Μπάσκετ

Κόροιβος – Πανερυθραϊκός 60-64: Η κούραση έκανε την εμφάνισή της!

Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να πάρει μια νίκη από αυτές που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί που είχε χτίσει επί τέσσερα διαδοχικά ματς ο Κόροιβος, που πληρώνοντας την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια(5ο σε 13 μέρες), γνώρισε χθες την εντός έδρας ήττα με 64-60 από τον Πανερυθραϊκό στην Αμαλιάδα, αποτυγχάνοντας να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να πάρει μια νίκη από αυτές που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην οικονομία του πρωταθλήματος, αφού η ο μάδα του Δημήτρη Χουχουλή κατάφερε να κατεβάσει μια επίθεση που σκοράρει σχεδόν 79 πόντους στους 60, και έτσι πήρε μια νίκη που την φέρνει κοντά στον στόχο της που είναι να αποφύγει την γραμμή των πλέι αουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα προβάδισμα, και έφτασαν να προηγούνται με +16 (38-22) στο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κάνουν την μεγάλη τους αντεπίθεση στην επανάληψη, να μειώνουν ως το 60-62 με λέι απ του Στέφαν Μίτροβιτς, για να κλείσει το παιχνίδι με 2/2 βολές ο Τάσος Καλλιανιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 22-38 (ημίχρονο), 44-50, 60-64

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 7 (2), Μίτροβιτς 6, Καλογερίας 2, Ναούμης 7 (2), Μαστρογιαννόπουλος 14, Μιχαλούτσος 10, Τάταρης 12, Μαστόρος 2.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Μωραΐτης 17 (3), Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 5 (1), Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 10 (1), Τσάμης 3, Σταματογιάννης 4, Ευστρατίου 12 (1).