Μπάσκετ

Κόροιβος – Ελευθερούπολη 79-67: «Ασταμάτητος »… για τα πλέι – οφ

Με πρωταγωνιστές τους: Μαστρογιαννόπουλο(15 π.) και τους  Τάταρη, Παπαρέγκα και Μίτροβιτς(από 14 π. έκαστος), η Ηλειακή ομάδα έκανε ένα ακόμα βήμα για τα πλέι – οφ ανόδου!

Ένας ασταμάτητος ΚΟΡΟΙΒΟΣ επιβλήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου  στην έδρα του, του Γ.Σ Ελευθερούπολης με 79-67 , στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Α2 εθνικής κατηγορίας, καλύπτοντας και το -10 του πρώτου γύρου.

Ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ βελτιώνοντας  σημαντικά την άμυνα του στο β΄ ημίχρονο,  έφτασε στην πολυπόθητη νίκη. Συγκλονιστική ήταν η παρουσία του κόσμου για πολλοστή φορά, που  στήριξε την ομάδα, και πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες την 15η νίκη της.!!

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Ζιώγας, Μαρτινάκος

Η ροή του αγώνα:

Ο αντίπαλος ξεκίνησε με 0-4 στο σκορ, κι ο Κόροιβος έφτασε στη συνέχεια με σερί 11-0 σε προβάδισμα 11-4, κι ακολούθως 15-6, καθώς και 17-12 για να βρουν λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες της ομάδας από το Νομό Καβάλας και να λήξει το δεκάλεπτο με 18-19 σκορ.

Έπειτα, μετά από ένα πολύ ανοιχτό δεύτερο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με 42-41 σκορ, έκλεισε και το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο Κόροιβος διατήρησε προβάδισμα και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν με 59-54 σκορ. Με την ηλειακή ομάδα ως τότε να έχει αρκετή αστοχία στις βολές (7/15). Στο ξεκίνημα του τέταρτου και καθοριστικού δεκαλέπτου, ο Κόροιβος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα που μάλιστα ακολούθως το αύξησε κι έφτασε και στο 70-58 με +12 στο 35′ του αγώνα! Με την ηλειακή ομάδα έτσι να “βλέπει” και την κάλυψη της διαφοράς των 10 πόντων που είχε ηττηθεί στο αντίστοιχο ματς του α’ γύρου (75-65). Κάτι που το κατάφερε κι αυτό, με το τελικό 79-67 σκορ της έτσι κι αλλιώς σημαντικής νίκης! Πλέον η ηλειακή ομάδα θα διεκδικήσει ως το τέλος της είσοδο της στην πρώτη πεντάδα των Πλέι οφ.

Δεκάλεπτα: 18-19, 42-41, 59-54, 79-67

Κόροιβος (Δελέγκος):  Παπαρέγκας 14, Mitrovic 14 (1), Κινινής, Καλογερίας 2, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3), Κάππος, Μιχαλούτσος 9, Μαστόρος 5 (1), Νάνος, Τάταρης 14.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 12, Ναούμης 6 (1), Γοργόνης 5 (1), Στάθης 5 (1), Ερμείδης Δ. 11 (1), Σκουλίδας 12 (1), Σταμπουλής 10, Ερμείδης Π., Πάτρας 2, Djordjevic-Marinkovic 2.

Ψυχικό – Ελευθερούπολη  (27/4)

– Ρεπό έχουν κάνει (για τον β’ γύρο): Καρδίτσα, Οίαξ, Αγρίνιο, Χαρ. Τρικούπης, Πανερυθραϊκός, Ελευθερούπολη, Παγκράτι, Καβάλα, Φίλιππος, Ψυχικό

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.