της μεγάλης αυτής νίκης κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Η εικόνα του ματς:

Ο Κόροιβος στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με μικρή διαφορά και με 15-10 στη μεγαλύτερη, για να λήξει το διάστημα αυτό με σκορ 21-20 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ηλειακή ομάδα ήταν πολύ καλή στα τελευταία λεπτά όπου από 30-32 σκορ έκανε σερί 13-0 κι έφτασε στο 43-32 κι ακολούθως το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-34. Ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος εξακολουθούσε να συντηρεί αυτή τη διαφορά, με 49-36 στο 25′ και με 54-41 στο 28′ κι ήταν αρκετά μπροστά με 58-43 σκορ στη λήξη του διαστήματος. Έχοντας ένα σαφώς σημαντικό +15 ενόψει της τελευταίας περιόδου. Η ηλειακή ομάδα αν και ξεκίνησε διατηρώντας ανάλογο προβάδισμα στις αρχές του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, είδε από κάποια λάθη της τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 34′ σε 60-52 το σκορ. Στο 35’30” ο Κόροιβος πήγε πάλι στο +12 με 65-53 σκορ, που έγινε και 68-54 στη συνέχεια. Για να φτάσουμε στο τελικό σκορ 70-63 για τον πολύ καλό φετινό Κόροιβο!

Με τη λήξη του αγώνα επικράτησε έκρυθμη ατμόσφαιρα λόγω αψιμαχιών που είχαν παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη με παίκτες αλλά και φιλάθλους του Κοροίβου!  Ένταση που ξεκίνησε από παίκτη του Χαρίλαου , όπως και στο πρώτο μέρος.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Mitrovic 13 (1), Ναούμης 7 (1), Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3, Κάππος 12 (2), Μιχαλούτσος 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τάταρης 8, Μαστόρος 2, Γκαβασιάδης 4 (7 ριμπάουντ), Νάνος

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 13 (3), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 3 (1/7 σουτ, 6 λάθη), Αγγέλου 7 (1), Στάθης, Λιάπης 6 (2), Λεγκίκας 8 (7 ριμπάουντ), Alihodzic 4 (7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 20 (4/9 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 4/5 βολές.

15. Οίακας Ναυπλίου 8 (0-8)

Δεν έχουν γίνει οι αγώνες: Ψυχικό – Καβάλα (Κυριακή 28/11, 3.00 μμ.), Μαρούσι – Αγρίνιο (Τρίτη 7/12)

– Ρεπό έχουν κάνει (για τον α’ γύρο): Οίακας, Αγρίνιο, Χαρ.Τρικούπης, Καρδίτσα, Πανερυθραϊκός, Ελευθερούπολη, Παγκράτι, Καβάλα, Φίλιππος

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.