Μπάσκετ

Κόροιβος: Με την ίδια «συνταγή»… και στου Παπάγου!

Στις 5μ.μ. στο Κλειστό του Παπάγου, η ομάδα του Κ. Δελέγκου, αντιμετωπίζει την ομώνυμη ιστορική ομάδα, που είναι νεοφώτιστη στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League, και θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών!
Ακούστε το άρθρο

Στις 5μ.μ. στο Κλειστό του Παπάγου, η ομάδα του Κ. Δελέγκου, αντιμετωπίζει την ομώνυμη ιστορική ομάδα, που είναι νεοφώτιστη στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League, και θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών!

Στην Αθήνα αγωνίζεται σήμερα ο Κόροιβος,  καθώς στις 5μ.μ. στο Κλειστό του Παπάγου, αντιμετωπίζει την ομώνυμη ιστορική ομάδα, που είναι νεοφώτιστη στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου , η οποία προέρχεται από 4 σερί νίκες (έχει 5 νίκες- 3 ήττες) , πάει με την ψυχολογία στα ύψη στο «Σαλούν», για να παίξει με μια ομάδα που είναι υπολογίσιμη (4 νίκες-4 ήττες) και δυνατή στην έδρα της με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς μέχρι στιγμής (έχει κερδίσει Ερμή Σχηματαρίου, Φ.Ε.Α. και Ηρακλή). Η ηλειακή ομάδα, που εκτός έδρας έχει τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες, θα κυνηγήσει τη νίκη, που θα την διατηρήσει ψηλά στην βαθμολογία, παίζοντας βέβαια με την νικηφόρα εκτός έδρας «συνταγή»…, και μπορεί να τα καταφέρει και πάλι!

Αναλυτικά το  πρόγραμμα και οι διαιτητές της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3/12

Απ. Κόντου 16:00: Φ.Ε.Α. Ν.Φ./Ν.Χ.-Καβάλα (Παντελίδης-Ρίζος-Μαρτινάκος)

ΕΑΚ Παπάγου 17:00: Παπάγου-Κόροιβος (Χριστινάκης-Τσιμπούρης-Τηγάνης)

ΔΑΚ Ελευθερούπολης 17:00: Ελευθερούπολη-Αγρίνιο (Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Ι.-Τσάνταλη)

Σχηματαρίου 17:00: Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό (Ταρενίδης Κ.-Μαραμής-Παζώλης)

ΔΑΚ Ευόσμου 17:00: Αίας Ευόσμου-Τρίτων (Ευφραιμίδης Σ.-Ελευθεριάδης-Δολγύρας)

ΔΑΚ Μεσολογγίου 17:00: Χ. Τρικούπης-Ηρακλής (Θεοδωρόπουλος-Ζιώγας-Τεφτίκης)

Αγίου Θωμά 17:00: Μαρούσι-Αμύντας (Μηλαπίδης-Φραγκούλη-Γεράνιος)

Κυριακή 4/12

NEM BC 15:00 ΝΕ Μεγαρίδος-Πανερυθραϊκός (Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Τσαχάκης)

H Βαθμολογία (σε 8 αγώνες):

  1. Πανερυθραϊκός 15 (7-1)
  2. Τρίτων 14 (6-2)
  3. Ηρακλής ΚΑΕ 2022 14 (6-2)
  4. Ψυχικό 13 (5-3)
  5. Μεγαρίδα 13 (5-3)
  6. Μαρούσι 13 (5-3)

7.Κόροιβος Αμαλιάδας 13 (5-3)

8.Χαρίλαος Τρικούπης 12 (4-4)

—————————————————-

  1. Παπάγου 12 (4-4)

10.Ερμής Σχηματαρίου 12 (4-4)

—————————————————-

  1. Ελευθερούπολη 12 (4-4)
  2. Αίας Ευόσμου 11 (3-5)
  3. Αγρίνιο 11 (3-5)
  4. Αμύντας 10 (2-6)

—————————————————-

  1. ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 9 (1-7)
  2. Καβάλα 7 (0-7)

*Οι πρώτες οκτώ ομάδες θα συμμετάσχουν στα πλέι οφς, και οι τέσσερις νικήτριες ομάδες σε Final Four. Οι δυο ομάδες που θα κερδίσουν στους ημιτελικούς θα ανέρθουν στην Basket League
** Οι ομάδες 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες ομάδες να υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική
***Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις (15, 16) υποβιβάζονται αυτόματά στην Β’ Εθνική

  • Η Οικογένεια του ΚΟΡΟΙΒΟΥ εκφράζει τις θερμές ευχές της στον Μάκη Γιατρά, και του εύχεται καλή δύναμη και ταχεία ανάρρωση.

              Μάκη σε περιμένουμε σύντομα στα γήπεδα !

 

 

 

 

Όλη η επικαιρότητα