Κουρτέσι – Νίκη Τραγανού 3-4 πεν. (0-0 κ.α. και παρ.): Στους «8» μέσω… ρώσικης ρουλέτας οι «μπλε» του Γαλάνη!

Την διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε η Νίκη Τραγανού προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του ΑΠΟ Κουρτεσίου και να πάρει τελικά την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ηλείας.

Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση και οι φιλοξενούμενοι στην ρώσικη ρουλέτα ήταν πιο εύστοχοι και πιο ψύχραιμοι επικρατώντας με 4-3 αφού ευστόχησαν σε όλα τις εκτελέσεις ενώ ο Αντωνόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Κυριαζή, ενώ αυτό του Κουρκουμέλη σταμάτησε στο δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στους γηπεδούχους όμως το σουτ του Κωστόπουλου στην αντεπίθεση δεν ανησύχησε τον Αντωνόπουλο στο 22’, με τον γκολκίπερ της Νίκης να αντιδρά σωστά και στο 26’ σε νέο σουτ από τον Κυριαζή αυτή τη φορά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν στο 28’ όμως ο Μουρτζίνης σταμάτησε τον Παπαβασιλείου ενώ στο 30’ μετά από κόρνερ του Τσαντίλη και πρώτη κεφαλιά του Παπαβασιλείου, ο Χ. Κολοτούρος δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 36’ ο Καλογερόπουλος βρήκε τον Γεωργιόπουλο όμως ο Μουρτζίνης έσωσε το τετ α τετ και στο 39’ έπειτα από κόρνερ του Τσαντίλη, ο Γαργαρώνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 40’ ο Αντωνόπουλος απέκρουσε το σουτ του Κόσκορη από πλεονεκτική θέση και στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους στο 45’, ο Γεωργιόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να βρει στόχο, με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΑΠΟΚ, ο Τσαντίλης δεν μπόρεσε να σκοράρει με την μπάλα να απομακρύνεται σε κόρνερ από τους αμυνόμενους ενώ στο 66’ ο Μουρτζίνης απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Καλογερόπουλου. Στο 70’ το Κουρτέσι έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Ανδρέας Αντωνόπουλος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του αμαρκάριστου Αντωνόπουλου των γηπεδούχων μετά τη σέντρα του Κωστόπουλου και αφού ούτε στο 90’ ο Βουρτσάνης κατάφερε να νικήσει τον Μουρτζίνη, οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στο 104’, μετά από πάσα του Φιλιππακόπουλου, ο Κωστόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 116’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ανδρέα Κόσκορη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ωστόσο το σκορ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην διαδικασία των πέναλτι